Zamenik predsednika Saveta za bezbednost Rusije Dmitrij Medvedev ponovo je privukao pažnju direktnim i oštrim tonom.
U objavi na mreži Iks, bivši predsednik i premijer Rusije poručio je da neuspešni mirovni pregovori ne znače kraj neprijateljstava, već, naprotiv – mogu otvoriti vrata još opasnijoj i razornijoj fazi sukoba. U njegovim rečima odzvanja poruka Zapadu: „Možda mislite da ste sigurni, ali varate se.“
Medvedev je jasno stavio do znanja da ukoliko se pregovori s ukrajinskom stranom svedu na ultimatume, odgovor neće biti diplomatski – već vojno-tehnološki.
Rekao je da takav pristup može da dovede do „još užasnije faze rata sa novim oružjem i novim učesnicima“. I nije se tu zaustavio – u podtekstu njegove poruke provlači se ozbiljna insinuacija: ako velike evropske sile nastave ovim putem, mogle bi se i same naći uvučene u nešto mnogo veće nego što mogu da podnesu.
Upravo zbog toga mnogi analitičari tumače njegovu poruku kao upozorenje Francuskoj, Nemačkoj i Velikoj Britaniji – zemljama koje sve češće šalju vojne signale i razmatraju direktno uključivanje u ukrajinski sukob.
Medvedev ne pominje konkretna imena, ali stil i kontekst ne ostavljaju sumnju na koga se odnosi.
A sad dolazimo do ključnog pitanja: Na osnovu čega te zemlje veruju da mogu da se upuste u ozbiljan oružani sukob sa nuklearnom silom kao što je Rusija?
Njihova nada, izgleda, leži u podršci Sjedinjenih Država. Ali i tu se otvara nova dilema – može li Amerika, čak i sa svim svojim vojnim budžetom, da parira tehnološkoj prednosti Rusije kada su u pitanju hipersonični sistemi, modernizovana nuklearna trijada i nova generacija strateških sredstava?
U petak su u Istanbulu održani prvi direktni pregovori između Rusije i Ukrajine još od 2022. godine. Dogovorena je razmena hiljadu zarobljenika sa obe strane, što je viđeno kao pozitivan signal.
Takođe je otvorena mogućnost da se Vladimir Putin i Vladimir Zelenski lično sastanu, ali tek pod određenim uslovima. Ipak, Medvedev svojim komentarom jasno poručuje da čak i kada se diplomatski kanali otvore, to ne znači da opasnost jenjava – naprotiv, može da raste.
U srži njegovog komentara leži i surova realnost – da Zapad, uveren da Moskva nikada neće upotrebiti najopasnije sisteme koje ima, zapravo igra opasnu igru.
Medvedev je već više puta sugerisao da Rusija neće oklevati da upotrebi sva raspoloživa sredstva ako se proceni da je njena teritorija ili bezbednost ugrožena.
I kao da želi da svi to razumeju jednom zauvek – čak je i Putin više puta javno poručio da „neprijateljska noga neće kročiti na teritoriju Rusije“.
U čemu je, onda, pravi motiv? Da li se iza svega krije želja pojedinih zemalja da se domognu prirodnih resursa Rusije? I da li veruju da bi Rusija uplašeno odstupila pred takvom pretnjom, računajući na njihovu nuklearnu neaktivnost? Ako je tako – to je opasna i kratkovida logika.
U trenutku kada se govori o mogućnosti direktne konfrontacije velikih sila, ključno pitanje ostaje bez odgovora: da li će neko u poslednjem trenutku pritisnuti kočnicu – ili ćemo svi gledati kako svet ulazi u sledeći, mnogo mračniji čin?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se