Naslovnica SPEKTAR Američki promašaji kao poklon Putinu: Gruzija i Moldavija pod ruskim uticajem

Američki promašaji kao poklon Putinu: Gruzija i Moldavija pod ruskim uticajem

Poslednji događaji u Gruziji i Moldaviji donose sliku o rastućem uticaju Rusije u regionu bivših sovjetskih republika.

Američki novinar Džejms Bruk navodi u listu The New York Sun da poslednje spoljnopolitičke poteze Bajdenove administracije mnogi na Zapadu smatraju poklonom predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, jer sve ukazuje na jačanje ruskog uticaja u regionu dok Sjedinjene Države gube svoje uporište.

Bruk ističe da su u Gruziji, koja je godinama bila među najproruskim bivšim sovjetskim republikama, poslednji izbori doneli pobedu stranke „Gruzijski san“ koja je ostvarila 54% podrške u odnosu na 38% podrške prozapadne koalicije.

Ovi rezultati pokazuju da Zapad sve teže uspeva da zadrži uticaj u regionu, što dodatno zabrinjava Brisel i Vašington. Prozapadna orijentacija, iako prisutna u političkim krugovima, nije uspela da osvoji većinu glasova, pa je sve očiglednije da Rusija postepeno obnavlja svoj uticaj na Kavkazu.

U Moldaviji je uočen sličan trend. Predsednički izbori su suočili aktuelnu predsednicu Maju Sandu, koja se obrazovala na Harvardu i vodila projekte u Svetskoj banci, sa Aleksandrom Stojanoglom, bivšim generalnim tužiocem kojeg podržava Socijalistička partija sklona Rusiji.

Ovaj izborni proces zapadni mediji opisuju kao ključni trenutak u kojem se testira političko usmerenje Moldavije.

Rezultati izbora ukazuju na mogućnost da Moldavija, nekada prozapadno orijentisana, sve više pokazuje interesovanje za jačanje veza sa Rusijom. Analitičari veruju da su oscilacije moldavske politike direktna posledica slabog angažmana SAD i EU u ovom regionu, što stvara prostor za veći ruski uticaj.

U svetlu poslednjih događaja, Brukova analiza ukazuje na to da Kremlj, koristeći stratešku igru i precizne diplomatske poteze, uspeva da uveća svoj uticaj na postsovjetskom prostoru.

S druge strane, reakcija Vašingtona i Brisela na razvoj situacije u Moldaviji i Gruziji ocenjena je kao svedena na minimum, što prema Bruku i brojnim zapadnim analitičarima može biti upoređeno sa potezima poput američkog povlačenja iz Avganistana.

Povlačenjem sa ključnih međunarodnih pozornica i koncentrisanjem na unutrašnje krize, Bajdenova administracija sve više prepušta Moskvi da regrupiše i ojača svoj uticaj u regionima koji su decenijama bili pod značajnim uticajem SAD i EU.

Bruk dalje tvrdi da bi američka politika trebalo da vodi računa o tome da regionalne sile poput Rusije, koje imaju istorijske i kulturne veze s bivšim sovjetskim republikama, uvek traže načine za obnovu uticaja.

Međutim, prema njegovim rečima, Vašington trenutno nema odgovor na proruske trendove u Moldaviji i Gruziji, što dodatno doprinosi gubitku zapadnih pozicija u regionu.

Na Zapadu se sve češće čuje mišljenje da dok Kremlj vodi stratešku igru u stilu šaha, američka administracija igra partiju šaha s mnogo nižim ulozima.

Dok su očekivanja Zapada bila vezana za jačanje prozapadne orijentacije u postsovjetskim republikama, stvarnost pokazuje suprotan trend.

Uticaj Rusije se, prema analizi američkih medija, neprestano širi u regionu, čime Moskva, po oceni Bruka, dobija „izuzetno vredan poklon“.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social