Naslovnica SPEKTAR ZASTRAŠUJUĆA MOĆ najopasnije vojske na planeti

ZASTRAŠUJUĆA MOĆ najopasnije vojske na planeti

Russian servicemen march during the Victory Day Parade in Moscow's Red Square

Širi pregled ruskih vojnih kapaciteta u 2017. godini, pokazuje da je reorganizovana i ponovo naoružana vojska radikalno drugačija od onoga što je nekada bila. Naučena je lekcija da je načine mnogo efikasnijom od sile koja je branila Južnu Osetiju i ruske mirovne snage, od napada Gruzije 2008. godine.

Oružane snage prolaze kroz period transformacije gde je prioritet dat sofisticiranim vrhunskim visoko preciznim oružjem. Obraćajući se Odboru ministarstva odbrane, ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da je novi državni program naoružanja za period od 2018-2027., poseban naglasak stavio na opremanje snaga sa visoko preciznim vazdušnim, kopnenim i morskim oružjem.

[adsenseyu1]

2017-ta godina je bila godina kada je ruska vojska koristila „Kalibr “ rakete koje se lansiraju sa mora, vazdušne „Kh-101“ i „Iskander“ zemlja-zemlja rakete u Siriji.

Sastanak odbora u decembru 2017. godine je bio prvi put, da je upotreba „Iskandera“ u Siriji javno priznata. Te godine je sistem ušao u službu sa 152. gardijskom brigadom koja je stacionirana u Kaljiningradu, kao odgovor na pojačavanje snaga Alijanse u blizini ruske granice.

U Siriji je „Iskander“ korišćen da obori visoko prioritetne ciljeve. Dovoljna preciznost, opseg i pouzdanost joj omogućavaju da funkcioniše kao alternativa vazduhoplovnim snagama koje deluju pod aktivnim kontramerama neprijatelja, uključujući i borce i vazdušne odbrane. Iskander-M ima domet od 500km i postiže CEP (circular error probable) od 5-7 metara. Balistička raketa putuje hipersoničnom brzinom od 2100-2600 m/s (6-7 Maha) na visini od 50km, i može biti ponovo preusmerena u toku leta u slučaju angažovanja oko mobilnih ciljeva. Potrebno je samo 10 minuta da zauzmu položaj i pucaju.

Domet ovog sistema je dovoljan da pokrije gotovo čitavu teritoriju Sirije. Može da ispali krstareće rakete da pogode stacionirane ciljeve, i balističke rakete da obore neprijateljske visoko prioritetne ciljeve na bojnom polju. Iskander može udariti mnogo pre aviona, koji treba da poleti, pređe razdaljinu i zauzme poziciju da lansira svoje oružje.

[adsenseyu4]

2017-te godine je objavljeno i da će Iskanderi zameniti dotrajale sisteme balističkih raketa Točka-U, u sklopu tekuće šeme obnove i poboljšanja do 2020. godine. Prošle godine je ruska vojska počela da formira i obučava specijalne operativne jedinice „spotera“ koji su korišćeni da obezbede koordinate za navođenje raketa lansiranih sa „Iskandera“, dok se kreću ka meti.

„Kh-101“ stelt vazduh-zemlja raketa, lansirana sa strateških bombardera Tu-95MS i Tu-160, postala je oružje koje se dokazalo u borbi u 2017-oj, a koje je korišćeno za postizanje ogromnog nivoa “šoka i strahopoštovanja“ protiv nepriatelja u Siriji. Iskustvo je pokazalo da su veoma pouzdane.

Domet je 5.000km. Video dokazi koje obezbeđuju dronovi, potvrđuju činjenicu da su sve mete bile pogođene direktno. Raketa je testirana 2015. i 2016. godine da bude korišćena kao deo operativnih planova u 2017. godini. Te godine su „Kh-101“ rakete uništile neprijateljsku infrastrukturu u Deir ez-Zoru. U julu su rakete uništile tri velika skladišta za oružje i municiju, i teroristički komandni centar u blizini grada Uqayribat u provinciji Hama. Udar je isporučen sa dometa od oko 1.000 kilometara.

[adsenseyu1]

Sirijsko iskustvo se koristi za razvoj nove krstareće rakete vazduh-zemlja. Ruska korporacija za taktičke rakete radi po “Članu 715“ ili 9-A-2362. Rakta je zapravo manja verzija „Kh-101“ predviđena za bombardere dugog dometa Tu-22M3, kao i taktičke avione Su-34, Su-30, Su-35 i Su-57.

„Kalibr“ rakete se koriste od 2015. godine. Njihov domet prevazilazi 1.500km – manje od dometa „Kh-101“. Ali ova raketa se može instalirati na gotovo sve tipove brodova. Ruski mornari je zovu “kalibracija“ – mogućnost prilagođavanja različitim vrstama površinskih brodova i podmornica.

  1. godine je najavljeno da će „Kalibr“ rakete biti instalirane na novim korvetama klase „Stereguščij“ (projekat 20380). Trenutno su brodovi ove klase naoružani sa protivbrodskim raketama Kh-35U.

Proces “kalibracije“ uključuje „Lidera“, novog ledolomca, koji je predviđen da probije led debljine i do 4,5 metara, i da tokom čitave godine zadrži otvorene Severnomorski put i arktičku obalu. Ovo je vrlo neobično – nešto što niko drugi nije učinio. Lider nije ratni brod, ali će nositi specijalne kontejnere sa oružanim sistemima, uključujući protivbrodske rakete „Kh-35“ i „Kalibr“.

[adsenseyu4]

Kao što se može videti, „Kalibr“ omogućava da se ima dobro oružana flota sa relativno malim troškovima, sposobnu da udari površinske i kopnene ciljeve sa različitih platformi, sa udaljenosti od nekoliko hiljada kilometara.

„3M22 Cirkon“, hipersonična krstareća raketa, prolazila je kroz testiranja 2017. godine, tako da bi ove godine mogla da uđe u proizvodnju kao što je planirano. Sposobna je za brzine od oko 5,0-6,0 Maha (7.400 kilometara na sat). Na krstarećoj visini od 30.000 metara, njegova kinetička energija pri udaru je 50 veća od postojećih protivbrodskih raketa.

Raketa može da pređe 250 kilometara za 2,5 minuta, što je brže od metka snajpera. Neprijatelj neće imati dovoljno vremena da se uplaši, a kamoli da reaguje. Očekuje se da raketa ove godine uđe u proizvodnju.

2017-ta godina će od strane ruske vojske biti zapamćena kao godina pravljenja velikih koraka ka naoružanju vojske, sa visokotehnološkim konvencionalnim oružjem dugog dometa i preciznim navođenjem. Ovo je kvalitativan skok ka tome da ruska vojska postane vojska bez premca.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]