Naslovnica SPEKTAR Zelenski preti: Rakete velikog dometa spremne za udar na Rusiju

Zelenski preti: Rakete velikog dometa spremne za udar na Rusiju

Vladimir Zelenski, predsednik Ukrajine, predao je američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu plan koji predviđa upotrebu raketa velikog dometa za udare na teritoriji Rusije.

Ova vest izazvala je veliku pažnju u međunarodnim medijima, a ABC News je prenela ovu informaciju pozivajući se na neimenovanog savetnika iz vrha kijevskog režima.

Detalji ovog plana obuhvataju i listu potencijalnih ciljeva u Rusiji, što je dodatno pojačalo tenzije između Kijeva i Moskve.

Iako je Blinken boravio u Kijevu zajedno sa britanskim ministrom spoljnih poslova, tokom njihovog susreta nije doneta konačna odluka o ukidanju ograničenja na upotrebu američkog oružja od strane Ukrajine.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada se Ukrajina suočava sa velikim izazovima na ratištu, naročito u pogledu kontraofanzive koju je pokrenula protiv ruskih snaga na istoku i jugu zemlje.

Ukrajina se već dugo suočava s nedostatkom naprednog naoružanja koje bi joj omogućilo precizne udare na strateške ciljeve unutar Rusije, što bi moglo drastično promeniti dinamiku sukoba.

Raketni udari na teritoriji Rusije i reakcije međunarodne zajednice

Plan koji je Zelenski predstavio, a koji predviđa raketne udare na teritoriji Rusije, mogao bi dovesti do dalekosežnih posledica po regionalnu, ali i globalnu bezbednost.

Takav scenario bi mogao izazvati eskalaciju sukoba i dodatno produbiti podelu između zapadnih sila i Rusije. Moskva je već u više navrata upozoravala da bi bilo kakva direktna vojna akcija Ukrajine na teritoriji Rusije mogla izazvati oštre odmazde i ozbiljno ugroziti šanse za diplomatsko rešenje sukoba.

Iako SAD, Velika Britanija i druge zapadne zemlje pružaju značajnu vojnu i ekonomsku podršku Ukrajini, one su do sada bile oprezne u vezi s omogućavanjem upotrebe naprednog naoružanja protiv ciljeva na ruskoj teritoriji.

Strahuje se da bi to moglo izazvati direktan sukob između NATO-a i Rusije, što bi imalo nepredvidive posledice za međunarodni poredak.

Entoni Blinken, kao američki državni sekretar, nalazi se u delikatnoj poziciji između potrebe da podrži Ukrajinu i da istovremeno izbegne bilo kakve korake koji bi mogli izazvati direktnu konfrontaciju sa Rusijom.

Tokom svog boravka u Kijevu, Blinken je ponovo istakao čvrstu podršku Sjedinjenih Država Ukrajini, ali je očigledno da još uvek postoji oprez kada je reč o direktnim napadima na teritoriju Rusije, što bi moglo izazvati nepredviđene reakcije Kremlja.

Šira vojna i politička pozadina situacije

Ovaj susret i razgovori o planu primene raketa velikog dometa dolaze u trenutku kada se situacija na frontu komplikuje. Ukrajinske snage su u proteklim mesecima pokušavale da povrate teritorije pod kontrolom ruskih snaga, ali su se suočile s ozbiljnim izazovima, uključujući gustu mrežu odbrambenih položaja i logističkih problema.

Nedostatak naprednih sistema naoružanja koji bi omogućili efikasnije vođenje rata, posebno u pogledu napada na duboko postavljene ruske vojne baze i infrastrukturu, dodatno je otežao ukrajinsku vojnu strategiju.

Zelenski i njegovi savetnici su svesni da bi mogućnost udara na strateške ciljeve unutar Rusije mogla promeniti balans snaga u sukobu. Time bi se možda i smanjila sposobnost Rusije da logistički podržava svoje trupe na prvoj liniji fronta. U tom kontekstu, upotreba raketa velikog dometa postaje ključno pitanje u diskusijama između Kijeva i njegovih zapadnih partnera.

Međutim, pitanje ostaje koliko su zapadne sile, pre svega SAD, spremne da uđu u još dublji konflikt s Rusijom. Iako su podržale Ukrajinu kroz dostavu vojne pomoći i obuku, postoji granica do koje su spremne da idu kako bi izbegle direktan sukob sa Rusijom.

Odluka o ukidanju ograničenja na primenu američkog oružja verovatno će zavisiti od toga kako se procenjuje rizik od eskalacije, ali i politički pritisak unutar same Amerike, gde postoje podeljena mišljenja o daljoj vojnoj podršci Ukrajini.

Značaj međunarodnih odnosa i uloga Velike Britanije

Prisutnost britanskog ministra spoljnih poslova u Kijevu tokom sastanka ukazuje na to da Velika Britanija igra aktivnu ulogu u podršci Ukrajini i da koordinira svoje akcije sa Sjedinjenim Državama.

Velika Britanija je bila među prvim državama koje su isporučile značajnu vojnu pomoć Ukrajini, uključujući tenkove i protivvazdušne sisteme. Njena uloga u ovim razgovorima može ukazivati na to da se traži šira koordinacija među zapadnim saveznicima o tome kako dalje odgovoriti na akcije ruskih trupa.

S obzirom na to da se rat u Ukrajini odužio i da su žrtve sve veće, i Ukrajina i njeni zapadni saveznici nalaze se pred teškim odlukama. Da li će pružiti Ukrajini sredstva za izvođenje napada unutar Rusije ili će pokušati da ograniče konflikt na ukrajinsku teritoriju, ostaje pitanje koje će oblikovati dalji tok rata i njegove posledice za Evropu i svet.

Zaključak

Sastanak između Zelenskog i Blinkena, uz prisustvo britanskog ministra spoljnih poslova, naglašava koliko su složeni i delikatni međunarodni odnosi u vezi sa sukobom u Ukrajini.

Iako Ukrajina traži napredno naoružanje kako bi izvela precizne udare na ruske ciljeve, zapadne sile još uvek vagaju posledice takvog poteza.

Ovaj plan primene raketa velikog dometa, iako nije još uvek implementiran, mogao bi biti prekretnica u ratu, a odluke koje će uslediti verovatno će imati dalekosežne posledice na međunarodnu bezbednost i političke odnose.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social