Naslovnica IZA OGLEDALA Zemljini polovi mogli bi da zamene mesta? Nova saznanja iz Potsdama otvaraju...

Zemljini polovi mogli bi da zamene mesta? Nova saznanja iz Potsdama otvaraju pitanja

Naučnici iz Centra za nauke o Zemlji Helmholc u Potsdamu zabeležili su neuobičajenu aktivnost u oblasti poznatoj kao Južnoatlantska anomalija, što je, prema pisanju britanskog lista Daily Mail, otvorilo mogućnost da bi Zemljini magnetni polovi mogli da zamene mesta – severni da postane južni i obrnuto.

Kako se navodi u članku, u regionu Južnog Atlantika zabeleženo je ubrzano opadanje intenziteta geomagnetnog polja. Ta oblast je poznata po tome što su u njenom dometu zabeleženi kvarovi na satelitima zbog uticaja snažno naelektrisanih čestica sa Sunca.

„To je dovelo do pretpostavke da se planeta možda približava preokretu magnetnih polova“, navodi se u tekstu Daily Maila.

Neki stručnjaci smatraju da bi takav preokret mogao izazvati ozbiljne posledice po život na Zemlji. Prema njihovim procenama, moguće je da bi određene oblasti postale nepogodne za život usled prekida u napajanju električnom energijom, kao i ozbiljnih poremećaja u funkcionisanju komunikacionih i vitalnih sistema.

Takođe se napominje da bi u tom slučaju Zemlja bila izloženija uticaju solarne radijacije.

U tekstu se podseća da je poslednji zabeleženi slučaj slabljenja i promene orijentacije magnetnog polja planete zabeležen pre oko 41.000 godina, kada su polovi značajno oslabili, a osa magnetnog polja se nagnula.

Na osnovu svojih istraživanja, tim iz Potsdama pokušao je da ovaj proces prikaže kroz zvuk. Kreirali su takozvani „zvučni pejzaž“ koji prikazuje evoluciju preokreta polova.

Za ovaj projekat korišćene su tri violine i tri violončela, kojima su istraživači dočarali svojevrsnu „disonantnu kakofoniju“. Zvučni prikaz počinje harmonično, simbolizujući stabilno stanje Zemljinih polova, a zatim se pretvara u haotičniji ton, što bi trebalo da oslikava trenutak kada dolazi do promena u polarnom sistemu.

Webtribune.rs