Naslovnica SPEKTAR Bajden potezom sa raketama ATACMS Trampu servirao loptu za „mir pomoću sile“?!

Bajden potezom sa raketama ATACMS Trampu servirao loptu za „mir pomoću sile“?!

Tri nedelje pre nego što je krajem 2015. predao vlast Džou Bajdenu, Barak Obama je proterao 35 ruskih diplomata i zaplenio rusku diplomatsku imovinu. Rusija tada nije reagovala, ali, sada sa raketama ATACMS, kojima Sjedinjene Države dozvoljavaju udare po dubini teritorije Rusije, ulozi u igri su veći, a u računici je i to Moskva ne može da ne odgovori.

Izjava Vladimira Putina unapred je eliminisala svaku spasonosnu dvosmislenost za one u Vašingtonu. Bez obzira koliko se Bajden krio u amazonskim šumama od direktnog odgovora (poruke su procurile u štampu tokom brazilskog samita G20), još u septembru je upozoreno da bi takva odluka značila da su Sjedinjene Države „u ratu sa Rusijom .”

A uzimajući u obzir činjenicu da koordinate za gađanje tim američkim raketama neće određivati ukrajinska armija, mnogo je logičnije u slučaju udara smatrati da je „Bajden naredio da se izvedu“.

Svima je poznata i revidirana nuklearna doktrina Rusije, prema kojoj će se agresija nenuklearne države uz podršku nuklearne države smatrati direktnom agresijom na Rusku Federaciju sa pravom upotrebe nuklearnog oružja.

Stoga se čak i na CNN – u roku od sat vremena – pojavio veliki naslov: „Zeleno svetlo koje je Bajden dao Ukrajini da koristi ATACMS u Rusiji samo je podiglo uloge u ratu koji će Tramp naslediti“.

A glavno pitanje nije čak ni da li Tramp pristaje na takvu zaostavštinu – važno je šta će sa njim uraditi.

Predstavnik prelaznog tima 47. predsednika SAD već je jasno stavio do znanja da bi Bajdenova odluka „mogla biti preispitana“. Istina, „mogla“ i „biće preispitana“ – to su različiti modaliteti.

Osim toga, pred Trampom su još dva meseca – on nema nikakva ovlašćenja ni za „može“ ni za „ne može“ pre stupanja na dužnost. Međutim, sat i po razgovora jedan na jedan između Bajdena i Trampa u Beloj kući „o Ukrajini“ takođe ne treba bagatelisati.

Ko može biti uveren da republikanac (Tramp) nije bio upućen u predstojeću eskalaciju i da u njoj nije video mogućnost za cenkanje (sa Rusijom) u okvirima svog tzv. mirovnog plana za Ukrajinu, čije detalje je otkrio WSJ?

Taj plan ne podrazumeva nikakve ustupke Rusiji, bilo da se radi o ukidanju sankcija ili priznavanju novih granica.

Bajdenova dozvola udara u sve uvodi novu varijablu – raketiranja koja Tramp može obećati da će obustaviti.

To bi bilo sasvim u stilu koncepta „mir pomoću sile“ kojeg se pridržavaju članovi njegovog kabineta, kao što su autor antiruskih sankcija budući državni sekretar Marko Rubio ili budući savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Volc, koji otvoreno citira pokojnog senatora DŽona Mekejna koji je Rusiju nazivao „zemljom benzinskom pumpom“.

Međutim, pored Trampa postoje i drugi ljudi čija pozicija deluje uticajno.

Ilon Mask je, komentarišući Bajdenovu nepromišljenu odluku, rekao: „Problem je u tome što će nam Rusija odgovoriti kao u ogledalu“.

Trampov sin (Donald Tramp Mlađi) se oglasio još oštrije, nazivajući Bajdena i njegovu

pratnju „imbecilima“ i optužujući američki vojno-industrijski kompleks da pokušava da pokrene treći svetski rat pre nego što je njegov otac preuzeo dužnost.

Demokrate nemaju šta da izgube. Doći će do upotrebe taktičkog oružja od strane Rusije – odlično jer će Tramp morati da počisti za njima, a mirovni pregovori će postati još neuhvatljiviji.

Ako Ukrajina propadne, to je takođe normalno: mentori Zelenskog su je u početku doživljavali kao vrh svog koplja, kao državu koja je potrošni materijal. A sebični interesi prosto bodu oči.

Nekoliko dana pre vesti o projektilima, pojavili su se izveštaji da će Pentagon po svaku cenu nastojati da iskoristi 7 milijardi dolara koji su još preostali u „ukrajinskoj kasi“ SAD.

Cena jedne rakete ATACMS je 1,5 milion do 1,7 miliona dolara. Za 100 tih projektila potrebno je 1,5 milijardi dolara.

The Times piše da SAD još nisu pristale na upotrebu raketa Storm Shadow.

Nakon informacija o Bajdenovoj dozvoli da koristi oružje dugog dometa, francuski Le Figaro je naveo da su Pariz i London takođe dozvolili Ukrajini udare na rusku teritoriju njihovim dalekometnim oružjem.

Ali, ujutru 18. novembra, Le Figaro je izbrisao tu svoju informaciju.

Zvanična potvrda tih „dozvola“ još nije dobijena ni iz SAD, ni iz Francuske ni iz Velike Britanije. Ipak, takva informativna podmetanja samo potvrđuju činjenicu da je američka „duboka država“, kao i uvek, spremna da počini svaki i najopasniji zločin radi finansijske ili političke dobiti. I utoliko pre – za obe koristi odjednom.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social