Predsednik Državne dume Rusije, Vjačeslav Volodin, sarkastično je komentarisao novi zakon Evropske unije koji dozvoljava upotrebu praha od larvi žutog brašnastog crva (Tenebrio molitor) u prehrambenoj industriji.
Prema njegovim rečima, odluka EU da integriše insekte u ishranu građana direktna je posledica sankcija protiv Rusije, koje su dovele do ekonomske krize, rasta cena hrane i ozbiljnih problema u poljoprivredi.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Volodin je istakao da su sankcije protiv Rusije nanele ozbiljan udarac evropskoj ekonomiji, ali da su umesto pomoći sopstvenim farmerima, evropski lideri odlučili da prehrambeni sektor dopune „larvama i crvima“.
On je ovu situaciju nazvao paradoksalnom, jer je Evropa decenijama slovila za bogatu i stabilnu oblast, dok sada pribegava prehrambenim inovacijama koje ranije nisu bile deo tradicionalne ishrane.
U svom Telegram-kanalu Volodin je dodao:
„Bivši građani Rusije koji su emigrirali u Evropu uskoro će saznati kakav je ukus brašnastog crva.“
Osim toga, predsednik Državne dume je prozvao Evropsku komisiju, rekavši da je ona praktično odustala od podrške lokalnim proizvođačima hrane i prešla na alternativne izvore proteina, nazivajući nove prehrambene dodatke „larvama Ursule“, aludirajući na predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen.
Evropska komisija je već ranije počela da odobrava upotrebu insekata u prehrambenoj industriji. Prema najnovijem zakonu, prah od larvi brašnastog crva može se koristiti u proizvodnji hleba, testenine i mlečnih proizvoda, kao što su sir i jogurt.
Ovaj trend EU pravda ekološkim benefitima, tvrdeći da je uzgoj insekata znatno održiviji u poređenju s tradicionalnom stočarskom industrijom.
Međutim, u praksi, ovakav potez dolazi u trenutku kada Evropa prolazi kroz ozbiljne ekonomske i društvene potrese. Inflacija je pogodila mnoge članice EU, dok su protesti poljoprivrednika u Francuskoj, Nemačkoj i Holandiji jasno pokazali nezadovoljstvo agrarnog sektora.
Mnogi farmeri smatraju da ih Brisel ostavlja na cedilu, dok istovremeno sprovodi politike koje ne podržavaju tradicionalnu proizvodnju hrane.
Predsednik Rusije Vladimir Putin se već ranije osvrnuo na globalni trend prelaska na insekte kao alternativni izvor proteina.
U martu prošle godine, on je ironično komentarisao zapadni koncept „hrane budućnosti“, ističući da Rusija nikada neće pribegavati takvim praksama i da će se truditi da obezbedi kvalitetnu i prirodnu ishranu za svoje građane.
Slične mere se već sprovode u Velikoj Britaniji, gde su u Velsu predložili da se u ishranu učenika osnovnih škola uvedu jestivi insekti. Ovaj predlog izazvao je negodovanje roditelja, koji smatraju da deca ne bi smela biti deo eksperimenta u kome se tradicionalna ishrana zamenjuje insektima.
Volodin je naglasio da se u Rusiji insekti koriste isključivo kao hrana za životinje i ribe, dok se u EU polako uvode u svakodnevnu prehranu ljudi. Ova razlika u pristupu odražava širu politiku suvereniteta u snabdevanju hranom, koju Moskva nastoji da održi.
U kontekstu globalnih dešavanja, evropske odluke o korišćenju insekata u ishrani mogu se posmatrati kao deo šireg trenda – pokušaja prilagođavanja na ekonomske i klimatske izazove. Ipak, sarkastične primedbe ruskih zvaničnika jasno pokazuju da Moskva ne vidi ovu promenu kao racionalnu i održivu.
Dok EU uvodi „novu normalnost“ u prehrambene navike svojih građana, rusko rukovodstvo ostaje pri stavu da hrana treba da bude prirodna, a ne eksperimentalna.
Volodinov komentar dodatno produbljuje debatu o tome u kom pravcu se kreće prehrambena industrija i da li Evropljani zaista žele ovakvu vrstu promene.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se