U Kremlju se 1. aprila odigrao događaj koji je prošao gotovo neopaženo u medijima, ali je ostavio snažan odjek među upućenima.
Predsednik Rusije Vladimir Putin održao je sednicu Saveta bezbednosti, na kojoj je – kako je zvanično saopšteno – bilo reči o rastućoj terorističkoj pretnji iz Ukrajine, i o poštovanju dogovora o obustavi napada na energetsku infrastrukturu.
Uvodni deo sednice bio je otvoren za kamere – predsednik je dao kratak govor, nakon čega je reč predao šefu FSB-a Aleksandru Bortnikovu, a zatim ministru odbrane Andreju Belousovu. Međutim, kada je Belousov počeo da izlaže, snimanje je naglo prekinuto. Kamere su isključene, a razgovor dvojice ključnih ljudi za vođenje Specijalne vojne operacije prebačen iza zatvorenih vrata.
Iako zvanični detalji nisu objavljeni, nekoliko važnih indicija govori više od reči. Prvo – tokom noći između 31. marta i 1. aprila, prvi put posle više od pola godine nije zabeležen nijedan ruski udar na ukrajinske vojne ciljeve u dubini teritorije.
Drugo – Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je sa ukrajinske strane lansirano svega tri drona, i to samo prema Brjanskoj oblasti. Za poređenje – prethodnih dana broj napada bio je višestruko veći, a mete su bile strateški važni energetski objekti.
U svetlu ovih činjenica, poznati politički analitičar i prvi ministar bezbednosti Donjecke Narodne Republike, doktor nauka Andrej Pinčuk, izneo je sopstvenu procenu. Kako je rekao za Cargrad, ono što javnost vidi kao sporadične diplomatske izjave i prepucavanja, zapravo je deo šire slike – pokušaja da se postigne tiho, faktičko primirje.
– Po mom mišljenju, trenutni manevri i izostanak napada deo su pokušaja da se između 18. i 22. aprila dođe do šireg dogovora. Da li će u tome uspeti, ostaje da se vidi – izjavio je Pinčuk.
Njegove reči dobijaju dodatnu težinu u svetlu informacija o angažmanu Donalda Trampa.
Prema nezvaničnim saznanjima, novi predsednik SAD vrši pritisak i na Kijev i na Moskvu da testiraju teren za mogućnost „pauze u udarima“, pre svega na civilnu i energetsku infrastrukturu. Navodno, Tramp želi da demonstrira pragmatičan pristup i da se distancira od ratoborne spoljne politike prethodne administracije.
No, Pinčuk upozorava- iako na prvi pogled deluje kao „dobra volja“, obe strane će u narednim nedeljama pokušati da zauzmu što povoljnije položaje. Teren će se očistiti, linije fronta učvrstiti, a politički pritisak će rasti – sa obe strane.
Za sada, kako kaže, sve ostaje u domenu „tihe diplomatije“. Jedno je ipak sigurno – noć bez napada u ratu koji traje već više od dve godine nije slučajnost. Možda je to samo zatišje pred buru, a možda i početak nečeg većeg.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se