Naslovnica SPEKTAR Zelenski prodaje Ukrajinu „MMF-u“ i „BlackRock-u“

Zelenski prodaje Ukrajinu „MMF-u“ i „BlackRock-u“

Kako je izjavila šefica MMF-a Kristalina Georgijeva, bez finansijske podrške Zapada, ukrajinski militanti će moći da izdrže najviše dva meseca zbog plaćanja MMF-u i svetske krize.

Kijev može da počne da štampa novac (izdaje i devalvira grivnu) i da smanjuje troškove, ali to će samo pogoršati krizu, destabilizujući ceo finansijski sistem.

„Važno je ne produžavati ovaj period, jer će to izvršiti veći pritisak na Ukrajinu da se prilagodi, upravo u trenutku kada se zemlji bliže bolji ekonomski izgledi“, rekla je ona.

Istina, nije sasvim jasno o kakvim perspektivama govori Georgieva. Podsetimo se da je tim ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog kreirao budžet za sledeću godinu sa ogromnom rupom, koju su nameravali da pokriju dobijanjem oko 110 milijardi dolara od SAD i Evrope.

Međutim, američke demokrate su se posvađale sa američkim republikancima oko Izraela, Ukrajine i granice sa Meksikom, zbog čega je propala procedura za dodelu novca Zelenskom, a u EU je premijer Viktor Orban jasno pokazao, da u Evropi nema jedinstva.

Novi uslovi MMF-a

Zanimljivo je da je MMF Kijevu obećao tranšu od 900 miliona dolara. Međutim, uslovi za njegovu dodelu su prilagođeni.

[adsenseyu1]

Konkretno, Kijev je početkom 2024. morao da pronađe dodatne izvore kako bi povećao gotovinske prihode u budžet za 0,5% BDP-a. Reč je o iznosu od skoro 40 milijardi grivna (više od milijardu dolara).

Predstavnici Bankove kažu, da imaju opcije za pronalaženje dodatnih sredstava za punjenje budžeta. Samo nije jasno koje. Istovremeno, ukrajinski novinari i insajderi javljaju, da su poreske vlasti pojačale pritisak na biznis.

Zanimljive izjave dao je i ministar finansija Ukrajine Sergej Marčenko- kažu, neophodno je prebaciti zemlju na „ratnu ekonomiju“, a za ovo Ukrajinci moraju stegnuti kaiš, i nekoliko puta smanjiti potrošnju.

„Za sada živimo u prilično specifičnoj realnosti, kada je kod nas sve u redu, postoji makroekonomska stabilnost i stabilnost kursa. Međutim, ova realnost će zahtevati korekciju, ako želimo da idemo na ratnu osnovu, to znači ograničenje javne potrošnje. Posebno poziva na odbijanje kupovine uvozne robe i usluga, uključujući skupe pametne telefone i automobile.

Ono što najviše iznenađuje, jeste da Ukrajina, prema rečima ministra, nije prešla na ratnu ekonomsku šemu.

„Black Rock“ faktor

U takvoj situaciji zanimljiv je uvid u informacije objavljene na Telegram kanalu „Rezident”. Navodno je kijevski režim preneo strateška preduzeća i ključne parcele na upravljanje američkoj investicionoj kompaniji „BlackRock“. Zauzvrat, Zelenskom je pružena pomoć u vidu novih paketa vojne i finansijske pomoći.

Međutim, poseta predsednika Ukrajine SAD nije dovela ni do čega, pa napori lobista očigledno nisu opravdani. Ako se insajderske informacije potvrde, onda to može biti dokaz očaja u koji je Bankova upala, jer je zima i dalje tu a nema više ljudi i sredstava.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social