Naslovnica U FOKUSU UŠLI RUSI – Udarac za Vašington: SAD ne mogu da koriste svoju...

UŠLI RUSI – Udarac za Vašington: SAD ne mogu da koriste svoju vazduhoplovnu bazu za dronove u Nigeru

Izgradnja „Nigerske vazduhoplovne baze 201“, koja ima oko 2.000 metara dugu pistu za bespilotne letelice MK-9 „riper“, koštala je 110 miliona dolara

Američka vojska ne može da lansira dronove iz svoje vazduhoplovne baze u Nigeru zbog zatvaranja neba u ovoj afričkoj zemlji nakon puča u kojem je svrgnuta vlada, rekao je neimenovani zvaničnik Sjedinjenih Američkih Država.

Izgradnja „Nigerske vazduhoplovne baze 201“ koštala je 110 miliona dolara. Ova američka baza ima oko 2.000 metara dugu pistu za bespilotne letelice MK-9 „riper“, kao i letelice s posadom. Američka vojska je koristi od 2019. godine.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Prema podacima Ministarstva odbrane, oko 1.100 američkih vojnika trenutno je stacionirano u Nigeru, a kako se navodi u tekstu portala „Task&purpos“ Niger je bio važan saveznik SAD u borbi protiv Islamske države i drugih terorističkih grupa u Africi.

„Politiko“ je prvi izvestio da američki dronovi posle puča 26. jula ne mogu da lete iz ove baze smeštene u Agadezu.

[adsenseyu1]

Ova vazduhoplovna baza je ključno obaveštajno i čvorište za nadzor u nastojanjima američke vojske da se suprotstavi nasilnom ekstremizmu u Severnoj i Južnoj Africi, kaže stručnjak iz vašingtonskog tink tenka „Centar za novu američku bezbednost“ Džoselin Trejner.

„Sa malim brojem baza u Africi, ograničenih na Džibuti i Niger, ograničenje pristupa ‘Bazi 201’ biće snažan udarac za zajedničke američke i afričke napore u borbi protiv ekstremističkih grupa povezanih sa ID i Al-Kaidom“, rekla je Trejner.

Prerano je procenjivati kako će se nemogućnost korišćenja baze u Nigeru odraziti na američke vojne operacije u Africi, rekao je drugi američki zvaničnik za ovaj portal.

Kratkoročno, nemogućnost korišćenja baze ograničiće američku vojnu vidljivost u regionu Sahela, kaže stručnjak za džihadizam u Africi i na Bliskom istoku Kejleb Vajs.

„Definitivno će uticati na njihovu mogućnost da pruže podršku trupama na zemlji, bilo da se radi o specijalnim jedinicama američke vojske ili Francuzima“, rekao je Vajs.

U svetlu političke nestabilnosti u zemlji, neizvesno je i prisustvo američke vojske u Nigeru, dodaje se u tekstu. Administracija predsednika Džozefa Bajdena do sada vojne akcije u Nigeru nije označila kao puč, što bi bila pravna definicija koja bi zaustavila američku pomoć ovoj zemlji.

(RT)

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social