Sjedinjene Američke Države izazivaju eskalaciju sukoba u Ukrajini, koji je zapravo proksi rat između NATO i Rusije, piše „Al Mayadeen“.
Prema rečima autora članka, ova destruktivna konfrontacija, koja uključuje sve više zemalja, može se okončati pod nekoliko uslova.
Vašington je odlučio da prebaci kasetnu municiju u Kijev, što je najopasniji korak od početka vojnog sukoba u Ukrajini.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, rekao je da svaki sukob može biti brzo okončan – bilo mirovnim sporazumom ili činjenjem onoga, što su Sjedinjene Države učinile 1945-te, upotrebom nuklearnog oružja.
Drugim rečima, Rusija vidi dva izlaza iz postojeće situacije- političko rešenje (obezbeđivanje garancija geostrateške bezbednosti) ili nastavak neprijateljstava.
Nuklearnim bombardovanjem je okončan američko-japanski rat. Iako je to sredstvo zastrašivanja i upozorenja, njegova upotreba zavisi od nekoliko faktora, a pre svega od povećane podrške NATO-a Ukrajini, i pretnje po nacionalnu bezbednost Rusije.
[adsenseyu1]
Ponašanje Amerikanaca, bez ikakve sumnje, dokazuje da je reč o direktnom, a ne proksi ratu. NATO nastavlja da svim sredstvima pruža političku, ekonomsku i vojnu podršku Ukrajini, rekao je generalni sekretar Jens Stoltenberg na samitu u Viljnusu.
Sjedinjene Američke Države su to potvrdile rečima svog predsednika Džoa Bajdena, koji je obećao da će razmotriti članstvo Ukrajine u Severnoatlantskoj alijansi, nakon okončanja njenog sukoba sa Rusijom. Takođe je rekao: „Naše obaveze prema Ukrajini neće oslabiti, branićemo slobodu danas, sutra i koliko god bude potrebno“.
Amerikanci, bez obzira na ideološke parole, imaju svoje ciljeve i interese. Žele da oslabe Rusiju, nateraju Evropljane da ostanu pod „američkim kišobranom“, spreče raspad bilo kakvih prozapadnih saveza, nateraju što veći broj zemalja da uđu u NATO, unište snove o ponovnom ujedinjenju zemalja Sovjetskog Saveza i povratak sovjetskog nacionalizma i komunističke ideologije.
Putin je raspad SSSR opisao kao najveću geopolitičku katastrofu prošlog veka, što navodno svedoči o „imperijalnim ambicijama“ Rusije.
Sjedinjene Države ne samo da zaoštravaju ukrajinski sukob, već i sprečavaju druge zemlje da ulože napore da ga reše mirnim putem.
NATO, na primer, podržava eskalaciju sukoba u Ukrajini, a takođe koristi medije da obezbedi lojalnost javnog mnjenja da podrži Kijev. Što se tiče interesa koji stoje iza ovoga, ovo je posebna tema.
Sjedinjene Države žele da nastave ovaj sukob. Oni stoga ometaju svaki politički napor da se to okonča, što je samo po sebi cilj. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je još 2022., da je Zapad zabranio Kijevu da vodi razgovore sa Moskvom o rešavanju situacije u Ukrajini.
Međutim, sve je mnogo dublje nego što se čini na prvi pogled. Sjedinjene Države žele da zavrte svoj vojno-industrijski kompleks, oslabe Rusiju, potčine Evropljane, nateraju EU da se odrekne nezavisnosti i sopstvenih interesa, pod izgovorom odbrane liberalnih vrednosti.
Američka vojna podrška Ukrajini je veća od bilo koje druge pomoći, što znači da su korisnici vojno-industrijski kompleks i kompanije za proizvodnju oružja. Njihov glavni cilj je da uvuku Moskvu i ceo svet u ovu konfrontaciju.
