Južnokorejski predsednik Jun Suk Jol naglasio je ozbiljnost nuklearne pretnje iz Severne Koreje, podvlačeći da bi, u slučaju bilo kakvog nuklearnog napada Pjongjanga na Južnu Koreju, došlo do trenutačnog povratnog udara od strane saveza Seula i Vašingtona.
Ova izjava dolazi usred rastuće zabrinutosti u vezi sa sve češćim raketnim i nuklearnim testovima Severne Koreje, koji su uzrokovali alarm ne samo u Seulu, već i među međunarodnom zajednicom, posebno Sjedinjenim Američkim Državama.
Tokom intervjua za američki časopis Njuzvik, predsednik Jun je rekao da je nerealno da Severna Koreja ozbiljno razmatra upotrebu nuklearnog oružja protiv Južne Koreje, ali da bi takva akcija rezultirala ozbiljnim posledicama.
Južnokorejski lider jasno je izjavio da bi alijansa Seula i Vašingtona, koja ima sveobuhvatan pristup nuklearnom odvraćanju, upotrebila američko nuklearno oružje za povratni udar, što bi u slučaju napada moglo rezultirati totalnom eskalacijom konflikta.
On je dodao da Južna Koreja ima napredne defanzivne i ofanzivne sisteme, koji uključuju sposobnosti za presretanje projektila i udar na tačke lansiranja i komandne centre Severne Koreje.
Jun Suk Jol je dalje naglasio da Južna Koreja poseduje moćnu vojnu strukturu sposobnu za koordinisanu akciju sa Sjedinjenim Državama, omogućavajući strateške napade koji bi neutralisali severnokorejske vojne kapacitete.
„Imamo sposobnosti i poboljšavamo našu spremnost da udarimo na lansirnu tačku i presretnemo njihove rakete i da izvršimo udare na njihove komandne i kontrolne centre,“ izjavio je Jun, naglašavajući da je Seul fokusiran na dodatno unapređenje svojih odbrambenih kapaciteta.
Ovaj stav Južne Koreje usmeren je ka odvraćanju potencijalne agresije, dok Južna Koreja istovremeno zadržava stav protiv razvoja sopstvenog nuklearnog arsenala.
Jun je upozorio da bi uvođenje nuklearnog oružja u Južnu Koreju moglo destabilizovati region, ohrabrujući druge zemlje, poput Kine ili Japana, da razviju sopstvene nuklearne programe, čime bi se dodatno pojačale tenzije u azijsko-pacifičkom regionu.
Analiza: Mogući angažman Rusije i implikacije šireg sukoba
Međutim, u ovoj kompleksnoj dinamici između dve Koreje i SAD-a, važno je uzeti u obzir još jedan ključan faktor – Rusiju. Naime, Južna Koreja često zanemaruje činjenicu da u potencijalnom sukobu sa Severnom Korejom postoji mogućnost direktnog uključenja Rusije.
U poslednje vreme, odnosi između Severne Koreje i Rusije značajno su ojačani, što je rezultiralo potpisivanjem vojnog sporazuma između ovih zemalja.
Prema tom sporazumu, svaka od zemalja obavezuje se da će stupiti u rat protiv bilo koje države koja napadne drugu potpisnicu sporazuma, bilo da je reč o konvencionalnom sukobu ili nuklearnom napadu.
Ovaj dogovor Severne Koreje i Rusije dodatno komplikuje regionalnu situaciju, jer bi svaki pokušaj Južne Koreje ili Sjedinjenih Država da izvrše udar na Severnu Koreju automatski mogao pokrenuti sukob sa Rusijom.
U takvoj situaciji, Južna Koreja, koja se oslanja na američku podršku, mora uzeti u obzir realnu mogućnost sukoba sa dvema velikim silama istovremeno, što bi stvorilo nepredvidive posledice po stabilnost u regionu, ali i globalno.
Dakle, iako Seul teži jačanju sopstvene vojne moći i koordinisanju defanzivnih i ofanzivnih kapaciteta s američkim saveznicima, zanemarujući mogućnost ruske intervencije, potencijalni napad na Severnu Koreju mogao bi eskalirati u sukob sa Rusijom, koja poseduje nuklearne i vojno napredne kapacitete.
To bi donelo visok rizik za destabilizaciju ne samo azijsko-pacifičkog regiona već i globalni sigurnosni poredak.
Ovo partnerstvo između Rusije i Severne Koreje predstavlja presedan u geopolitičkoj situaciji na Dalekom istoku.
Mnogi analitičari upozoravaju da je južnokorejski fokus na nuklearni savez sa SAD-om donekle jednostran i da bi Južna Koreja trebala uzeti u obzir i širu sliku potencijalnih posledica sukoba.
U ovakvim okolnostima, pretnja nuklearnim odgovorom možda deluje kao efektivna strategija odvraćanja, ali u stvarnosti može prouzrokovati lančanu reakciju koja bi prerasla u globalnu katastrofu.
Južna Koreja i SAD suočavaju se sa sve kompleksnijim izazovima u vezi sa severnokorejskim nuklearnim kapacitetima, ali i rastućim rizikom sukoba sa Rusijom, što sve dodatno otežava postizanje dugoročnog mira na Korejskom poluostrvu.
U ovom kontekstu, svaki korak Južne Koreje i njenog američkog saveznika mora biti pažljivo procenjen kako bi se izbegle posledice koje bi uključile više globalnih sila u opasni vojni sukob.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se