[adsenseyu2]
Naučnici smatraju da je u Kini nestalo između 30 i 60 miliona devojčica, navodno pobačenih ili ubijenih po rođenju, zbog politike “jedna porodica – jedno dete“.
U prilog tome su išli i narodni običaji da je muško dete “traženije“ od ženskog, koga se porodica navodno lako i okrutno odriče.
Ipak, istraživači iz SAD i Kine misle da su pronašli i većinu “pobačene“ dece, postavljajući tezu da mnoge porodice rođenje devojčica nisu ni prijavile.
Džon Kenedi sa Univerziteta u Kanzasu kaže da se smatra da nedostaje 30 miliona devojčica u populaciji.
[adsenseyu1]
“To je veličina Kalifornije, a one su samo nestale. Većina koristi demografsko objašnjenje da kaže da su abortus i ubistvo dece razlozi što se ona ne pojavljuju u popisima stanovništva. Mi smatramo da postoji političko objašnjenje“, rekao je Kenedi i dodao da je u samo jednoj generaciji otkriven “višak“ od četiri miliona ljudi.
Istraživači su do ovakvih otkrića došli posle razgovora sa lokalcima u provinciji Šansji, a jednan od njih je imao dve devojčice i sina, dok se prema mlađoj odnosio kao prema nepostojećoj. Tu je postojao i princip da ako je prvo dete žensko, onda porodica može da ima i drugo dete.
Nakon što su ovu praksu potvrdili i drugi njihovi sagovornici, istraživači su uporedili brojku dece rođene 1990. s brojkom 20-godišnjih Kineza u 2010. godini. Otkrili su ‘višak’ od četiri miliona ljudi te da je čak milion žena više nego muškarac.
„Ako obuhvatimo razdoblje od 25 godina, moguće je da ukupno 25 miliona žena nisu u statistici rođenih“, rekao je Kenedi.
Kina je ove godine napustila politiku jednog deteta po porodici, tako da nakon 300 godina porodice mogu da imaju dvoje dece.
(B92,Index)
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]