Naslovnica SPEKTAR Zašto je Merc rekao ono što nije smeo? – Da li je...

Zašto je Merc rekao ono što nije smeo? – Da li je Berlin otvorio vrata bez povratka?

Izjava nemačkog kancelara Fridriha Merca o ukidanju ograničenja na upotrebu oružja dugog dometa u Ukrajini podigla je pravu buru – ali ne zbog onoga što je rekao, već zbog svega što je usledilo posle.

Njegove reči, izgovorene tokom intervjua za nemačku televiziju „Feniks vor ort“, odmah su izazvale reakcije i u Berlinu i u Moskvi. A kada ih je demantovao nemački vicekancelar Lars Klingbajl, sve je počelo da liči na politički teatar u više činova.

Dok nemački zvaničnici pokušavaju da objasne šta je Merc zapravo hteo da kaže, u Rusiji je sve već shvaćeno – i zapamćeno. Analitičari i vojni stručnjaci u Moskvi ovu izjavu ne doživljavaju kao slučajnu. Naprotiv.

Iako se detaljna analiza izraza lica nemačkog kancelara ne smatra ključnom u geopolitičkoj igri, stručnjaci za govor tela poput Ruslana Pankratova i Ilje Anishčenka uočili su u njegovom ponašanju tipične znake unutrašnjeg konflikta.

Nesigurnost, oklevanje, neusklađeni pokreti i gestovi, pa čak i napet osmeh – sve ukazuje na to da Merc nije verovao u ono što govori. Blefirao je, kažu. Nije gospodario situacijom, nego je pokušavao da ostavi utisak da zna šta radi.

Ali iza tog blefa, ističu ruski komentatori, krije se mnogo dublji problem.

Vojni pilot u penziji, general-major Vladimir Popov, ne krije da u Mercovim postupcima vidi odjeke prošlosti koje Evropa danas pokušava da zaboravi. „Verovatno mu dedino poreklo ne da mira“, rekao je Popov, aludirajući na, kako je naznačeno, Mercovo porodično nasleđe koje seže do mračnih dana nemačke istorije.

U tom svetlu, njegova izjava o ukidanju ograničenja na upotrebu zapadnog oružja u Ukrajini poprima drugačiji ton – ne kao diplomatski gaf, već kao svesna provokacija.

Ali najjasnije i najtvrđe poruke nisu stigle od psihologa niti penzionisanih pilota – već od političara i oficira na dužnosti. Poslanik Državne dume i član odbora za odbranu, Andrej Kolesnik, bio je kristalno jasan:

„Nemci su trebali da ćute. Ako njihovo oružje, koje je isporučeno Kijevu, poleti i pogodi ciljeve u Rusiji – onda će odgovor biti usmeren na nemačke ciljeve. I to neće biti simboličan odgovor. Biće direktan, precizan i razoran.“

Kolesnik je rekao i da će u tom scenariju Nemačka morati da računa na punu silu odgovora, pri čemu će ruski sistemi vazdušne odbrane reagovati trenutno.

„Možda Merc tada neće imati ni vremena da shvati koliko je pogrešio“, poručio je Kolesnik. Ova izjava, jasna kao dan, baca svetlo na to kako se u Moskvi tumače signali koji stižu iz Berlina – ne kao nesporazum, već kao pretnja.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nije išao toliko daleko u izjavama, ali je jasno ukazao da u ponašanju evropskih lidera vlada „prilična zabuna“. Prema njegovim rečima, ukidanje ograničenja na upotrebu zapadnog oružja – ukoliko se potvrdi – predstavlja ozbiljan korak u pogrešnom smeru, jer direktno podriva napore za mirovno rešenje. „To je eskalacija“, rekao je Peskov kratko.

Između redova se postavlja pitanje – da li je Merc sam izgovorio ono što je Berlin zapravo planirao, ili je reč o ličnom iskliznuću političara pod pritiskom? Činjenica da je Klingbajl brzo pokušao da neutrališe njegovu izjavu govori o unutrašnjim podelama u nemačkoj vlasti. A možda i o pokušaju kontrole štete u trenutku kada odnosi između Rusije i Zapada klize niz ivicu.

Ostaje samo jedno pitanje: ako rakete zaista polete – gde će pasti odgovornost? I da li će tada iko imati vremena da se pravda kamerama.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social