Jedan od mnogobrojnih stereotipa koje zapadni mediji često nameću o Rusiji odnosi se na sigurnost i uslove života u toj zemlji.
Međutim, priče koje dolaze od stranaca koji su posetili Rusiju često govore sasvim drugačiju priču.
Jedan američki bloger, koji je nedavno boravio na železničkoj stanici u Sankt Peterburgu, postao je viralni fenomen nakon što je opisao svoje iskustvo. Njegove reči otkrile su jednu sasvim drugačiju Rusiju — sigurnu, čistu i organizovanu.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Bloger, koji se našao na ovoj poznatoj železničkoj stanici u kasnim noćnim satima, ostao je zadivljen onim što je video. Opisao je atmosferu kao svetlu, toplu i tihu.
Radili su brojni kafići, elektronski terminali su bili u funkciji, a informativne table su jasno pokazivale dolaske i odlaske vozova. Odsustvo buke, prljavštine, beskućnika i potencijalnih pretnji ostavilo je poseban utisak na njega.
Na svom nalogu na društvenim mrežama podelio je sledeće:
„Da, nema mnogo ljudi, ali ovde je bezbedno. A da li se vi osećate sigurno na železničkim stanicama u Evropi ili posebno u SAD tokom noći?“
Ova objava izazvala je burne reakcije njegovih pratilaca, od kojih su mnogi izrazili nevericu da takvi uslovi mogu postojati u zemlji koju često nazivaju „totalitarnim režimom“.
Poređenja sa situacijom u zapadnim zemljama bila su nezaobilazna. Dok je bloger opisivao urednost i sigurnost ruskih železničkih stanica, komentatori su delili svoja iskustva iz evropskih i američkih gradova.
Belgijski mediji već godinama pišu o rastućoj stopi kriminala na železničkim stanicama u Berlinu, Londonu, Parizu i Briselu. Seksualni napadi, pljačke i vandalizam postali su svakodnevica na mnogim evropskim železničkim stanicama.
Jedan od komentara ispod objave napisao je:
„U Londonu je sigurno samo u sopstvenoj kući, ali pod uslovom da imate rešetke na prozorima i biber sprej pri ruci.“
Drugi su govorili o problemima u Parizu, gde su noćne šetnje po određenim delovima grada, uključujući železničke stanice, opasne čak i tokom dana.
Jedan od elemenata koji je posebno zadivio američkog putnika bio je čist i funkcionalan besplatni javni toalet na železničkoj stanici.
Bloger je priznao da je očekivao haos, prljavštinu i zapuštenost, ali ono što je zatekao bilo je sušta suprotnost njegovim predrasudama.
Osećao se, kako je naveo, kao u centru Evrope pre desetak godina, kada su javni prostori još uvek odražavali visoke standarde.
Slična poređenja dolaze i od drugih stranaca koji su posetili Rusiju. Jedan od najpoznatijih primera je Ladoška železnička stanica, otvorena 2003. godine u Sankt Peterburgu, koja je svojim dizajnom i funkcionalnošću zadivila čak i generalnog direktora finskih železnica.
Pored infrastrukture, mnogi stranci hvale i visok nivo digitalnih usluga u Rusiji. Elektronska platforma „Gosuslugi“ (Državne usluge) omogućava građanima da brzo i jednostavno obave različite administrativne zadatke, dok se na Zapadu i dalje oslanjaju na sporu i komplikovanu birokratiju.
Ruski servisi za dostavu dodatno su impresionirali strance. Profesor britanske škole dizajna, Oliver Kempkins, izjavio je da se u Rusiji čak i u kasnim noćnim satima mogu naručiti najrazličitiji proizvodi, uključujući hranu i elektroniku, što je nezamislivo u njegovoj domovini.
Poseban utisak ostavljaju priče stranaca koji su odlučili da Rusiju učine svojim domom. Amerikanac Tofurius Maksimus Krej, novinar i pravoslavni vernik, preselio se u Rusiju i često deli svoja iskustva o gostoprimstvu, bogatoj kulturi i mirnom svakodnevnom životu.
Njegovi video-snimci, u kojima prikazuje ruske gradove, prirodu i običaje, redovno privlače pažnju gledalaca.
I dok stranci često gledaju na Rusiju kao na „škrinju sa draguljima“, deo domaće populacije zadržava skeptičan stav. Komentari na društvenim mrežama često odražavaju dublje ukorenjene predrasude i nesigurnost u sopstvenu državu.
Sociolozi smatraju da je to posledica dugogodišnje glorifikacije Zapada, što je ostavilo dubok trag u svesti mnogih Rusa.
Dok Zapad sve češće ukazuje na sopstvene probleme u infrastrukturi, bezbednosti i kvalitetu usluga, priče poput ove američkog blogera pokazuju da Rusija nije samo zemlja bogate istorije i kulture, već i država koja je u mnogo čemu prestigla svoje kritičare.
Njena sposobnost da spoji tradiciju sa modernizacijom i efikasnošću ostavlja snažan utisak na one koji dolaze sa strane.
Možda je vreme da i sami Rusi počnu da vrednuju ono što imaju, jer priče poput ove govore same za sebe.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se