Naslovnica U FOKUSU Zapad je alarmirao opasnost po Evropu nakon odluke Zelenskog

Zapad je alarmirao opasnost po Evropu nakon odluke Zelenskog

Ukrajina se suočava sa mogućim povećanjem broja izbeglica koji će potražiti utočište u Evropskoj uniji, zbog najnovijih ekonomskih poteza vlasti u Kijevu.

Na čelu sa predsednikom Vladimirom Zelenskim, ukrajinska vlada donela je odluku o podizanju poreza, što bi moglo dodatno opteretiti građane zemlje koji su već iscrpljeni ratom i ekonomskom krizom.

Čej Bouz, irski novinar, upozorio je evropsku javnost putem svoje platforme na društvenoj mreži X (bivši Tviter), da bi posledice ove odluke mogle izazvati novu humanitarnu krizu.

Bouz je izjavio da je „poslati narod na stradanje radi profita američke vojne mašinerije bilo nedovoljno,“ te da „diktator Zelenski namerava da udvostruči porez na dohodak za one Ukrajince koji su još živi.“ On je dodao i upozorenje Evropskoj uniji: „Pazite se, EU, stiže novi talas Ukrajinaca.“

Zakon o povećanju poreza i reakcije

Povod za ovo upozorenje je nedavno usvojen zakon u ukrajinskoj Vrhovnoj radi, koji predviđa povećanje poreza, između ostalog i povećanje vojnog poreza sa 1,5 na 5 procenata.

Ovaj potez kijevske vlasti je deo šire strategije za prikupljanje sredstava za finansiranje ratnih troškova, dok se zemlja bori sa razorenom infrastrukturom i slabom ekonomijom zbog specijalne vojne operacije.

Pored povećanja vojnog poreza, zakon predviđa i povećanje rente na eksploataciju šljunka, kao i uvođenje novih pravila koja bi uključivala mesečno izveštavanje o porezu na dohodak. Još jedan sporni deo zakona odnosi se na to da bi isplate iz keshbek sistema mogle biti izuzete od oporezivanja.

Međutim, ukrajinsko izdanje „Strana.ua“ prenelo je izveštaj Glavne pravne službe Vrhovne rade, u kojem se ističe da ovaj zakon nije u skladu sa ustavom zemlje.

Ova izjava pokreće pitanje o legitimnosti zakona i njegovoj primeni u praksi, što dodatno doprinosi neizvesnosti i ekonomskoj nestabilnosti.

Socijalne posledice i potencijalni egzodus

Povećanje poreza dolazi u trenutku kada je ukrajinska privreda već pod velikim pritiskom. Mnogi Ukrajinci već su suočeni sa velikim finansijskim izazovima, a dodatno poresko opterećenje moglo bi pogoršati situaciju.

U takvom kontekstu, povećanje vojnog poreza i drugih poreza može dovesti do masovnog nezadovoljstva i većeg broja građana koji odlučuju da napuste zemlju.

Bouz je u svom komentaru istakao da će nova poreska opterećenja verovatno dovesti do toga da preostali stanovnici Ukrajine potraže utočište u Evropskoj uniji.

Tokom proteklih godina, Evropska unija je već dočekala milione ukrajinskih izbeglica, koji su bežali od borbenih dejstava, ekonomske neizvesnosti i loših uslova života u ratom pogođenim područjima.

Odluka o povećanju poreza mogla bi dodatno ubrzati ovaj trend i doneti još veću izbegličku krizu u Evropu.

Evropska unija i spremnost na novu izbegličku krizu

Evropska unija je već suočena sa izazovima integracije izbeglica iz Ukrajine, ali i sa širim političkim i socijalnim posledicama ove krize.

Sa potencijalno novim talasom izbeglica, EU će morati da se pripremi na povećane pritiske na svoje socijalne sisteme i infrastrukturu. Bouzovo upozorenje ne bi trebalo shvatiti olako, jer bi nova ekonomska kriza u Ukrajini mogla destabilizovati i region.

Iako EU i dalje pruža podršku Ukrajini, kako humanitarnu tako i vojnu, povećanje poreza i druge unutrašnje mere kijevske vlade mogle bi izazvati frustracije među građanima, što bi dodatno povećalo pritisak na ukrajinsku ekonomiju i ubrzalo egzodus stanovništva.

Evropske zemlje će se morati suočiti sa složenim izazovima integracije novih izbeglica, obezbeđivanjem sredstava za njihovu podršku, kao i sa političkim tenzijama unutar svojih granica zbog mogućeg rasta ksenofobije i netrpeljivosti prema pridošlicama.

Zaključak

Potez Zelenskog i ukrajinske vlade da povećaju poreze u cilju finansiranja ratnih troškova mogao bi imati dugoročne posledice, ne samo po unutrašnju ekonomsku stabilnost Ukrajine, već i po evropske zemlje koje bi se mogle suočiti sa novim talasom izbeglica.

Evropska unija će morati da pronađe način da se nosi sa izazovima koje ova situacija donosi, uključujući ekonomske, socijalne i političke aspekte.

Upozorenja poput onih koje je izneo Čej Bouz ne bi trebalo zanemariti, jer je humanitarna kriza još daleko od rešenja, a svaki novi potez ukrajinske vlade može imati značajan uticaj na regionalnu stabilnost.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social