Poznati ruski filozof, sociolog i geopolitičar Aleksandar Dugin dao je intervju američkom sudiji i publicisti Endrjuu Napolitanu u okviru njegovog kanala „Judging Freedom“.
Tokom razgovora, Dugin je izneo svoje viđenje globalizma, koji je nazvao „apsolutnim zlom“ i „projektom uništenja ljudske civilizacije“.
On tvrdi da se ovaj projekat sistematski sprovodi u zapadnim zemljama, ali da su SAD, pod vođstvom Donalda Trampa, počele da se povlače iz ovog koncepta, što predstavlja značajnu promenu u globalnim tokovima moći.
Globalizam kao „Carstvo Antihrista“
Na pitanje o svom kritičkom stavu prema globalizmu, Dugin je objasnio da ovaj fenomen ne predstavlja samo ekonomski i politički proces integracije sveta, već mnogo dublju i opasniju ideološku transformaciju društva.
„Po mom mišljenju, globalizam je apsolutno zlo. Sa stanovišta Crkve, i uopšte sa hrišćanske tačke gledišta, ovo je Carstvo Antihrista.
To znači da su sve tradicionalne vrednosti i sve tradicionalne institucije – Crkva, vera, porodica, država, nacija, kultura – okrenute naglavačke.“
Dugin naglašava, da je krajnji cilj globalizma stvaranje posthumane budućnosti, gde će nestati svi tradicionalni stubovi ljudske civilizacije, a pojedinac će izgubiti svoj identitet i biti sveden na atomizovanu jedinku bez vere, nacionalne pripadnosti i kulturnog nasleđa.
„Globalizam je projekat uništavanja ljudske civilizacije na različite načine. Krajnji cilj je da se stvori neka vrsta posthumane budućnosti u kojoj će postojati samo pojedinac ili postindividua. Ovo je tip projekta koji bismo mogli nazvati ‘Antihristov projekat’.“
Duginova analiza globalizma ne odnosi se samo na ekonomsku centralizaciju i političku hegemoniju Zapada, već na pokušaj uništavanja fundamentalnih vrednosti koje su vekovima činile osnovu ljudskog društva.
SAD menjaju pravac pod Trampom?
Dugin smatra da je tokom proteklih decenija upravo Amerika bila ključni nosilac ovog globalističkog projekta, ali da sada, sa povratkom Donalda Trampa na vlast, dolazi do značajnog preokreta.
„Zanimljivo je koliko se brzo menja pogled na svet u Sjedinjenim Državama. To je neka vrsta čuda. Duga i uporna želja da budemo motor antihrišćanske civilizacije menja se za vreme američkog predsednika Donalda Trampa u nešto suprotno.“
On napominje, da su SAD dugo vremena predvodile proces modernizacije i dekonstrukcije tradicionalnih vrednosti, ali da se sada, pod Trampovim rukovodstvom, vidi pokušaj redefinisanja američke politike u pravcu nacionalnog suvereniteta, očuvanja tradicionalnih vrednosti i suprotstavljanja globalističkim elitama.
Dugin uočava slične istorijske paralele između ovog preokreta u SAD i preokreta koji se dogodio u Rusiji nakon raspada Sovjetskog Saveza, kada je zemlja ponovo pronašla svoje duhovne i nacionalne temelje.
Koreni sukoba između Rusije i Zapada
Dugin takođe ističe da ideološki i civilizacijski sukob između Rusije i Zapada traje
vekovima i da njegovi koreni sežu sve do Velikog raskola hrišćanske crkve 1054. godine, kada je došlo do podele između Pravoslavne i Katoličke crkve.
„Sve do 11. veka bili smo isti. Bila je to jedinstvena Crkva i jedinstveno carstvo, jedan hrišćanski svet. Ali nakon razlaza, počeli smo da se razdvajamo. Od tog trenutka naši putevi su se razišli.“
Prema njegovim rečima, dok je Istočno pravoslavno hrišćanstvo ostalo verno svojim korenima i duhovnim principima, Zapad je krenuo putem modernizacije, racionalizma, sekularizacije i materijalizma, što je dovelo do krajnjeg gubitka tradicionalnih vrednosti.
„Istočno pravoslavna hrišćanska tradicija bila je i ostala verna svojim korenima, našim zajedničkim korenima. Zapad je, međutim, krenuo sasvim drugim putem – ka modernizaciji, ateizmu, materijalizmu, i na kraju izgubio ovo nasleđe.“
Globalistički plan i sudbina čovečanstva
Duginov stav jasno implicira da je globalizam krajnja faza dekadencije zapadne civilizacije, čiji je cilj ne samo dominacija nad svetom, već i uništenje svih tradicionalnih vrednosti.
Međutim, on primećuje da se danas javljaju značajni izazovi ovom planu – ne samo u Rusiji, već i u samim Sjedinjenim Državama, gde raste otpor prema globalističkim elitama.
„Dok se Zapad sve više urušava u svojoj dekadenciji, Rusija stoji kao poslednji bastion tradicije, duhovnosti i suvereniteta. Naša civilizacija nije spremna da se preda tom zlu.“
Dugin ističe da trenutni globalni sukob nije samo borba za teritorije ili politički uticaj, već fundamentalna bitka za budućnost čovečanstva.
On smatra da je Rusija predodređena da igra ključnu ulogu u zaustavljanju ovog procesa i očuvanju tradicionalnih vrednosti koje su kroz vekove činile osnovu ljudske civilizacije.
Sukob epoha
Duginov intervju sa Endrjuom Napolitanom donosi jasan pogled na ideološki sukob između globalizma i tradicionalizma, između Zapada i civilizacija koje odbijaju da se povinuju njegovom diktatu.
On smatra da je trenutni trenutak istorijski prelomna tačka, gde se odlučuje da li će svet pasti pod vladavinu antihrišćanskog globalizma ili će se suprotstaviti i sačuvati svoje duhovne i kulturne temelje.
Dok Zapad i dalje insistira na dominaciji globalizma, Rusija i druge suverene nacije pružaju otpor, odbacujući koncept globalističkog uništenja identiteta i tradicije.
Dugin zaključuje da je borba daleko od završene, ali da se, sa promenama u SAD i sve većim otporom globalizmu širom sveta, naziru prve pukotine u dosadašnjoj hegemoniji zapadnih elita.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se