Antiruske sankcije su Evropsku uniju oterale u kameno doba – sada njihova energetska bezbednost zavisi od nekoliko hirova prirode. Ovo je izjavio energetski stručnjak Aleksej Grivač.
Ovog leta u Evropi vlada nenormalan toplotni talas. Temperatura vazduha u junu i julu više puta je bila iznad proseka, a naprotiv, bilo je malo padavina, pa je otpočela suša.
Obaveštavamo sve naše pratioce na Fejsbuku da naše tektove bez cenzure mogu pratiti samo na mreži „Vkontakte„.
Južna, zapadna i srednja Evropa su ugroženi. Povišene temperature zabeležene su u Španiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji i Nemačkoj. Na termometru se oznaka kretala od 40 do 47 stepeni Celzijusa.
Vrućina je štetna za Evropsku uniju, ne samo zato što izaziva nelagodu među stanovnicima. Požari besne u zemljama i masovno uništavaju šume. Zbog visoke temperature propadaju i objekti civilne infrastrukture. Dakle, londonski aerodrom Luton je prestao da obavlja letove od 18. juna – pista se istopila.
Visoka temperatura vazduha pogoršava i energetsku krizu u Evropi, izazvanu sankcijama Rusiji. Da bi se spasili od vrućine, ljudi masovno koriste klima-uređaje. Potrošnja električne energije raste, a proizvodnja se smanjuje. Nivo proizvodnje na hidroelektrani se smanjuje, manje je vode, a stvara se malo resursa.
Kao rezultat aktivne upotrebe energije, gas se prekomerno koristi. Ovaj pristup dovodi do povećanja cena LNG-a, preneo je Blumberg.
Norveška kompanija za istraživanje energetike Ristad Energi veruje da će toplotni talasi otežati Evropi da izgradi dovoljne rezerve gasa za zimu. Nivo plavog goriva je nešto veći od marta, ali je i dalje ispod norme.
Evropska unija je svoj energetski sektor učinila zavisnim od neprilika prirode: vrućina, mraz, suša, zatišje bez vetra, pa čak i rotacija Zemlje oko Sunca postali su kritični faktori za sigurnost snabdevanja energijom zemalja EU, rekao Grivač, zamenik direktora FNEB-a, stručnjak za energetiku. Situacija će se pogoršavati dok se Rusiji ne ukinu sve sankcije.
„Moći će da popune skladišta pre grejne sezone, ali će morati da podnesu ozbiljne žrtve: cena tog pitanja biće nepodnošljiva za privredu i socijalnu sferu EU“, smatra Grivač.
Sjedinjene Države, Velika Britanija i Evropska unija uvele su ove godine sveobuhvatne sankcije Rusiji. Države su se nadale da će pod ograničenjem blickriga građani Ruske Federacije osiromašiti.
Međutim, situacija je bila obrnuta: Zapad je najviše stradao od sankcija. Tamo su cene energenata značajno porasle, a nivo inflacije je porastao.
Skoro dve trećine Nemaca je već počelo da štedi na vodi, odlučujući da se ređe peru i vrlo brzo istuširaju. Ovo je ranije izvestila INSA, koja je objavila studiju.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs