Planovi za napad na iranska nuklearna postrojenja već su razvijeni, simulirani i testirani tokom vojne vežbe Juniper Oak sprovedene prošle godine u Sredozemlju.
SAD i Izrael intenzivirali su svoje vojne aktivnosti, postavljajući temelje za moguću operaciju koja bi, prema nekim procenama, mogla biti izvedena pre nego što Iran dostigne sposobnost proizvodnje nuklearnog oružja.
Centralna komanda SAD-a (CENTCOM) saopštila je da je udarna grupa nosača aviona USS Harry S. Truman (CVN 75) raspoređena u zoni odgovornosti CENTCOM-a, koja obuhvata Bliski istok.
Ova grupa uključuje nosač aviona, razarače klase Arleigh Burke, krstaricu USS Gettysburg i druga plovila opremljena naprednim naoružanjem, kao što su vođene rakete.
Njihova misija je očuvanje regionalne stabilnosti i bezbednosti, ali analitičari smatraju da ova vojna prisutnost signalizira spremnost za sukob sa Iranom.
Od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine, SAD su poslale nekoliko udarnih grupa nosača aviona u region, dodatno pojačavajući svoje kapacitete na terenu.
Poslednja raspodela snaga dolazi u trenutku sve veće napetosti u regionu, gde se Iran percipira kao glavni faktor destabilizacije.
General Majkl Erik Kurila, komandant CENTCOM-a, nedavno je posetio Izrael gde je održao seriju sastanaka sa najvišim izraelskim vojnim i političkim liderima, uključujući ministra odbrane Joava Kaca i načelnika Generalštaba izraelske vojske Herci Halevija.
Tokom posete, lideri su razgovarali o ključnim regionalnim pitanjima, poput situacije u Siriji, aktivnosti Hezbolaha u Libanu i priprema za suočavanje sa iranskim pretnjama.
Posebna pažnja bila je usmerena na pripreme za napad na iranske nuklearne postrojenja, uključujući procenu kapaciteta iranske PVO i logističkih izazova u izvođenju operacija ovog obima.
Prema izveštajima, koordinacija između SAD-a i Izraela nikada nije bila na višem nivou, dok se razmatraju potencijalni saveznici poput Saudijske Arabije i drugih država Zaliva.
Vežba Juniper Oak bila je prilika da SAD i Izrael testiraju različite scenarije napada na iranska nuklearna postrojenja. Ova vežba uključivala je masovne vazdušne i pomorske operacije, simulirajući neutralisanje iranskih odbrambenih sistema i ključnih nuklearnih lokacija.
Planeri u Vašingtonu i Tel Avivu smatraju da bi intenzivni vazdušni udari mogli neutralisati iranske nuklearne kapacitete pre nego što postanu operativni.
Prema projekcijama, ova operacija mogla bi se dogoditi već 2025. godine, uz moguće učešće saveznika poput Velike Britanije i Francuske. Cilj bi bio ne samo uništavanje postrojenja, već i dugoročno slabljenje iranskog uticaja u regionu.
Ključni oslonac američke strategije u regionu su nosači aviona klase Nimitz, poput USS Harry S. Truman.
Ovi ploveći gradovi na vodi imaju kapacitet da istovremeno nose do 90 borbenih letelica, uključujući avione za elektronsko ratovanje i AWACS avione za rano upozoravanje.
Sa posadom od preko 5.000 članova i radnim vekom od najmanje 50 godina, nosači klase Nimitz predstavljaju simbol američke vojne moći.
Jedan nosač aviona ove klase vredi oko 4,5 milijardi dolara, dok njihova moć omogućava vođenje operacija na globalnom nivou.
Trenutno je u službi američke mornarice deset ovih nosača, što im daje stratešku prednost u svim potencijalnim sukobima, uključujući i operacije na Bliskom istoku.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se