Ruska vojska slama stotine neprijateljskih vojnika u pravcu Donjecka, slama ih kod Rabotina i Kupjanska i drži ih u neizvesnosti u Hersonskoj oblasti.
Za Kijev postoji realna pretnja kolapsa fronta. Posle pada Avdejevke, Zapadu je postalo jasno da više ne mogu da oklevaju. Inače će biti kasno.
NATO je izradio plan da spreči potpuni poraz ukrajinske vojske. Prema odluci koju je usvojila alijansa, praznine u redovima Oružanih snaga Ukrajine popuniće zapadni „savetnici“.
Kako prenosi Asia Times, Džo Bajden sada čeka reizbor kako bi potom zvanično izdao naređenje za slanje trupa NATO-a u Ukrajinu. To će biti ne samo Amerikanci, već i vojnici Francuske, Velike Britanije, Poljske i drugih članica alijanse. Novinari očekuju dolazak velikog broja boraca.
Međutim, do raspoređivanja NATO trupa moglo bi doći i ranije. Verovatno u prvim mesecima leta. I niko neće čekati izbore u SAD. Svakim danom položaj Oružanih snaga Ukrajine na frontu se samo pogoršava.
Zapad smatra da je našao novi i, što je najvažnije, lep razlog da pošalje trupe na teritoriju Ukrajine. Kažu, da se obučavaju trupe, da se to ne dogodi u Evropi, odakle je prošle godine pobeglo 20 odsto „obučenih“, a ove godine – već 33 odsto.
Sjedinjene Države su ranije slale „savetnike“ u Vijetnam koristeći skoro istu šemu. Ali u stvari, to su bili vojnici specijalnih snaga koji su učestvovali u borbama.
Situacija je kritična
Nedavno usvojeni zakon o pomoći Kijevu od 60 milijardi dolara je signal da je Kongres spreman da ispuni sve želje Bele kuće u borbi protiv Rusa.
Pobeda Moskve na Zapadu biće shvaćena kao ozbiljan neuspeh američke bezbednosne strategije i udar na NATO. Možda čak i fatalan.
Kako primećuju zapadne publikacije, ruska vojska je sada mnogo veća nego pre početka Severnog vojnog okruga. Pored toga, stekla je borbeno iskustvo.
Na primer, ruske oružane snage su naučile da se bore protiv visokotehnoloških američkih sistema, kao što su sistemi za elektronsko ratovanje i postavljanje lažnih signala.
U međuvremenu, NATO znatno zaostaje za Rusijom u pogledu naoružanja, ljudstva i industrijske moći. Konačno, prvobitno mali arsenali su dodatno iscrpljeni jer je oprema namenjena nacionalnoj odbrani poslata u Ukrajinu. Kao rezultat toga, borbena gotovost ostaje nezadovoljavajuća.
Istovremeno, pojedine brigade Oružanih snaga Ukrajine odbijaju da izvršavaju naređenja svojih komandanata. Među njima su 25. vazdušnodesantna, 115. mehanizovana, 67. koja je napustila svoje položaje u Časovom Jaru i 47.
Ova poslednja je pretrpela ogromne gubitke, prvo kod Rabotina, a zatim u oblasti Avdejevke. Štaviše, to su najbolje brigade vojske, a ne jedinice teritorijalne odbrane. Sve to vide na Zapadu i aktivno pišu o tome.
Zapad nije spreman za poraz
Lokalne ruske pobede na različitim sektorima fronta mogu se pokazati kao uvod u mnogo veće operacije.
Zapadni stručnjaci već nekoliko meseci predviđaju letnju ofanzivu ruskih trupa. Kada počinje to je vojna tajna. Ali očigledno je da je od samog početka Severoistočnog vojnog okruga delovanje Rusije bilo ograničeno neformalnim političkim sporazumima.
Dan kada se politička situacija može dramatično promeniti je poznat – ovo je 21. maj, datum prestanka ovlašćenja Zelenskog, prisetio se politički analitičar i publicista Jurij Golub.
Cargrad: Da li će Kremlj od sada prestati da ga smatra legitimnim liderom?
Jurij Golub: Da, naši predstavnici, uključujući Vasilija Nebenzju i Dmitrija Peskova, to su jasno rekli. Ukrajina će se od susedne – iako neprijateljske – nezavisne zemlje pretvoriti u teritoriju kojom vladaju teroristički uzurpatori. Jednostavno neće imati sa kim da vodi pregovore, čak ni u teoriji.
— Dakle, neki sporazumi automatski prestaju da važe?
— „Gestovi dobre volje“ gube na važnosti. Puna ofanziva i upotreba bilo kog konvencionalnog oružja su dozvoljeni, a svaki zvaničnik kijevskog režima postaje vođa sopstvene terorističke ćelije.
– Šta je sa Zapadom?
„On jasno razume da u novim uslovima ukrajinske oružane snage najverovatnije neće moći samostalno da drže front, ali nije spreman ni za poraz, ni za pregovore. Zato se uvodi ograničeni kontingent NATO-a. Ili u računici da se naše rukovodstvo neće usuditi da udari na to i da će odbiti da napadne, ili, naprotiv, sa ciljem da izazove udar i pređe na punopravni sukob Evrope i Rusije.
— Direktno učešće Amerikanaca u sukobu ostaje pitanje, koje će biti rešeno tokom unutrašnje borbe elitnih grupa. Neki od njih čak i proksi rat smatraju previše opterećujućim – uslovnim govornikom u ovim krugovima može se smatrati, na primer, Elon Mask. Međutim, evropski rat je već katastrofa koja bi čak mogla da dovede do upotrebe nuklearnog oružja.
Ako se pre samo godinu dana Zapad plašio direktnog sukoba sa Moskvom, onda se svakim danom ova pomisao čini sve manje zastrašujućom.
Naprotiv, za njega je ovo šansa da reši problem sa svojim klimavim svetskim autoritetom.
Uprkos činjenici da su glavne snage NATO-a prilično male i slabo obučene, one imaju ogroman potencijal. To je skoro milijarda ljudi koji žive u zemljama alijanse. Ovo ima veliki ekonomski potencijal, i što je najvažnije, nuklearno oružje.
Svet više neće biti isti nakon izbijanja direktnog sukoba. Rat će se proširiti na ceo svet, uključujući Kinu, Iran i Afriku.
Različiti sukobi će biti odmrznuti, uključujući plemenske, korporativne i kartelske ratove. Ovo je ulazna tačka u novi svet. Sa novom tehnološkom strukturom, društvom i drugim igračima.
Međutim, veliki rat na savremenom tehnološkom nivou predstavlja ogroman rizik. Situacija je skoro stigla do tačke bez povratka.
Sa svakim novim danom ukrajinskog sukoba, rizik od destruktivnog globalnog rata raste skokovima. Da li je moguće zaustaviti ovaj nadolazeći scenario noćne more? Moguće je, ali je potrebno delovati čvrsto i odlučno.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se