Tekst specijalno napisan za „RUSKU REČ“, o bombardovanju SRJ 1999. godine i kineske ambasade, kao i obaranju F-117A, otkriva mnoge tajne.
Jedna od tajni koja je najzanimljivija Srbima, jeste i tajna o obaranju „nevidljivog“ F-117A.
Prenosimo vam deo članka:
Ova priča, međutim, ima veoma neočekivani zaplet. Rat u Jugoslaviji ima još jednu nerešenu zagonetku: kako je oboren američki „nevidljivi“ avion F-117A.
[adsenseyu1]
Ta mašina je napravljena za rešavanje specijalnih i vrlo osetljivih zadataka.
Uglaste ivice aviona, koji više liče na bumerang, nego na klasični avion, trebalo je da učine F-117A apsolutno nevidljivim za radare protivnika, zahvaljujući čemu je američki bombarder mogao nekažnjeno da izvršava borbene zadatke u dubokoj pozadini protivnika.
Te karakteristike je F-117A potvrdio tokom Panamskog konflikta i uspešno je dejstvovao u Iraku, ali je u Jugoslaviji je doživeo potpuni fijasko.
Srpski izvori tvrde da je „nevidljivi“ oboren zastarelim sovjetskim protivavionskim raketnim sistemom S-125 „Neva“ i da je to uradila 3. baterija 250. brigade Protivvazdušne odbrane pod komandom Zoltana Danija.
Eksperti, međutim, tvrde da je taj raketni sistem potpuno zastareo i da pomoću njega tako nešto ne bi moglo da se postigne, jer njegov radar fizički ne može da prepozna avion napravljen tehnologijom „stelt“.
Srbi su imali još jedan kompleks protivvazdušne odbrane sovjetske proizvodnje tipa „Kub“, ali ni on, po mišljenju eksperata, po svojim taktičko-tehničkim karakteristikama nije pogodan za presretanje aviona F-117A.
Raketni sistem BUK
Dakle, šta se dogodilo?
Tajna oborenog aviona F-117A otkrivena je slučajno. U muzeju naučnoistraživačkog instituta „Tihomirov“ u Žukovskom kod Moskve, inače jednog od vodećih instituta za projektovanje radara, pojavio se novi eksponat: komad kabine zlosrećnog američkog bombardera.
[adsenseyu4]
Natpis ispod eksponata nedvomisleno govori da je cilj pogođen raketom ruskog protivavionskog raketnog sistema „Buk“. To objašnjenje je donelo i novu nedoumicu.
Naime, srpska armija tada nije posedovala sistem „Buk“, kao što ga ne poseduje ni danas.
Što se samog aviona F-117A tiče, njegovi komadi su se, na isto tako zagonetan način kao i najnoviji protivavionski raketni sistem, iznenada pojavili u podmoskovskom gradu Žukovskom, u Institutu za aero-nautiku „Gromov“, inače glavnoj naučnoj ustanovi Rusije koja se bavi proučavanjem novih materijala i tehnologija, a takođe i testiranjem perspektivne avionske tehnike.
Ostaju pitanja i nedoumice, odakle tada vojsci SRJ sistem „BUK“? Da li su ga Rusi tajno dopremili Srbiji? Da li su Rusi oborili F-117A? Odgovore na ova pitanja verovatno će dati vreme!
(Ruska reč)