Američki mediji reagovali su na ispitivanja ruske rakete sa supersoničnim krstarećim bojevim blokom kompleksa „Avangard” ocenom da će ona omogućiti Rusiji da pretekne Kinu i SAD u trci u supersoničnom naoružanju.
Pres-služba Kremlja saopštila je da je po nalogu predsednika Rusije Vladimira Putina uspešno ispitan kompleks „Avangard”. Raketa je startovala iz oblasti Dombarovski u Orenburžju i pogodila cilj na Kamčatki. Uspešno testiranje omogućava da se kompleks uvede u naoružanje u predviđenom roku.
[adsenseyu1]
Tokom ispitivanja potvrđena je mogućnost „Avangarda” da razvija brzinu od 27 maha, što je više od 30.000 kilometara na sat. Raketa može da obiđe Zemlju oko ekvatora za sat i 20 minuta.
List „Nešenel interest“ piše da američki vojni eksperti nisu optimistični kada je reč o sposobnosti SAD da presretnu takvu raketu.
„Nemamo nikakvu zaštitu koja bi mogla da spreči upotrebu takvog oružja protiv nas”, prenosi list reči šefa Strateške komande SAD Džona Hajtena.
List navodi da je za takvo oružje, koje može da nosi nuklearno punjenje, čak i pedesetoprocentna verovatnoća presretanja nedopustiva opasnost.
„Nešenel interest“ zaključuje da će uvođenje „Avangarda” u naoružanje 2019. godine omogućiti Rusiji da pretekne SAD i Kinu u trci u supersoničnom naoružanju.
List „Vašington egzaminer” navodi da „avangard” prevazilazi svaki supersonični sistem američke armije. List ukazuje da će u slučaju rata američki sistem PRO biti jednostavno brojno nadjačan ruskim raketama.
Televizijski kanal Si-En-Bi-Si navodi, pozivajući se na izvore u američkoj obaveštajnoj službi, da se novo rusko oružje odlikuje visokim manevarskim sposobnostima i nepredvidivošću, što otežava njegovo praćenje.
„U jednom od izveštaja američke obaveštajne službe navodi se da će supersonični smrtonosni uređaji biti uvedeni u naoružanje u Rusiji 2020. godine, što će biti značajan korak koji će omogućiti Kremlju da pretekne SAD i Kinu u toj oblasti”, navodi televizijski kanal.