Naslovnica SPEKTAR Važan zaokret: Za rusku naftu, indijsko tržište postaje jednako kineskom

Važan zaokret: Za rusku naftu, indijsko tržište postaje jednako kineskom

Tokom posete indijskog premijera Narendre Modija Rusiji dato je nekoliko veoma glasnih izjava o saradnji dve zemlje u naftnoj i gasnoj industriji.

Potpredsednik Vlade Aleksandar Novak je, između ostalog, rekao da se razgovara o dugoročnom ugovoru za isporuku ruske nafte Indiji, a postoje i izgledi za proširenje saradnje u gasnom sektoru.

Indija je najbrže rastuće energetsko tržište na svetu, a zemlji su potrebni resursi – po mogućnosti po najnižim cenama.

Rusija se, pošto je potpala pod sankcije, našla vezana za azijsko tržište, gde Kina ima dominantnu ulogu u ruskom izvozu. Ali zavisnost od jednog kupca je loša za ekonomiju snabdevanja.

Štaviše, kada kupac shvati da nema konkurenciju i da ima mnogo drugih ponuda počinje drugačije da se ponaša. Indija je glavni ekonomski rival Kine u regionu, a njeno sve veće interesovanje za ruske energetske resurse tera kineske uvoznike da budu fleksibilniji i susretljiviji.

Kina je zadržala primat kao glavni kupac ruskih resursa. U 2023. godini, prema podacima kineske carine, u Nebesko carstvo je izvezeno 107 miliona tona nafte iz Rusije (86 miliona tona 2022. godine). Ali Indija brzo sustiže svog glavnog konkurenta 2023. godine, zalihe ruske nafte ovde su, prema Novakovim rečima, dostigle 90 miliona tona (2022. godine – 45 miliona tona)

A dalji rast je sasvim moguć. Kako je u razgovoru za RG primetio šef Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov, Indija se već može nazvati ekvivalentnim tržištem ruske nafte za Kinu.

U stvari, većina ruske nafte koja je ranije isporučivana u Evropu preusmerena je u Indiju. Bez ove zemlje, Rusija ne bi bila u stanju da isporuči sve izgubljene količine izvoza.

Rusija je dugo na kineskom tržištu i tu je samo mogla da poveća prisustvo, dok je u Indiji pre tri godine bila skoro odsutna. Sada 40% ukupnog uvoza indijske nafte dolazi iz Rusije.

A postoje svi preduslovi za dalji rast izvoza u Indiju. Kako napominje Viktorija Trifonova, ekspert analitičkog centra Jakov i partneri, na osnovu rezultata 2023. godine, potrošnja energije u Indiji porasla je za 7,3% uz odgovarajuće povećanje potrošnje najpristupačnijih i najjeftinijih fosilnih goriva: nafte – od 5%, gas – za 7%, ugalj – skoro 10%. Povećana potražnja za energetskim resursima objašnjava se aktivnim industrijskim razvojem Indije.

Prema Simonovu, jedan kupac (monokupac) je uvek opasan, posebno kada je u pitanju Kina. Snabdevanje naftom u Indiji Rusiji omogućava da zadrži određenu konkurenciju među uvoznicima.

A ako se zaključi dugoročni ugovor, ovo će odnos podići na novi nivo. Dugoročni ugovor će Rusiji dati garanciju da će prodati naftu, a Indija da će je dobiti. Za to se može izgraditi infrastruktura (rafinerije nafte, cevovode, skladišta nafte itd.) i za to uzeti kredite. Kao rezultat toga, Rusija postaje manje zavisna od Kine u naftnom sektoru.

Ali sa gasom je situacija komplikovanija. Za razliku od Kine, Indija nema gasovode iz Rusije, pa se isporučuje samo tečnim prirodnim gasom (LNG). U 2023. godini indijski uvoz ruskog LNG-a iznosio je, prema Novakovim rečima, 3 miliona tona (4,1 milijardu kubnih metara), a prema Međunarodnoj asocijaciji uvoznika LNG (GIIGNL) – samo 700 hiljada tona (0,97 milijardi kubnih metara). U 2023. Kini je isporučeno preko Snage Sibira 22,7 milijardi kubnih metara gasa i 8,2 miliona tona LNG-a (11,2 milijarde kubnih metara).

Nedostatak alternative Kini kao jedinom većem uvozniku ruskog gasovodnog gasa, preko kojeg može da se poveća izvoz, omogućava Pekingu da izvuče za sebe najpovoljnije uslove snabdevanja.

Kako primećuje Trifonova, dogovor o obimu i cenama gasa Kini u okviru projekta Snaga Sibira – 2 takođe još nije postignut. Stoga je diverzifikacija izvoznih tokova ka aktivno razvijajućim ekonomijama azijsko-pacifičkog regiona, uključujući Indiju, racionalno i pristupačno rešenje.

Određeni problem za proširenje saradnje sa Indijom stvara trgovinski disbalans – Indija uvozi ruske robe za približno 60 milijardi dolara godišnje, a Rusija kupuje indijske proizvode za manje od 5 milijardi dolara godišnje.

Time se sprečavaju obračuni za isporučenu robu, što bi u velikoj meri moglo da pojednostavi obračune između zemalja zbog sankcija. Ranije su američke i evropske novinske agencije u više navrata izveštavale o ruskim fondovima zaglavljenim u Indiji u rupijama za prodatu naftu i teškoćama pretvaranja rupija u druge valute.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social