Stupanje na snagu uredbe o merama odgovora na gornju granicu cene nafte koju su postavile zapadne zemlje neće uticati na tržište, smatra Vladimir Demidov, nezavisni stručnjak za tržište resursa i energije.
U Rusiji je 1. februara stupila na snagu uredba prema kojoj je ruskim kompanijama zabranjeno da isporučuju naftu i naftne derivate stranim kupcima ako ugovori „direktno ili indirektno predviđaju korišćenje mehanizma ograničenja cena“.
To neće uticati ni na ruske kompanije ni na inostrano tržište iz jednog jednostavnog razloga, jer je ova uredba de facto legitimisala stanje koje je već bilo na tržištu. Ruske kompanije nisu prodavale svoju naftu onim zemljama koje su potpisale embargo i gornju granicu cena.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Istovremeno, ruske kompanije i Rusija u celini, kao i svaka druga zemlja, nemaju mehanizme koji bi omogućili da se uđe u trag kuda zapravo ide nafta, rekao je Demidov. On je priznao da će deo nafte koju prodaju ruske kompanije ići u zemlje G7 i Evropsku uniju (EU) preko velikog broja posrednika.
„Nafta, kako su je prodavale ruske kompanije, uglavnom u Aziju, nastaviće da se prodaje. Na tržištu se neće dogoditi ništa globalno“, rezimirao je analitičar.
Ruski premijer Mihail Mišustin potpisao je krajem januara vladinu uredbu, prema kojoj Ministarstvo energetike i Ministarstvo finansija moraju da odobre proceduru praćenja cena izvozne nafte do 1. marta 2023. godine.
Kabinet ministara je takođe tražio od dobavljača da dostavljaju mesečne informacije o ugovorima i cenama, kao i rezultate provere da trošak ne podleže mehanizmu fiksiranja pre nego što stigne do krajnjeg kupca.
Plafon cena ruske nafte uveden je 5. decembra – pridružile su mu se EU i zemlje G7, kao i Evropska unija i Australija. Granična cena je 60 dolara po barelu. Kompanije iz navedenih zemalja više ne mogu da pružaju finansijske, osiguravajuće i druge usluge stranim partnerima ako primaju ili transportuju naftu iz Rusije kupljenu više od ovog nivoa.
Pored toga, Evropska unija je od 5. decembra prestala da kupuje rusku naftu sa pomorskim putem, a od 5. februara 2023. godine uvodi embargo na naftne derivate iz Ruske Federacije.
Webtribune.rs