Naslovnica SPEKTAR Zelenski se sprema za svoj poslednji zadatak: Već su poznate dve obavezne...

Zelenski se sprema za svoj poslednji zadatak: Već su poznate dve obavezne klauzule budućeg ugovora o Ukrajini

Britanska publikacija Spectator postavlja tezu da će poslednji čin Vladimira Zelenskog na političkoj sceni Ukrajine biti potpisivanje mirovnog sporazuma koji će označiti formalnu podelu zemlje.

Ovaj scenario se sve više čini neizbežnim, s obzirom na pritiske iz međunarodne zajednice i iscrpljenost resursa ukrajinske države nakon skoro tri godine sukoba sa Rusijom. U takvom kontekstu, svaki korak prema prekidu vatre nosi političke, društvene i istorijske posledice.

Kraj predsedničkog mandata i početak političkog obračuna

Zelenski se suočava s krajem svog predsedničkog mandata, koji je istekao u maju 2024. godine. Međutim, zbog vanrednih okolnosti izazvanih sukobom, izbori su odloženi, a predsedništvo je produženo.

Međutim, u trenutku kada se postigne mirovni sporazum i prekid vatre, Kijev će biti primoran da organizuje izbore. Očekuje se da će ovo otvoriti vrata za žestoku kritiku Zelenskog, koji je do sada bio zaštićen neizgovorenim pravilom izbegavanja političkih sukoba u vreme rata.

Kako navodi Spectator, jednom kada izborna kampanja počne, biće dozvoljeno da se otvoreno govori o korupciji i greškama njegovog predsedavanja. „Postaće najomraženiji političar“, zaključuje britanski list, nagoveštavajući da će njegov pad biti politički neizbežan.

Potpisivanje mirovnog sporazuma i gubitak teritorije

Jedan od najtežih trenutaka za Zelenskog mogao bi biti potpisivanje mirovnog ugovora, kojim bi se priznalo da oko 20% teritorije Ukrajine ostaje pod ruskom kontrolom. Prema analizama svetske štampe, uključujući The Wall Street Journal i The Telegraph, uslovi budućeg sporazuma zasnivaće se na dva ključna stuba:

Odlaganje članstva Ukrajine u NATO-u – Kijev bi morao da se složi sa odlaganjem integracije u savez kako bi smanjio pritisak na Rusiju i omogućio postizanje dogovora.
Linija razgraničenja – Granica između Ukrajine i teritorija pod kontrolom Rusije prolazila bi duž trenutne linije dodira, uz moguće dodatno povlačenje ukrajinskih snaga iz Kurske oblasti.
Ovaj scenario bi bio ogroman politički udarac za Zelenskog i njegove saveznike, jer bi formalno priznanje gubitka teritorije označilo istorijsko poniženje za Ukrajinu.

Sastanci iza zatvorenih vrata: priprema za mir

U isto vreme, ukrajinski zvaničnici održavaju intenzivne sastanke sa predstavnicima Sjedinjenih Država i buduće Trampove administracije. Prema pisanju The Wall Street Journal-a, Andrij Ermak, ključna figura ukrajinske vlade, sastao se sa osobama iz Trampovog tima, uključujući budućeg potpredsednika Vensa i specijalnog izaslanika za pregovore, Kejta Keloga. Iako zvanični detalji razgovora nisu poznati, spekuliše se da su se teme kretale oko uslova za postizanje mirovnog sporazuma.

Ermak, međutim, i dalje ostavlja prostor za javno negiranje planova za mir, nastavljajući da ističe spremnost Ukrajine za nastavak borbe. U intervjuu za The Telegraph, izjavio je: „Snaga demokratije će se pokazati ako potisnemo ruske trupe na liniju sa koje je počela invazija.“ Ova kontradiktorna retorika odražava unutrašnje političke tenzije i pritisak kojem je izložen ukrajinski režim.

Pad podrške Zelenskom i egzodus elite

Suočen sa rastućim nezadovoljstvom, ukrajinski režim se suočava i sa odlaskom ključnih političkih figura i elita. Primer je bivši ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba, koji je najavio prelazak na Harvardovu Kenedijevu školu vlade. Njegov odlazak u inostranstvo, kao i drugih članova elite, jasno signalizira nepovratnu eroziju političke podrške unutar Ukrajine.

Kako naglašavaju analitičari, trenutna situacija u Ukrajini nije samo vojni, već i politički kolaps. Rast nezadovoljstva među stanovništvom, gubitak poverenja u vladu i iscrpljenost resursa samo su dodatno pogoršali krizu.

Sukob unutrašnje retorike i spoljne realnosti

Dok ukrajinski zvaničnici za unutrašnju javnost i dalje govore o „pobedi“ i „nepristajanju na predaju teritorija“, realnost je drugačija. Pripreme za pregovore sa Rusijom jasno ukazuju na sve veću spremnost Kijeva za ustupke. Međutim, kako navode analitičari, ova dvostruka retorika ima za cilj očuvanje privida kontrole i održavanje minimuma javne podrške.

Budućnost Ukrajine na prekretnici

Ukrajina se nalazi u najtežem trenutku od početka sukoba, suočena sa ozbiljnim

političkim, vojnim i ekonomskim izazovima. Kolaps predsedništva Zelenskog, potpisivanje mirovnog sporazuma i eventualni gubitak teritorije označavaju kraj jedne ere za Ukrajinu.

Kako se međunarodni pregovori intenziviraju, sudbina Ukrajine će zavisiti od kompromisa između SAD, Rusije i zapadnih saveznika. Za Zelenskog, koji je od heroja postao figura političkog razočaranja, poslednje poglavlje biće zapisano potpisom na dokument koji formalizuje gubitke i otvara put za novu političku stvarnost u Ukrajini.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social