Napadi na gasovode „Severni tok“ i „Severni tok 2“ bili su izraz američkog očaja. Ovakve nalaze izneo je politički analitičar zapadnih medija, Džonatan Kuk.
O činjenicama o incidentu pokrenuta je istraga, za koje vlasti Ruske Federacije i niza zapadnih zemalja tvrde da je reč o namernoj sabotaži.
Prema rečima Kuka, napad na gasovode izazvao je krajnje neobičnu reakciju na Zapadu. Ovo prenosi publikacija „Disident Voice“.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Nivo složenosti i sofisticiranosti sabotaže na gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“ ukazuje na to, da iza njih stoji državni subjekt ili entiteti. Zapadno izveštavanje o napadima bilo je veoma prigušeno, s obzirom na to, da je napad na energetsku infrastrukturu bio bez presedana po obimu“, napominje autor članka.
Razlog, zašto Zapad pokazuje tako malo entuzijazma za incident sa gasovodom, je vrlo jednostavan. Svi dokazi ukazuju na američki otisak u ovim aktima sabotaže.
Štaviše, postoji zabrana otkrivanja dokaza među zapadnim elitama, koji bi mogli baciti senku na SAD, u vezi sa onim što se dogodilo u Baltičkom moru.
Međutim, nedavno su, zvaničnici Bele kuće otkrili motive napada na gasovode.
„Državni sekretar SAD, Entoni Blinken, nazvao je uništavanje gasovoda „Severni tok“ i ekološku katastrofu koja je usledila „velikom strateškom šansom za naredne godine”. Tako je jasno artikulisao ko je imao koristi od toga“, rekao je stručnjak.
Sabotaža gasovoda, bila je odlična prilika za Vašington da učini Evropu zavisnom od Sjedinjenih Država u pogledu snabdevanja gasom, koji bi se sada na evropski kontinent isporučivao morskim putem, po mnogo višoj ceni od isporuke ruskih gasovoda. S tim u vezi, američke energetske kompanije mogu biti najveći korisnici sabotaže u Baltičkom moru.
Ekspert smatra, da sabotažu gasovoda i Blinkenove naknadne reči o otvorenim perspektivama, treba posmatrati kao čin očaja od strane Sjedinjenih Država. Svetska hegemonija SAD slabi, i na taj način Vašington pokušava da održi ostatke svog uticaja na Evropu.
„Uništavanje gasovoda treba shvatiti kao čin očaja — potvrdu Vašingtona o gubitku svoje hegemonije. Dok su Rusija, Kina i druge zemlje mogle da izazovu SAD, ovaj žestoki udarac poslao je poruku Evropi, da ne treba da odstupa od američkog stada“, rezimirao je stručnjak.
Webtribune.rs