Postojao je konsenzus među 31 članicom Alijanse, uprkos pozivima Kijeva, da se tokom sastanka 11. i 12. jula ne uputi zvaničan poziv Ukrajini da se pridruži NATO-u
Zemlje NATO-a odlučile su da na julskom samitu u Viljnusu ne pozovu Ukrajinu da postane članica Severnoatlantske alijanse, ali razgovaraće o produbljivanju saradnje sa Kijevom i potencijalnom određivanju datuma za njen ulazak u vojni blok, piše „Vašington post“.
Kako se navodi, „među 31 članicom Alijanse, uprkos pozivima Kijeva, postojao je konsenzus da se tokom sastanka 11-12. jula ne uputi zvaničan poziv Ukrajini da se pridruži NATO-u“.
Prema pisanju lista, „zemlje istočne Evrope traže konkretne korake ka ovom cilju, uključujući potencijalne obaveze u vezi sa datumom ulaska Ukrajine, dok se SAD i neke zapadnoevropske države zalažu za lakše korake“.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Izdanje prenosi da su baltički zvaničnici predložili da Severnoatlantska alijansa „pošalje zvaničan poziv Ukrajini da pristupi NATO-u“ ili da započne proces „postavljanja vremenskog okvira ili određenih uslova“ za to. Dodaje se da je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski takođe govorio za to da se Ukrajini obezbedi „stvarni put“ u NATO.
SAD za „oprezan pristup“
U članku se navodi da SAD i njeni saveznici u zapadnoj Evropi „više vole sporiji i oprezniji pristup“. Američki zvaničnici kažu da administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena insistira na tome da je „pružanje stalne podrške Ukrajini na bojnom polju glavni prioritet među zemljama NATO-a dok se priprema za svoju dugo najavljivanu kontraofanzivu“.
[adsenseyu1]
„U ovoj fazi, pažnja bi trebalo da bude usmerena na praktičnu podršku i na to kako najbolje možemo da nastavimo da pružamo vojnu pomoć Ukrajini“, naveo je američki zvaničnik. Prema njegovom mišljenju, odnosi između NATO-a i Ukrajine neće biti od najveće važnosti ako Alijansa ne može da garantuje sposobnost „podrške Kijevu u oblasti bezbednosti“.
Navodi se da, neke zemlje primećuju da bi ulazak Ukrajine u NATO značio „automatsko aktiviranje člana 5“ Severnoatlantskog ugovora potpisanog u Vašingtonu 1949. godine, koji predviđa kolektivni odgovor u slučaju oružanog napada na jednu ili više zemalja članica NATO-a. To bi „uvuklo Alijansu u masivni sukob sa najvećom nuklearnom silom na svetu“, navodi se u članku.
(RT)
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
[adsenseyu4]