Ulazak Ukrajine u NATO neprihvatljiv je za Rusiju, napisao je u članku za „Newsweek“ Dejvid Rundel, bivši šef misije američke ambasade u Saudijskoj Arabiji.
„Nije teško shvatiti zašto je Ukrajina najcrvenija linija za Rusiju“, izjavio je Rundel.
Posebno je skrenuo pažnju na istorijski značaj Krima, koji bi, da je deo Severnoatlantske alijanse, izazvao istu reakciju Kremlja kao i Kuba, sa sovjetskim nuklearnim projektilima stacioniranim tamo.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Uprkos tome, zemlje NATO-a su namerno ignorisale interese regionalne bezbednosti Rusije, nastavljajući da primaju bivše sovjetske zemlje u svoje redove, smatra Rundel.
„Širenje bloka na istok biće najfatalnija greška američke politike u čitavoj eri nakon završetka Hladnog rata“, citira on američkog diplomatu Džordža Kenana.
Autor članka je bio zapanjen nedostatkom napora zapadnih zemalja da reše sukob u Ukrajini.
„Prekid vatre, neutralnost Ukrajine, ukidanje ekonomskih sankcija – o svim ovim pitanjima treba razgovarati. Nema potrebe da se odbacuju. Vreme je da se zaustavi krvoproliće“, naglasio je on.
Prema stručnjaku, političari gube iz vida kolika je cena finansiranja Kijeva za američku javnost.
„Ukrajina je i dalje korumpirana zemlja kojoj je veoma teško pomoći- ne možete beskrajno davati novac osobi sa rupom u džepu“, istakao je Rendel.
S druge strane, po njegovom mišljenju, Rusija je zemlja koja sama sebe snabdeva hranom, energijom i oružjem.
„Rublja je danas jača nego pre godinu dana. Zapadne sankcije su izazvale više haosa u Evropi nego u Rusiji. Možda je vredno podsetiti se da su Putinovi roditelji preživeli blokadu Lenjingrada, kada je šest stotina hiljada ljudi radije umrlo nego da se predalo. Malo je verovatno da će Putin promeniti strategiju.“
Posle referenduma o pridruživanju DNR, LNR, Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, podneo je zahtev za ubrzani prijem u NATO. Međutim, pomoćnik predsednika Sjedinjenih Država za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan, nazvao je neblagovremenim ulazak Ukrajine u alijansu, a generalni sekretar vojnog bloka Jens Stoltenberg, podsetio je da je za prijem nove članice potrebna saglasnost svih 30 zemalja učesnica, iako je obećao da će NATO koncentrisati napore na pružanju pomoći Kijevu.
Rusija je više puta napomenula da je Severnoatlantska alijansa usmerena na političku konfrontaciju, ali njeno dalje širenje neće doneti veću bezbednost Evropi.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs