Razgovori u Vašingtonu ulaze u novu fazu – Donald Tramp danas prima ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, a odmah nakon toga planiran je niz sastanaka sa ključnim evropskim liderima.
Na listi gostiju nalaze se Emanuel Makron, Đorđa Meloni, Kir Starmer, Fridrih Merc, Aleksandar Stub, Mark Rute i Ursula fon der Lajen. To pokazuje da Vašington pokušava da objedini saveznike pre nego što se eventualno otvori prostor za direktniji dijalog sa Moskvom.
Prema informacijama koje prenosi Skaj njuz, američke diplomate upozorile su evropske kolege da budu spremne za mogućnost trilateralnog susreta – Tramp, Zelenski i Putin mogli bi da sednu za isti sto već krajem nedelje.
Ključna stavka tog dogovora jeste lokacija: sporazum predviđa da bi se razgovori održali u Evropi, osim ako ne dođe do poslednjeg trenutka do promene plana.
U igri su trenutno Rim i Ženeva. Italijanska premijerka Đorđa Meloni predložila je glavni grad Italije, dok je francuski predsednik Emanuel Makron stao iza švajcarske opcije.
Zelenski i Tramp, prema diplomatskim kanalima, naginju ka Rimu i posebno Vatikanu, dok Putin preferira Ženevu. Obe zemlje, i Italija i Švajcarska, zvanično su saopštile da su spremne da budu domaćini.
Pored ova dva kandidata, evropske diplomate diskretno ispituju i druge opcije – Budimpešta i Helsinki takođe se pominju kao rezervne lokacije.
Sve zavisi od ishoda današnjeg susreta u Beloj kući, jer će on odrediti da li se otvara put ka istorijskom trilateralnom susretu, ili će se inicijativa ponovo odložiti.