Japan i Sjedinjene Američke Države ubrzano rade na izradi zajedničkog vojnog plana za reagovanje u slučaju potencijalne hitne situacije u vezi sa Tajvanom, regionom na koji Kina polaže pravo.
Kako je izvestila japanska novinska agencija Kjodo, plan uključuje opsežno raspoređivanje raketnih jedinica na strateškim lokacijama u jugozapadnoj Japanskoj i Filipinskoj teritoriji.
Očekuje se da će ovaj plan biti finalizovan do sledećeg meseca, a cilj mu je jačanje odbrambenih kapaciteta u slučaju eskalacije napetosti u oblasti Tajvanskog moreuza, koja se smatra jednim od najkritičnijih žarišta globalne bezbednosti.
Detalji vojnog plana: Raspoređivanje snaga
Prema izveštaju, Sjedinjene Države planiraju raspoređivanje raketnih jedinica na japanskim ostrvima Nansei, uključujući prefekture Kagošima i Okinava. Ova ostrva, zbog svoje geografske blizine Tajvanu i istočnom kineskom moru, predstavljaju ključnu tačku za strateške operacije.
Dodatno, američke raketne jedinice će biti postavljene i na Filipinima, kako bi se obezbedio širi regionalni vojni obuhvat.
Jedan od glavnih elemenata ovog plana je prisustvo pomorskog puka marinaca SAD, opremljenog savremenim raketnim sistemima visoke pokretljivosti (HIMARS) i drugim naprednim naoružanjem.
HIMARS sistemi omogućavaju brzo premeštanje i precizne udare na udaljene ciljeve, što ih čini ključnim za potencijalne ofanzivne ili defanzivne operacije.
Pored toga, američke snage planiraju stacioniranje specijalizovanih jedinica zaduženih za operacije u svemiru, sajber prostoru i elektromagnetnom spektru na Filipinima.
Ove jedinice bi se bavile neutralizacijom neprijateljskih komunikacija i elektronskih sistema, kao i unapređenjem informacione superiornosti u slučaju sukoba.
Odsustvo zvaničnih komentara
Japansko ministarstvo odbrane, kao i ambasade SAD i Filipina u Tokiju, nisu dale zvanične komentare na ove izveštaje. Međutim, ovaj potez dolazi u kontekstu rastućih tenzija u Indo-Pacifiku, gde se sve više pažnje usmerava na jačanje vojne saradnje između SAD i njihovih saveznika.
Geopolitički kontekst
Ovaj plan je deo šire strategije Washingtona i Tokija da se suprotstave sve asertivnijim potezima Kine u regionu, posebno u vezi sa njenim tvrdnjama o suverenitetu nad Tajvanom.
Tajvanski moreuz, kroz koji prolazi značajan deo svetske trgovine, postao je simbol geopolitičkog rivalstva između Kine i zapadnih saveznika.
Japanska ostrva Nansei, koja se protežu južno od glavnog japanskog ostrva Kjušu prema Tajvanu, igraju ključnu ulogu u ovom kontekstu.
Njihov strateški položaj omogućava postavljanje odbrambenih i ofanzivnih sistema koji mogu pokrivati široko područje, uključujući istočno kinesko more i obale Kine.
Filipini kao ključni partner
Filipini, dugo saveznik Sjedinjenih Država u regionu, pružaju dodatni strateški oslonac za američke snage. Postavljanje naprednih vojnih jedinica na teritoriju Filipina signalizira širenje američke vojne prisutnosti u jugoistočnoj Aziji i jačanje odbrambene saradnje u svetlu sve kompleksnijih regionalnih bezbednosnih izazova.
Zaključak: Jačanje regionalne bezbednosti
Planovi Japana i SAD za zajedničku vojnu strategiju predstavljaju značajan korak ka unapređenju odbrambenih kapaciteta u Indo-Pacifiku. Raspoređivanje naprednih raketnih sistema, marinaca i specijalizovanih jedinica za sajber i elektromagnetno ratovanje šalje jasan signal spremnosti za zaštitu interesa saveznika u slučaju eskalacije u regionu Tajvana.
Ovaj potez, međutim, neizbežno povećava tenzije sa Kinom, koja ove aktivnosti posmatra kao izazov svom suverenitetu i regionalnim ambicijama. Uprkos odsustvu zvaničnih komentara, intenziviranje vojne saradnje SAD, Japana i Filipina označava dalju globalizaciju bezbednosnih izazova i složenost geopolitike 21. veka.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se