Naslovnica IZA OGLEDALA Arheolozi pronašli podzemni svet koji je pripadao davno izgubljenoj civilizaciji u Peruu

Arheolozi pronašli podzemni svet koji je pripadao davno izgubljenoj civilizaciji u Peruu

peru2

Istraživači u Peruu su otkrili kompleks podzemnog sveta koji je pripadao drevnoj Čavin kulturi, koji je identifikovan kao pogrebna komora koja datira od pre nekoliko hiljada godina.

Ova kultra je razvijena na severu planina Andi u Peruu od 1300. do 550. godine p.n.e. Čavin je proširio svoj uticaj na druge civilizacije duže obale. Drevna Čavin civilizacija je razvila napredno znanje ne samo u metalurgiji, već i u  lemljenju i kontroli temperture. Drevni Čavini su koristili rane tehnike za razvoj prefinjenog zlatarskog posla.

Istraživači su otkrili galerije, karamiku, i čak i mesto gde je ova civilizacija izvršavala pogrebe, ispod površine. Kažu da je to najznačajnije arheološko otkriće u poslednjih 50 godina.

Od juna 2018. godine, tim arheologa je otkrio tri nove galerije u oblasti koja se nalazi uz kružnu plast Čavina. Na tom mestu su pronašli izuzetne komade keramike, posuđa i netaknutih ljudskih ostataka.

peru1

Prema račima američkog antropologa i arheologa Džona Rika, zaduženom za Arheološki istraživački program i program za konzervaciju Čavina, tri otkrivene galerije dolaze iz kasnog perioda ove civilizacije koja se razvila između 1300. i 550. godine p.n.e.

“Ove galerije pokazuju da Čavin ima mnogo veći podzemni svet nago što mi mislimo,“ rekao je Rik.

[adsenseyu5]

U jednoj od ovih podzemnih galerija, arheolozi su otkrili artefakte koji su pripadali kasnijoj Huaraz kulutri.

Ove sukcesivne okupaije, pronađene na različitim nivoima u arheološkom kompleksu, pokazuju kulturnu i religioznu važnost koju je Čavin imao vekovima u centralnim planinskim krajevima.

Specijalisti projekta su koristili male robote sa ugrađenim miko-kamerama kako bi sproveli istraživanja. Ove mašine – dizajnirane na licu mesta od strane inženjera sa Stanford univerziteta – ušle su u veoma male oblasti i otkrile šupljine u lavirintima Čavina, gde je očuvana keramika.

Čavin de Huantar je proglašen za svetsku baštinu UNESCO-a 1985. godine. Do sada je pronađeno 35 međusobno povezanih podzemnih prolaza na toj lokaciji, izjavilo je Ministarstvo kulture u Peruu.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]