Poljsku potresa neobičan politički skandal.
Vlada Donalda Tuska odlučila je da za nezakonito činjenje javnim Tajnog plana sastavljenog za slučaj „napada iz Rusije“ odgovoran bivši ministar Mariuš Blaščak.
Za to ga optužuje poljska kontraobaveštajna služba koja je obavestila državno tužilaštvo.
Na zahtev predstavnika bivšeg operativnog komandanta Oružanih snaga, generala Tomaša Pjotrovskog, poljski Sejm (parlament) ukinuo je Blaščaku poslanički imunitet. Istovremeno je objavljeno da je vojna poljska kontraobaveštajna služba pokrenula istragu protiv njega.
Obradovali su se oni poljski generali koje je on, dok je bio ministar odbrane, optužio za kukavičluk i nepodobnost za službu.
Blaščak je prošle godine, još uvek kao ministar, tokom predizborne kampanje za izbore za Sejm objavio video-klip otkrio deo vojnog plana „Varta” koji je sačinjen u Generalštabu Vojske Poljske.
Blaščak je, kao ministar odbrane skinuo tajnost sa tog plana i pretvorio ga u materijal za izbornu kampanju.
Senzacionalna je bila glavna strateška ideja „Varte“.
U slučaju napada Rusije i Belorusije na Poljsku, njena vojska je trebalo da se – u skladu sa tim planom – povuče na odbrambenu liniju duž reke Visle. Odnosno: linije utvrđenih područja (mostobrana) Grudziadz – Torun – Bidgošč i Otvock – Garvolin – Riki.
Planom je bilo predviđeno da se Poljska na toj liniji drži 10-14 dana, čekajući pomoć drugih zemalja NATO-a.
Šta ako pomoć ne dođe od NATO-a ili nešto krene naopako? Na ovo pitanje u planu nije bilo odgovora.
Tako je Generalštab Poljske vojske faktički predložio da se istočna polovina teritorije Poljske unapred i bez borbe preda Moskvi, a da se Poljaci brane sa zapadne obale Visle.
Taj plan je srodan propuštenom 1939. godine kada se poljska vojska, suprotno predlozima Pariza i Londona, suprotstavila Nemcima koji su napredovali odmah na granici. I bila brzo poražena.
Poljacima je iz Londona i Pariza savetovano povlačenje od granice i odbrana na Visli (samo na drugoj strani). Oko utvrđenih industrijskih oblasti Varšava – Modlin i Krakov – Katovice.
Pre nekoliko godina, poljski Generalštab je ovu ideju preneo u savremene uslove, samo smenivši zapad na istok.
Objavljivanje detalja ovog plana, pre svega geografskog segmenta, razbesnelo je jedan broj penzionisanih poljskih generala. Po njihovom mišljenju, objavljivanje plana daje nepotrebne informacije ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi.
„Varta“ je razrađena 2011. tokom Tuskovog prethodnog premijerskog mandata, a Blaščak je njega i njegovu stranku Građanska platforma označavao kao stranu nacionalne izdaje.
Planove „nacionalne odbrane“ nemaju sve zemlje članice NATO, a one koje ih imaju – obavezno su ih usaglasile sa komandom NATO.
Blaščak je prodemonstrirao da u Varšavi mogu radi izborne kampanje objaviti i strateški plan usaglašen sa NATO.
(Fakti)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se