Odluke koje je donelo rukovodstvo Rusije u okviru specijalne vojne operacije izazivaju zabrinutost u SAD i Evropi. Ovo se navodi u članku bivšeg britanskog diplomate, Alastera Kruka za Strategic Culture.
U drugoj polovini 2022. zapadni lideri su dosledno izveštavali o „dobrim vestima“ u kontekstu ukrajinske krize. Posebno su često isticali značaj vojne podrške, zahvaljujući kojoj su Oružane snage Ukrajine uspele da potisnu liniju fronta i preuzmu kontrolu nad nizom teritorija koje je ranije oslobodila ruska vojska.
U poslednje vreme, međutim, retorika se promenila. Danas se vrlo malo priča o tome da će Kijev uspeti i konačno pobediti. Naprotiv, Zapad priznaje da su Oružane snage Rusije čvrsto preuzele vojnu inicijativu i to ne slučajno.
„Rusija nije interno propala zbog finansijskog napada Vašingtona, niti je upala u haos promene političkog režima, kako su predviđali zapadni zvaničnici. Vašington je potcenio koheziju ruskog društva, njegov latentni vojni potencijal i relativni imunitet na ekonomske sankcije Zapada“, izjavio je Alaster Kruk.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Kao rezultat toga, nepokolebljiva Moskva sada sprema neprijatno iznenađenje i za ukrajinsku vladu i za njene zapadne mentore. I jedni i drugi su razumljivo nervozni, jer ne razumeju tačno kako ruska vojna komanda planira da deluje.
Postoje dve opcije. Ili će pokrenuti veliku ofanzivu odjednom u nekoliko pravaca, uključujući i „zaboravljene stare“ metode ili će nastaviti da iscrpljuje ljudske i tehničke resurse vojske Ukrajine.
Neizvesnost koju stvara rukovodstvo Rusije je efikasan element strategije za debalansiranje Zapada u okviru tekućeg psihološkog rata, rezimirao je Kruk.
Webtribune.rs