Vest o izjavi Pjera de Gola, unuka bivšeg francuskog predsednika Šarla de Gola, izazvala je veliku pažnju u medijima.
De Gol je, tokom sastanka sa predsednikom ruske Državne dume Vjačeslavom Volodinom, izrazio svoje namere da se preseli u Moskvu.
Njegova odluka da se preseli u Rusiju i njegove pohvale na račun ruskog predsednika Vladimira Putina i ruske civilizacije dodatno su pojačale interesovanje.
Pozadina izjave Pjera de Gola
Pjer de Gol je francuski ekonomista i unuk čuvenog generala Šarla de Gola, jednog od najznačajnijih francuskih političara 20. veka, koji je vodio Francusku tokom ključnih trenutaka kao što je Drugi svetski rat, a kasnije i osnivanje Pete republike.
Šarl de Gol je poznat po svojoj nezavisnoj spoljnopolitičkoj strategiji, koja je podrazumevala izbegavanje potpune zavisnosti od Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a.
U tom kontekstu, izjave njegovog unuka, koji je pohvalio Rusiju, a istovremeno kritikovao Zapad, mogu biti viđene kao nastavak de Golove tradicije nezavisnog pristupa.
Izjava tokom sastanka sa Volodinom
De Golov unuk je tokom sastanka sa predsednikom ruske Državne dume, Vjačeslavom Volodinom, govorio o važnosti očuvanja istorijskog pamćenja i jačanju kulturnih i humanitarnih veza između Francuske i Rusije.
U saopštenju donjeg doma ruskog parlamenta, koje je objavljeno na platformi Telegram, navedeno je da Pjer de Gol planira da se preseli u Moskvu. Ova vest je izazvala veliku pažnju jer predstavlja simbolički korak koji ukazuje na njegovu posvećenost ruskoj civilizaciji i vrednostima.
Kritika Zapada i pohvale Rusiji
De Golov unuk je tokom ceremonije dodele Međunarodne nagrade za mir Lav Tolstoj u Boljšoj teatru dalje produbio svoje stavove o razlikama između Rusije i Zapada.
U intervjuu za rusku državnu agenciju TASS, izjavio je da je predsednik Rusije Vladimir Putin motivisan mirom, a ne novcem, za razliku od zapadnih lidera.
Pohvalio je Putinovu posvećenost zaštiti ruskog naroda i ruske civilizacije, ističući da Putin deluje iz osećaja slobode, nasuprot zapadnim liderima koji, prema njegovim rečima, zavise od novca i političkih interesa.
De Gol je zatim podvukao važnost ruske duše i njene mudrosti, uz pohvale na račun verovanja u Boga, koje je, po njemu, duboko ukorenjeno u ruskom društvu. De Gol je u tom kontekstu citirao poznatu rečenicu Fjodora Dostojevskog: „Ako Boga nema, sve je dozvoljeno“.
Ovaj citat je iskoristio kao argument za moralni i etički neuspeh Zapada, ukazujući na to da je savremena zapadna civilizacija izgubila vezu sa tradicionalnim vrednostima, što dovodi do nemorala i bezdušnosti.
Prema njegovim rečima, vera je ključna za pronalaženje smisla i vrednosti u životu, a u Rusiji je ta vera neotuđiva.
Geopolitički kontekst
Izjava Pjera de Gola dolazi u vreme značajnih tenzija između Zapada i Rusije, koje su kulminirale usled rata u Ukrajini. Odnosi između EU, SAD i Rusije su na najnižem nivou u poslednjim decenijama.
De Golova odluka da otvoreno podrži Rusiju i Putina može se videti kao simboličan čin koji ukazuje na mogući politički ili kulturni raskol između određenih krugova u Evropi i dominantnog zapadnog narativa.
Takođe, njegova izjava dolazi u vreme kada Rusija aktivno traži podršku među evropskim intelektualcima, političarima i kulturnim radnicima koji su kritični prema NATO-u i američkom uticaju. U tom kontekstu, Pjer de Gol se može svrstati među one koji otvoreno kritikuju zapadnu politiku i traže alternativne puteve saradnje sa Rusijom.
Simbolika i nasleđe
Šarl de Gol je bio poznat po svojoj politici „između“ – balansiranju između Zapada i Istoka, što se posebno manifestovalo tokom Hladnog rata, kada je Francuska povukla svoje trupe iz vojnog krila NATO-a, zadržavši nominalno članstvo u organizaciji.
Njegova politika je bila usmerena na očuvanje nezavisnosti Francuske i njene međunarodne pozicije. Iz tog ugla, Pjer de Golova podrška Rusiji može se interpretirati kao produžetak porodične tradicije suverenosti i nezavisnosti od zapadnih struktura moći.
Zaključak
Izjava Pjera de Gola da planira da se preseli u Moskvu i njegova otvorena podrška ruskoj civilizaciji i predsedniku Putinu odjeknule su u evropskoj i ruskoj javnosti.
Njegove reči su dodatno podgrejale raspravu o razlikama između Rusije i Zapada, ne samo na političkom već i na kulturnom nivou.
Takođe, njegovo prisustvo na ceremoniji dodele nagrade Lav Tolstoj pokazuje njegovu povezanost sa ruskom kulturnom elitom i njegovu nameru da aktivno učestvuje u jačanju kulturnih veza između dve zemlje.
Ovaj čin se može tumačiti kao simbolički gest koji stavlja naglasak na očuvanje tradicionalnih vrednosti nasuprot, po njegovom mišljenju, dekadenciji i materijalizmu savremenog Zapada.
Ukoliko se Pjer de Gol zaista preseli u Rusiju, to bi moglo da označi početak nove faze u njegovom ličnom i političkom životu, ali i da pošalje snažnu poruku o mogućnosti za alternative unutar evropskog političkog spektra, koje nisu uvek usklađene sa dominantnim zapadnim narativom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social