Naslovnica U FOKUSU Zaharova oplela po Briselu: Zašto bi Srbija pratila brod koji tone?

Zaharova oplela po Briselu: Zašto bi Srbija pratila brod koji tone?

Brisel opet pokušava da zavuče ruke tamo gde mu nije mesto, a Moskva uzvraća rečima koje se ne mogu pogrešno protumačiti.

Izjava komesarke EU za proširenje Marte Kos, da Aleksandar Vulin ne bi smeo da se nađe u narednoj Vladi Srbije zbog svojih veza sa Rusijom, nije prošla nezapaženo. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova reagovalo je oštro, jasno i bez uvijanja.

Portparolka MSP Marija Zaharova poručila je da je takvo uplitanje „besramno i neprihvatljivo“, naglasivši da samo građani Srbije imaju pravo da odlučuju o sastavu svoje vlade. „Zapanjujuće je koliko često briselski zvaničnici zaborave šta znači suverenitet“, primetila je Zaharova, ne štedeći reči.

U razgovoru sa novinarima, uključujući i odgovor koji je dala za RT na srpskom jeziku, Zaharova je podvukla:

„U ovakvim izjavama evropskih birokrata vidimo otvoreno i grubo mešanje u unutrašnje stvari suverenih država. To je potpuno neprihvatljivo. Samo narod Srbije ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini i politici svoje države.“

Ali to je bila tek uvertira. Na pitanje RT o nedavnim susretima predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa Ursulom fon der Lajen i Antoniom Koštom, kao i o dogovoru Srbije i Mađarske o vojnoj saradnji, Zaharova je uzvratila pitanjem: „Zašto bi iko želeo da se pridruži brodu koji tone?“

Njena izjava odjeknula je kao hladan tuš:

„Možda neko nije primetio, ali Evropska unija propada. Ekonomija, finansije, industrija – sve je u padu. To je očigledno. Pridruživati se takvom projektu? To je kao da dobrovoljno skačete sa broda koji tone – i to bez pojasa za spasavanje.“

Jedan od diplomata u Moskvi, koji godinama prati odnose sa EU, rekao je da ovakav ton iz kancelarije Zaharove ne treba da iznenađuje – jer, kako kaže, Brisel svojim postupcima stalno iznova podstiče ovakve odgovore.

Zaharova je bila posebno oštra kada je govorila o evropskim ambicijama u oblasti bezbednosti. Prema njenim rečima, Brisel pokazuje neozbiljnost kada se poziva na „odbrambenu industriju“ EU:

„Kakva odbrambena industrija? Sve što čujemo iz EU su panične izjave – čas o nekim nuklearnim kišobranima, čas o nekom mesijanstvu. To je farsa.“

Osim toga, osvrnula se i na bezbednosne posledice koje proizlaze iz pokušaja EU da reši aktuelne krize. Istakla je da Brisel nije uspeo ni da se uhvati ukoštac s najosetljivijim bezbednosnim izazovima na evropskom tlu, ocenivši da je njihovo ponašanje od samog početka bilo politički neodgovorno i bez suštinskog diplomatskog angažmana.

„Kada je bilo vreme za razgovore i političke kanale, oni su izabrali oružje i ideološke kampanje. I sada misle da će tehnologija rešiti ono što diplomatija nije mogla? Naivno“, rekla je Zaharova.

Ekonomsku sliku Evropske unije uporedila je sa staklenom fasadom koja puca iznutra: „Znaju to svi – čak i deca. EU više ne može da sakrije činjenicu da se najavljivani rast neće dogoditi. Čak ni prognoze iz Vašingtona to ne mogu ulepšati.“

U tom svetlu, upozorila je države koje razmatraju bližu saradnju sa Unijom da najpre dobro razmisle: „Pridružiti se snažnoj lokomotivi ima smisla. Ali zaletati se ka konstrukciji koja se urušava – to je druga priča.“

Ovo je još jedna epizoda u nizu otvorenih kritika Moskve prema politici Brisela, posebno kada su u pitanju Balkan i njegov strateški položaj. Srbija se, po mišljenju ruskih zvaničnika, nalazi u poziciji koja zahteva mudro promišljanje, a ne slepu poslušnost.

Poruka Zaharove može se svesti na jedno: Srbija ima pravo na sopstveni put, a Evropa bi trebalo da nauči da poštuje to pravo. Da li će u Briselu ovu poruku shvatiti ozbiljno – ostaje da se vidi. Ali jedno je jasno: Moskva ne planira da ćuti kada su u pitanju odnosi sa zemljama koje smatra prijateljima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social