[adsenseyu2]
[adsenseyu3]
Kupovanje voznih karata kešom, izlaženje iz voza pre ili posle ostalih putnika, mirno ili nervozno ponašanje, sve su primeri ponašanja za koje je Amtrak rekao radnicima da prijave kao „sumnjivu aktivnost“.
Dokument pod nazivom Uputstva za radnike Amtraka za korisničke usluge, koji je dobio ACLU (American Civil Liberties Union) po zahtevu FOIA (Freedom of Information Act), nabraja brojna različita ponašanja koja „ukazuju na zločinačku aktivnost“ i koja bi trebalo odmah da se prijave nadležnom organu od strane agenata Amtraka.
To ponašanje uključuje:
– Neobičnu nervozu putnika
– Neobičnu smirenost ili neodređen pogled
– Gledanje naokolo i razgovaranje telefonom
– Položaj među putnicima koji se iskrcavaju (ispred ili iza njih)
– Nošenje malo prtljaga ili putovanje bez prtljaga
– Kupovina karata u kešu
– Kupovina karata pred samo ukrcavanje
[adsenseyu1]
Naravno, takvo ponašanje je toliko rasprostranjeno da bukvalno svako može da bude uključen bar u jednu od gore navedenih aktivnosti u nekom trenutku iz potpuno opravdanih razloga.
Demonizacija keša kao alata za kriminalce i teroriste takođe je tema koja je postala aktuelna proteklih godina, primarno zato što se vlastima ne sviđa anonimnost keša.
„Kao što smo videli sa Izveštajima o sumnjivim aktivnostima i SPOT programom TSA, izveštavanje na bazi rasprostranjenih kategorija označenih kao „sumnjivo“ ponašanje je problematično jer gotovo uvek dolazi do rasnog ili religijskog profilisanja, ali i napadanja na potpuno nevine aktivnosti“, izveštava ACLU. „Ono što je najvažnije, nakupljanje gomila nepotrebnih podataka nije efektivna taktika sprovođenja zakona“.
Izveštaj takođe napominje kako Amtrak nije uhvatio nijednog zločinca ili teroristu kao rezultat ovog programa, s tim da je uhapšena jedna žena koja je pričala suviše glasno na telefon i jedan fotograf koji je pravio fotografije za godišnje takmičenje Amtraka „Uslikajte naš voz“.
[adsenseyu4]
Program je takođe omogućio policiji da konfiskuje novac od putnika bez dodatnog procesuiranja.
Odeljenje za bezbednost domovine najavilo je 2010. da se uortačava sa Amtrakom kako bi raširilo svoj program ‘Vidi nešto, reci nešto’ na železnički saobraćaj.
Kao što je već pomenuto, promotivni snimci koji su pratili pokretanje kampanje okarakterisali su čitav niz svakodnevnih aktivnosti kao „sumnjivu aktivnost“, poput okretanja leđa kameri, korišćenja kamere, razgovaranja sa policajcima, nošenja kapuljače, voženja kombija, pisanja po papiru i korišćenja aplikacije za snimanje na mobilnom telefonu.
DHS je iskritikovan 2010. godine nakon što se udružio sa Volmartom kako bi podsećao radnike i kupce da prijavljuju sumnjivu aktivnost. Federalna agencija je takođe dala zadatak prodavcima hot doga i drugim trgovcima da uočavaju potencijalne teroriste na takmičenju Super Bowl 2012. godine.
Mere na aerodromima se takođe primenjuju u većem broju u odnosu na ostale oblike saobraćaja. Pre par godina, 2011., pojavio se snimak putnika vozom, čak i dece, kojima je obezbeđenje pretraživalo torbe kada su već izašli sa stanice.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]