Naslovnica SPEKTAR Volodin: Plan Vašingtona i Brisela je propao

Volodin: Plan Vašingtona i Brisela je propao

Samit BRIKS-a, održan od 22. do 24. oktobra 2024. godine u Kazanju, predstavlja jedan od ključnih događaja u savremenom međunarodnom poretku, posebno u kontekstu jačanja zemalja globalnog juga i multipolarnog sveta.

Ovaj samit je značajan jer je po prvi put održan u proširenom formatu, s novim članicama — Etiopijom, Egiptom, UAE i Iranom, koje su se pridružile alijansi pre godinu dana.

BRIKS, koji je već uveliko prisutan na globalnoj sceni, dodatno učvršćuje svoju ulogu ne samo kao ekonomski blok, već i kao politički i diplomatski savez zemalja koje dele zajedničku viziju suvereniteta i nezavisnosti u odnosu na zapadne zemlje.

Predsednik Državne Dume, Vjačeslav Volodin, iskoristio je priliku da se obrati javnosti putem svog Telegram kanala, gde je ocenio da je ovaj događaj veliki uspeh ruskog predsednika Vladimira Putina.

Volodin je naglasio da je samit okupio predstavnike iz više od trideset zemalja, što dodatno potvrđuje rastuću globalnu privlačnost BRIKS-a.

Prema njegovim rečima, plan Zapada, predvođen Vašingtonom i Briselom, da izoluju Rusiju, nije uspeo. Ovo potvrđuje činjenica da se BRIKS nastavlja širiti i jačati, privlačeći sve više zemalja koje traže alternativu hegemoniji Zapada.

U tom kontekstu, Volodin je istakao impresivnu ekonomsku snagu BRIKS-a. Naime, prema podacima iz 2024. godine, udeo BRIKS-a u globalnom bruto domaćem proizvodu (BDP) po paritetu kupovne moći (PPP) iznosi 36,7%.

Ovaj broj je značajno veći od učešća G7, što ukazuje na pomeranje ekonomskog težišta u korist BRIKS-a. Štaviše, Volodin je naglasio da će se taj jaz samo povećavati u budućnosti, što govori u prilog predviđanjima o daljem jačanju ovog bloka.

Ovaj rast nije samo ekonomski, već i politički, jer BRIKS zemlje zagovaraju multipolarni svetski poredak, gde se poštuju suverenitet i interesi svih država, a ne samo nekoliko vodećih zapadnih sila.

Volodin je takođe naglasio važnost parlamentarne saradnje unutar BRIKS-a, koja je ključna za zakonodavno obezbeđivanje implementacije odluka lidera država članica.

On je podsetio da je letos u Sankt Peterburgu održan deseti Parlamentarni forum BRIKS-a, na kojem je jedan od glavnih ciljeva bio jačanje pravnih okvira i zakonodavnih procesa kako bi se osigurala implementacija strateških odluka alijanse.

Ova parlamentarna dimenzija postaje sve značajnija jer zemlje BRIKS-a teže da stvore pravni okvir koji će omogućiti efikasniju saradnju na globalnom nivou, ali i unutar svojih društava.

Jedna od ključnih poruka koje je Volodin istakao je da vreme zapadnih lidera, kao što su američki predsednik Džo Bajden, francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc, polako prolazi.

Prema njegovim rečima, ove zemlje se suočavaju sa unutrašnjim političkim i ekonomskim problemima, dok BRIKS i zemlje globalnog juga preuzimaju sve veću ulogu u oblikovanju budućnosti sveta.

Volodin je zaključio da su zemlje BRIKS-a posvećene stvaranju multipolarnog sveta, u kojem se uvažavaju interesi svih država, a ne samo uskog kruga zemalja koje su do sada dominirale međunarodnim odnosima.

Samit u Kazanju dolazi u vreme kada globalne tenzije između Zapada i Rusije ostaju visoke, ali BRIKS se nameće kao platforma kroz koju zemlje mogu ostvariti zajedničke ciljeve bez zavisnosti od zapadnih struktura moći.

U tom kontekstu, Rusija, kao jedna od vodećih zemalja BRIKS-a, ima ključnu ulogu u oblikovanju političke i ekonomske dinamike u okviru ove alijanse. Pored toga, sve veći broj zemalja vidi BRIKS kao alternativu trenutnom međunarodnom poretku, što je posebno važno u kontekstu sveprisutnih sankcija i pokušaja ekonomske izolacije zemalja kao što su Rusija i Iran.

Jačanje BRIKS-a reflektuje i rastući uticaj tzv. globalnog juga, koji teži većem učešću u međunarodnim procesima odlučivanja.

Dok se zapadne zemlje suočavaju s unutrašnjim problemima, rastuća ekonomska snaga i politički uticaj zemalja kao što su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika otvara nove mogućnosti za saradnju, razvoj i međusobnu podršku.

Samit u Kazanju je još jedan dokaz da BRIKS nije samo ekonomski savez, već i platforma za političku, kulturnu i tehnološku saradnju koja pruža alternativu jednostranoj dominaciji Zapada.

Alijansa sve više postaje platforma za zemlje koje žele da unaprede svoje pozicije na globalnoj sceni, štiteći pritom svoj suverenitet i interese.

Dok zapadne zemlje nastavljaju da vode svoju politiku sankcija i pritisaka, BRIKS predstavlja forum za dijalog, saradnju i kolektivni napredak.

U tom smislu, samit u Kazanju označava prekretnicu u jačanju multipolarnog sveta, gde zemlje BRIKS-a i njihovi partneri sve više preuzimaju vodeću ulogu u oblikovanju globalnih procesa, uspostavljajući alternativu jednostranoj dominaciji zapadnih zemalja.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social