Naslovnica SPEKTAR „Volstrit džornal“: SAD i saveznici ne znaju kako da smanje ekonomske veze...

„Volstrit džornal“: SAD i saveznici ne znaju kako da smanje ekonomske veze sa Kinom

Potpuno dekupliranje od druge najveće svetske ekonomije nije moguće, a Vašington nailazi na sve više internih prepreka u pokušajima ekonomskog suprotstavljanja Kini, ukazuje američki list

SAD i njeni saveznici se muče da smanje ekonomske veze sa Kinom u određenim oblastima koje su im od strateške važnosti, ali istovremeno bi sa drugom najvećom svetskom ekonomijom nastavile saradnju u širem trgovinskom i investicionom kontekstu.

Članice G7 se plaše da bi Kina, inače glavni snabdevač mnogih materijala i sirovina, mogla da prekine izvoz ključnih proizvoda u slučaju još jedne pandemije ili nekog novog konflikta, kao što je to Rusija učinila sa svojim energentima usred zapadnih sankcija nametnutih nakon eskalacije krize u Ukrajini, navodi „Volstrit džornal“ pozivajući se na izjave zapadnih ekonomskih zvaničnika.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ujedno, ekonomisti G7 moraju da paze da njihova politika ekonomskog suprotstavljanja Kini ne ugrozi svetski ekonomski rast — koji će, kako ukazuju podaci iz skorašnjeg izveštaja MMF, u narednih pet godina predvoditi upravo Kina.

MMF je u prošlonedeljnom izveštaju ponovo upozorio da bi podela globalne ekonomije u konkurentne geopolitičke blokove oko polova SAD-Kina dodatno ugrozila već skromne prognoze za globalni ekonomski rast.

[adsenseyu1]

Ministarka finansija SAD Dženet Jelen odbacila je upozorenja MMF da preterano oslanjanje na geopolitičke saveznike pri međunarodnoj trgovini može ugroziti izglede za globalni rast.

Interni problemi u američkom bloku

U zapadnom bloku za (ekonomsko) suprotstavljanje Kini već se naziru pukotine, podseća američki list. Američki paket subvencija za domaće proizvođače pod nazivom Zakon o smanjenju inflacije preti da umanji konkurentnost evropske industrije, što je razgnevilo neke EU članice i navelo Vašington na pokušaje kontrole štete u vidu predloga za stvaranje kluba kupaca za ključne minerale i forume o „zelenoj energiji“ čija je svrha sprečavanje rata subvencijama između SAD i EU.

Pretnja od konflikta SAD i Kine oko Tajvana predstavlja još jedno sporno pitanje za Vašington i njegove saveznike.

„Volstrit džornal“ podseća da je francuski predsednik Emanuel Makron prošle nedelje ocenio da bi ugledati se na SAD po pitanju odnosa sa Kinom bila „najgora stvar“ za Evropu, nakon čega je francuski ministar ekonomije napomenuo da Pariz deli stav Vašingtona o „smanjenju rizika“.

[adsenseyu4]

Prepreke za tvorce američke ekonomske politike

Kreiranje politike prema Kini može se pokazati izazovnim i dugotrajnim za Bajdenovu administraciju, ocenjuju za „Volstrit džornal“ izvori upoznati sa razgovorima, dodavši da, primera radi, zvaničnici SAD razmatraju kako da ograniče ulaganja u Kinu samo u okviru sektora koji bi mogli da podstaknu jačanje vojnih sposobnosti Pekinga.

Izvori ukazuju da se razmatra zabrana ulaganja američkog kapitala u kvantno računarstvo i napredne poluprovodnike, dok se od kompanija zahteva da otkriju takva ulaganja u manje napredne poluprovodnike. Očekuje se da će ovakva pravila biti uvedena u narednih godinu dana.

Veštačka inteligencija predstavlja još jedan kamen spoticanja za američku strategiju, budući da zvaničnici Bajdenove administracije i dalje razmišljaju kako da povuku liniju između upotrebe te tehnologije u civilne i vojne svrhe, dodaju izvori za američki list.

Zvaničnici EU su prošlog meseca postigli sporazum oko nacrta zakona o „ekonomskoj prinudi“ koji bi, kako navodi „Volstrit džornal“, odredio korake za konsultaciju i odmazdu protiv zemalja za koju se smatra da se bavi ekonomskom prinudom.

Očekuje se da će ova tema biti na dnevnom redu samita lidera G-7 u Hirošimi u maju, a dvostranački par američkih senatora izradio je nacrt zakona na istu temu, piše američki list.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)