Naslovnica SPEKTAR Bivši savetnik CIA, Rikards: Rusija pred očima SAD izvela najteži trik sa...

Bivši savetnik CIA, Rikards: Rusija pred očima SAD izvela najteži trik sa zlatom

Rusija je izvela veoma složen manevar sa zlatom, koji je imao negativan efekat na SAD. Ovo je rekao američki finansijski stručnjak, bivši savetnik CIA, Džejms Rikards.

Posle početka ukrajinske krize, SAD i njeni saveznici su pokrenuli pravi finansijski rat protiv Rusije, uvodeći protiv nje ekonomska ograničenja. Prema Rikardsu, sankcije nisu dale željeni efekat Zapada, propale su.

To se u velikoj meri dogodilo, zbog predviđanja Ruske Federacije, i njenog trika sa zlatom. Ovo prenosi „The Daily Reckoning“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ruske zlatne rezerve su 2009. bile oko 600 tona, ali je do uvođenja sankcija 2022. već raspolagala sa oko 3.000 tona zlata. Tako je Moskvi trebalo 13 godina da nabavi 2.400 tona plemenitog metala.

Bivši savetnik CIA je naveo, da je dobijanje toliko zlata za tako kratko vreme veoma težak zadatak, i Ruska Federacija se sa tim izborila. Zanimljivo je, da se sve ovo dešavalo pred očima SAD – Moskva nije ni pokušala da sakrije svoj interes za ovu imovinu.

[adsenseyu1]

Ruska centralna banka je metodično, uprkos svim poteškoćama, kupovala od 10 do 30 tona zlata mesečno, ruska strana je radila kao sat. Kao rezultat toga, zlatne rezerve Ruske Federacije su se godišnje popunjavale za 250 tona plemenitog metala, a 13 godina kasnije postale su jedne od najvećih na svetu.

Rikards smatra, da je ovaj manevar odlična potvrda da je Moskva očekivala pogoršanje odnosa sa Zapadom, i da se namerno pripremala za to.

Kao rezultat toga, kada je Zapad uveo sankcije Rusiji, ispostavilo se da se četvrtina njenih zlatnih i deviznih rezervi sastoji od zlatnih poluga. Ovo je fizička imovina koju SAD i njeni saveznici, čak i uz jaku želju, ne mogu da zamrznu, a još manje da konfiskuju.

[adsenseyu4]

„Dakle, kada su sankcije uvedene, ukupne rezerve Rusije bile su oko 600 milijardi dolara, ali skoro 25 odsto od toga, oko 150 milijardi dolara, bilo je u zlatu. Ovde govorim o pravim zlatnim polugama koje se čuvaju u bezbednom trezoru u Rusiji, a ne o fjučers ugovorima na zlato, koje je lako zamrznuti kao i bilo koju drugu imovinu“, rekao je bivši savetnik CIA.

Rikards je izjavio, da je prisustvo ogromne zlatne rezerve pomoglo Ruskoj Federaciji, da se efikasno odupre zapadnim sankcijama. Zahvaljujući ovoj imovini, postala je nezavisnija od Sjedinjenih Država i zapadnih finansijskih institucija, što je izuzetno važno u suočavanju sa finansijskom konfrontacijom sa Zapadom.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte