Naslovnica IZA OGLEDALA ZASTRAŠUJUĆE PROMENE ĆE MOŽDA ZAUSTAVITI ŽIVOT NA ZEMLJI: Magnetno polje slabi mnogo...

ZASTRAŠUJUĆE PROMENE ĆE MOŽDA ZAUSTAVITI ŽIVOT NA ZEMLJI: Magnetno polje slabi mnogo brže nego što se očekivalo – PLANETA OSTAJE BEZ ZAŠTITE

trhtrfhtr54rf

Talasi emitovani u Zemljinom unutrašnjom jezgru uzrokuju anomalije u magnetnom polju-neobični magnetni trzaji.  Naučnici su otkrili da talasi emitovani u unutrašnjosti Zemlje uzrokuju anomalije u magnetnom polju.

Zemljino magnetno polje doživljava nepredvidive, brze i intenzivne anomalije koje su poznate kao geomagnetni trzaji. Mehanizmi koji stoje iza ove pojave bili su misterija do nedavnog istraživanja.

Zemljino magnetno polje slabi mnogo brže nego što se očekivalo. Ovo je ozbiljan problem zato što nas magnetno polje štiti od kosmičkih opasnosti, ali da li bi naša planeta mogla biti uzrok ovog problema?

[adsenseyu1]

Zemljino magnetno polje se proizvodi cirkulacijom materije u njenom metalnom jezgru, energijom koja se oslobađa kada se ovo jezgro hladi.

Istraživači znaju za dva tipa pokreta koji uzrokuju dve vrste varijacija u magnetnom polju: one koje proizilaze iz sporog, konvektnog kretanja , koje se mogu meriti na skali od jednog veka i one koje proizlaze iz „brzih“ hidromagnetnih talasa, koji se mogu otkriti na skali od nekoliko godina.

Oni su sumnjali da je ovaj drugi tip pokreta igrao ulogu u trzajima, ali interakcija ovih talasa sa sporom konvekcijom, zajedno sa njihovim mehanizmom širenja i pojačavanja, tek treba da se otkrije.

Naučnici su bili svesni ovih geomagnetnih trzaja od 1978. godine i dugo su predstavljali problem geofizičarima. Sada izgleda da su istraživači napokon razbili misteriju i razumeli kako i zašto geomagnetni trzaji naglo ubrzavaju evoluciju Zemljinog magnetnog polja.

Zajedno sa svojim kolegama, Džulijen Oubert iz Instituta za fiziku u Parizu (CNRS / IPGP / IGN / Universite de Paris) razvio je sofisticiranu kompjutersku simulaciju vrlo sličnu fizičkim uslovima našeg jezgra.

Koristeći ovu kompjutersku simulaciju, istraživački tim je bio u stanju da reprodukuje niz događaja koji su doveli do geomagnenih trzaja, koji se javljaju u simulaciji od hidromagnetnih talasa emitovanih u unutrašnjem jezgru.

Ovi talasi se fokusiraju i pojačavaju dok se približavaju površini jezgra, uzrokujući magnetne poremećaje na sve načine uporedive sa posmatranim trzajima.

Ovo je važna studija, jer digitalna reprodukcija i razumevanje ovih trzaja utire put boljem predviđanju sudbine Zemljinog magnetnog polja.

Identifikovanje uzroka promena magnetnog polja takođe može pomoći geofizičarima da prouče fizičke osobine Zemljinog jezgra i unutrašnjeg omotača.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]