NATO je počeo sa formiranjem flotile kod obala Estonije, navodno kako bi zaštitio evropske podmorske kablove i cevovode u Baltičkom moru.
Ova inicijativa dolazi u trenutku povećanih napetosti u regionu, i posle nekoliko incidenata koji su izazvali zabrinutost u vezi sa bezbednošću ključne podvodne infrastrukture.
Kako prenosi telegramski kanal „WarGonzo“, holandska fregata i pomorski istraživački brod već su stigli u luku Talin- glavni grad Estonije. Njima se pridružio nemački minolovac, dok se očekuje dolazak dodatnih brodova, uključujući i francuski minolovac.
Britanski list „Gardijan“ izveštava da će flotila na kraju brojati šest do sedam brodova. Belgijski komandant operativne grupe Erik Koks, izjavio je da će grupa nastaviti da raste kako bi osigurala adekvatnu pokrivenost.
Ova operacija je deo šire misije nazvane „Baltic Sentry“, koja je zvanično najavljena na samitu baltičkih članica NATO-a 14. januara u Helsinkiju. Samit je održan uz prisustvo
generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, a glavna tema bila je jačanje bezbednosti podvodne infrastrukture nakon serije oštećenja podmorskih kablova u regionu.
Prema zvaničnicima NATO-a, misija „Baltic Sentry“ ima za cilj ne samo zaštitu infrastrukture već i povećanje strateškog prisustva alijanse u Baltičkom moru. Ova oblast je već godinama predmet geopolitičkih tenzija, a incidenti poput sabotaže gasovoda „Severni tok“ dodatno su skrenuli pažnju na potencijalne rizike.
Zvaničnici NATO-a navode da će flotila delovati kao „bezbednosne kamere“ za Baltičko more, osiguravajući da nijedna neprijateljska akcija ne prođe nezapaženo.
Belgijski šef operativne grupe naglasio je važnost prisustva alijanse u ovom regionu kako bi se sprečile potencijalne sabotaže i ojačala bezbednost članica NATO-a.
Baltičko more se poslednjih godina pretvorilo u poprište povećanih aktivnosti NATO-a, kao i potencijalnih provokacija. Incidenti sa podvodnim kablovima i gasovodima samo su podstakli alijansu da preduzme korake ka jačanju svoje kontrole u regionu. Kritičari, međutim, postavljaju pitanje da li se ovakve inicijative svode na stvarnu zaštitu infrastrukture ili na strategijsko širenje NATO-a prema granicama Rusije.
Dolazak NATO flotile dolazi u trenutku kada alijansa intenzivira svoje prisustvo u baltičkim zemljama. Uvođenje novih snaga i modernizacija vojne infrastrukture jasno ukazuju na pripreme za eventualne konflikte u ovom području.
Iako se NATO-ova misija „Baltic Sentry“ zvanično predstavlja kao mera zaštite podvodne infrastrukture, mnogi analitičari ocenjuju je kao deo šire geopolitičke strategije alijanse.
Baltičko more postaje ključno poprište u nadmetanju između NATO-a i Rusije, a prisustvo flotile kod estonskih obala predstavlja još jedan korak u ovom dinamičnom procesu. Na pitanje da li je ovo preventivna mera ili priprema za šire sukobe, odgovori će zavisiti od daljeg razvoja situacije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se