AMERIČKI STRUČNJAK: Dok je saradnja Moskve i Pekinga jačala vremenom, NATO je postajao sve slabiji

Zbog pogrešno odabrane strategije američkih vlasti, jačanje rusko-kineskog saveza odvija se paralelno sa slabljenjem „glavnog oslonca SAD“ – Alijanse, piše američki stručnjak Vilijam Moloni za list „Hil“.

Dok je saradnja Moskve i Pekinga jačala vremenom, NATO je postajao sve slabiji, precizirao je autor.

S tim u vezi, „Hil“ je citirao kolumnistu Voltera Rasela Mida koji je ranije izjavio da SAD i njihovi saveznici ustupaju položaje svojim protivnicima, a da se odnos snaga dramatično menja, ali ne u korist Vašingtona.

Sa završetkom Hladnog rata Alijansa je izgubila glavni razlog svog postojanja i tokom poslednjih 30 godina i izgubila je ciljeve, usaglašenost i, na kraju, spremnost da preuzme rizik stvarne vojne bitke sa supersilom.

„Danas prolazimo kroz ono što je Vinston Čerčil u još opasnijim ranijim vremenima nazvao ‘nadolazećom burom’“, istakao je autor članka.

Kako kaže, američka vlada dozvolila je grešku u odnosima sa Rusijom i sada tesna saradnja Moskve i Pekinga ugrožava „svetsku dominaciju“ Vašingtona.

U članku se navodi da je Bela kuća od kraja Hladnog rata nastojala da sa Moskvom održava odnose zasnovane na poštovanju, izbegavajući pritom nepotrebne provokacije.

Moloni smatra da se taj pristup dramatično promenio 2016. godine i da je Rusija tokom predsedničkog mandata Donalda Trampa bila centar „oštre i pristrasne“ spoljne politike Sjedinjenih Američkih Država.

„To je dovelo do toga da Rusiji bude dodeljena uloga ‘glavnog neprijatelja’ američke slobode, a političari su bili prinuđeni da se međusobno takmiče ko će biti ‘oštriji prema Moskvi’“, zaključuje autor članka.