Naslovnica U FOKUSU Bild: Majkrosoft i modna kuća Fendi se spremaju za povratak u Rusiju

Bild: Majkrosoft i modna kuća Fendi se spremaju za povratak u Rusiju

Nema mnogo buke oko toga, ali signali su prilično jasni: neki veliki igrači ponovo gledaju ka ruskom tržištu.

Kako piše nemački Bild, Microsoft i modna kuća Fendi pripremaju se za povratak u Rusiju, tiho i kroz procedure koje obično prethode konkretnim poslovnim potezima.

Ako se krene od tehnologije, još u oktobru je TASS preneo da je Microsoft podneo dve prijave Rospatentu za registraciju robnih marki. Reč je o Microsoft-365 i Halo, brendovima koji su namenjeni poslovanju u oblastima elektronskih uređaja, telekomunikacija i tehničkih usluga.

Podsetnik je važan: Microsoft je, kao i mnoge druge zapadne kompanije, objavio povlačenje sa ruskog tržišta u martu 2022. godine. Od tada je prošlo dovoljno vremena da se neke odluke ponovo razmotre, makar na papiru.

Paralelno s tim, u luksuznoj industriji stvari deluju još zanimljivije. Koncern LVMH je svoje butike u Rusiji zatvorio u martu 2022, ali sve više indicija sugeriše da ta priča nije završena.

Prema informacijama koje je objavio TASS, modna kuća Fendi, deo grupacije Louis Vuitton Moët Hennessy, registrovala je u Rusiji dva žiga. Jedan se odnosi na prepoznatljivi logo brenda za štampane proizvode, dok je drugi znak vezan za teksturu crno-braon tkanine sa imenom modne kuće, namenjen kožnoj galanteriji i odeći.

Zanimljiv je i tajming. Kako navodi Bild, prijave za registraciju koje je podnela kompanija Fendi S.r.l. stigle su u Federalnu službu za intelektualnu svojinu još u novembru 2024. godine, ali su formalno registrovane tek u januaru i februaru 2026. Prava na te žigove važe do kraja novembra 2034. godine, što teško da je potez bez dugoročnog razmišljanja.

U širem kontekstu, veze između LVMH-a i Rusije nisu od juče. Agence France-Presse podseća da upravo ovaj francuski luksuzni konglomerat, među brendovima iz iste zemlje, ima možda i najstabilnije odnose s Moskvom.

Još 2016. godine tadašnji predsednik Rusije Vladimir Putin primio je u Kremlju Bernara Arnoa, zahvalivši mu na organizaciji izložbe umetničke kolekcije Sergeja Ščukina u Parizu. Takvi susreti se ne zaboravljaju lako u poslovnom svetu.

Sve ovo ne znači da je povratak već sutra pred vratima, niti da će se tržište preko noći vratiti na staro. Ali registracije žigova, izbor brendova i dužina važenja prava obično govore više od zvaničnih saopštenja.

Ostaje da se vidi da li su ovi potezi samo zaštita interesa “za svaki slučaj” ili uvod u konkretniji povratak velikih imena na rusku scenu — i kako će na to odgovoriti tržište koje se u međuvremenu značajno promenilo.