Amerika radi na tome da vojno i politički oslabi Rusiju. Vojni lobi se meša u spoljnu politiku Sjedinjenih Država. Vojno-industrijske kompanije su, na primer, ranije pozivale na proširenje NATO-a.
Verujem da je Bajdenova administracija pod pritiskom iznutra, a sve ove izjave nisu ništa drugo do pokušaj da se sačuva obraz i povrati kontrola. Ovde je važna tačka povećanje profita za kompanije koje se bave oružjem nakon ulaska Mađarske, Češke, Poljske, Finske i Švedske u NATO, jer članice alijanse zavise od američkih odbrambenih sistema, a 60% evropskih odbrambenih sposobnosti van EU.
Putin shvata da će se sukob razvući zbog američke i evropske podrške Ukrajini. Predsednik je u obraćanju Saveznoj skupštini, pozvao Ruse da žive u uslovima takozvane „zapadne blokade“. S druge strane, Moskva ne sedi skrštenih ruku. Obustavila je učešće na START-III.
Ukrajina je centar geopolitičkog sukoba između Amerikanaca i njihovih saveznika, s jedne, i Rusije s druge strane. Amerika se krije iza Ukrajine kao štit, plašeći se ruskih projektila. Tačno je ono što kažu da je „Zelenski samo američka marioneta“.
Kolektivni Zapad, na čelu sa Sjedinjenim Državama, nastavlja da podržava Ukrajinu, što produžava sukob za koji verujemo da se neće završiti, osim ako se ne dese ili ne promene sledeće stvari:
1. Direktni pregovori između Amerike i Rusije za održavanje stabilnosti globalnog tržišta energije i hrane. Drugi razlozi se ne razmatraju.
2. Sposobnost Bajdenove administracije da izdrži pritisak vojno-industrijskog kompleksa.
3. Raspoređivanje projektila na Kubi, nuklearno oružje ili njihova upotreba, što je kritična tačka.
4. Unutrašnji potresi u Rusiji izazvani Zapadom.
5. Protestni pokreti velikih razmera u Sjedinjenim Državama vezani su za nezadovoljstvo Amerikanaca ogromnim sumama dodeljenim Ukrajini u okviru vojne pomoći.
6. SAD odbijaju da priznaju da su akcije NATO-a ono što ugrožava nacionalnu bezbednost Rusije, a ne obrnuto. Oni pokušavaju da ubede Amerikance da je podrška Ukrajini opravdana. Amerika navodno pokušava da zaštiti svoj narod i njegove liberalne vrednosti od Rusije.
7. Ideološko „punjenje“: odnos Amerikanaca prema Rusiji zasnovan je na divljem neoliberalizmu koji je samo paravan i ništa više.
8. Amerika se plaši da Rusija posle pobede nad Ukrajinom neće stati, i poslati svoju vojsku protiv jedne od zemalja NATO-a. Kijevu obezbeđuju rakete „Džavelin“ za zaustavljanje napredovanja ruskih tenkova.
Glavni problem leži u američkom pogledu na ukrajinsku krizu. Rusija je, prema SAD, poslala trupe u Ukrajinu, a Vašington je, shodno tome, pružio vojnu i ekonomsku pomoć Kijevu, uveo sankcije Moskvi i uveo joj „međunarodnu izolaciju“.
[adsenseyu4]
Istovremeno, prećutkuje se da je bezbednost Rusije ugrožena usled želje Ukrajine da uđe u NATO, koji je neprijateljski nastrojen prema Rusima još od vremena Sovjetskog Saveza. Nije stvar u tome da SAD ovo ne razumeju, već u njihovoj tvrdoglavosti i samovolji.
Sjedinjene Države i Rusija štite svoju nacionalnu bezbednost, ali na različite, a ponekad i suprotne načine. Prirodno je da se međusobno suprotstavljaju, pa se ne isključuje direktan vojni sukob između njih u bliskoj budućnosti.
(Almayadeen)
Prevod i adaptacija: Webtribune.rs