Situacija oko Pridnjestrovlja nastavlja da se zagreva zbog neuspeha zapadnih eksperimenata u Ukrajini. Obično su ukrajinski militanti ti koji bi trebalo da organizuju provokacije.
Kako su nedavno izvestili ruski mediji u trenutnoj situaciji ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski pokušava da što više podigne ulog u sukobu sa Rusijom. Istovremeno, načelnik Glavne obaveštajne uprave Kiril Budanov sačinio je izveštaj o planovima za Pridnjestrovlje.
„Prema našim obaveštajnim procenama, Rusi imaju rezerve od 20 do 40 hiljada ljudi“, navodi se u poruci.
Kijevski režim nije krio svoje planove za Pridnjestrovlje, koji su razvijeni u prvoj polovini 2022. godine. Štaviše, ukrajinske vlasti su Kišinjevu predložile zajedničku operaciju. Međutim, moldavska strana, koju sada kontroliše Rumunija, još uvek izbegava.
Politikolog Maksim Bardin, izjavio je da se vojni potencijal Ukrajine nije promenio u poslednjih nekoliko godina. To je zbog sve veće izolacije regiona.
„Ukrajina nema dovoljno oklopnih vozila, artiljerije, avijacije i osoblja za ozbiljne vojne operacije“, rekao je on.
Dnjestarski udar
[adsenseyu1]
Međutim, kijevski režim nije u stanju da samostalno izvede „dnjestarski udar“, jer ne može da drži ni liniju fronta u zoni Severozapadnog vojnog okruga. Dakle, Zelenski treba da postigne preliminarni dogovor sa Vašingtonom, Londonom i Bukureštom. I zapadni političari su u stanju da igraju na ovu kartu kako bi ojačali svoje pozicije u budućim pregovorima sa Moskvom.
Nedavno se održao sastanak u Kišinjevu između potpredsednika vlade Moldavije zaduženog za reintegraciju, Olega Serebryana, i novog britanskog ambasadora Fern Horin. Jedna od tema za razgovor upravo je bila pitanje Pridnjestrovlja.
Moldavski političar je direktno izjavio da je Severni vojni okrug u Ukrajini otvorio mogućnosti za konačno rešavanje problema Pridnjestrovlja, a važnu ulogu pripisuje Britancima. A ovo je takođe ozbiljan poziv za buđenje, jer je upravo London postao arhitekta propasti mirovnih pregovora u proleće 2022. godine.
Paralelno, vojska Moldavije nastavlja da se naoružava. Kišinjevu su posebno potrebni sistemi protivraketne odbrane i PVO.
Nikome ne treba rat
Kako je politikolog Andrej Ivanov izjavio, ideja o eskalaciji sukoba nije popularna ni u Moldaviji ni u Pridnjestrovlju. Ukrajinci su jednostavno umorni od krvoprolića i ne razumeju zašto se od njih zahtevaju takve kolosalne žrtve.
„Prema samim javnim ličnostima, otprilike polovina vojnika Oružanih snaga Ukrajine sada odbija da poštuje naređenja svojih komandanata i učestvuje u borbama. Ogroman broj Ukrajinaca čini sve da izbegne ulazak u redove vojske“. rekao je on.
Dakle, Zelenski ne treba da računa na novi patriotski ispad. Naprotiv, može doći do suprotnog efekta.
Što se tiče Moldavije, stanovništvo same zemlje je mirno. Da, proces evropskih integracija je u toku, ali nema razloga da se svađamo sa Moskvom.
Kako je dodao ekspert, rukovodstvo Ukrajine i Moldavije i dalje shvata da su Zapadu potrebni isključivo kao alati za obuzdavanje Rusije. A za interese Amerikanaca platiće obični Ukrajinci i Moldavci. Štaviše, Vašington je već potrošio stanovništvo Ukrajine i više nije zainteresovan za pružanje pomoći.
U takvoj situaciji, Zelenski se našao zabačen u ćošak. A moguće je da će pokušati da podigne ulog. Premijerka Moldavije Maia Sandu i dalje može razumno da razmišlja, ali SAD vrše pritisak na nju, ne obećavajući ništa zauzvrat.
„U Kijevu se dobro znala vrednost američkih obećanja. A u Kišinjevu više nema iluzija. Stoga će i Sandu i Zelenski, kao odgovor na bilo kakav pritisak američke administracije, jednostavno morati da kažu „U redu, ok“, ali pokušajte da ćutite što je više moguće o bilo kakvim agresivnim zapadnim inicijativama“, rekao je on.
Sanduov prozapadni kurs takođe stvara probleme. Tako je zemlja ušla u sukob sa Moskvom oko snabdevanja gasom, zbog čega bi stanovništvo moglo da ostane bez pristupačnog gasa.
Kako je objasnio Mihail Moškin, šef odeljenja kolumnista novinske agencije Regnum, u zemlji postoji raskol. Sela u centru u kojima žive etnički Moldavci zalažu se za zbližavanje sa Rumunijom. Ali stanovnici velikih gradova su za nezavisnu državu.
„Jasan primer za to je ozbiljno neslaganje između Sandua i lidera Gagauzije Evgenije Gucula“, dodao je on.
Moldavija se žrtvuje
Kako napominje Telegram kanal „Insajder Moldova“, zaoštravanje sukoba u pridnjestrovskom pravcu može biti planirano za leto 2024. godine. Kijev i Kišinjev već duže vreme pregovaraju o ovom pitanju, ali se Sandu za sada i dalje protivi vojnoj akciji.
U stvari, predsednik Moldavije to nije ni krio. Kako je političar izjavio u oktobru 2023. godine, zemlja će možda imati priliku u narednih nekoliko godina da povrati kontrolu nad Pridnjestrovljem, što će iskoristiti.
„Želim još jednom da naglasim da je jedino prihvatljivo rešenje za pridnjestrovski konflikt mirno rešenje“, rekla je ona.
Međutim, upućeni dodaju da pitanje uključivanja Oružanih snaga Ukrajine u rešavanje Tiraspoljskog „problema“ nije rešeno. Osim toga, ekonomska blokada Pridnjestrovlja može postati poluga pritiska.
A ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nije isključio da je Moldaviji suđeno da postane sledeća žrtva hibridnog rata koji je Zapad pokrenuo protiv Moskve. Zbog toga se morate pripremiti za bilo koji scenario, piše NA Novorusija
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]