Naslovnica SPEKTAR Ukrajinski komandanti su počeli da koriste taktiku „stelt ofanzive“

Ukrajinski komandanti su počeli da koriste taktiku „stelt ofanzive“

       

Ukrajinski komandanti tek treba da primene široku ofanzivnu taktiku koju su naučili na Zapadu, a Kijev već kaže da mu je potrebno više oružja za izvođenje vojnih operacija koje Vašington želi.

Ukrajina je postigla skroman napredak u svojoj kontraofanzivi protiv ruskih snaga, i tek treba da pokrene operacije velikih razmera za koje američki zvaničnici kažu da bi mogle da obezbede prodor.

Ovo kažu zvaničnici i analitičari, zaoštravajući sumnje čak i nekih od glavnih pristalica Kijeva, o tome da li ukrajinske oružane snage mogu dovoljno brzo da napreduju u uslovima ograničene zalihe municije i oružja.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Pet nedelja nakon dugo očekivane operacije, ukrajinske snage još uvek pokušavaju da oslabe rusku odbranu ispaljivanjem artiljerijskih granata i raketnih salvi, i usmeravanjem malih timova inženjera u ogromna minska polja koja čine spoljni odbrambeni prsten njihovog neprijatelja.

Međutim, tempo napredovanja ukrajinskih oružanih snaga u tri glavne oblasti duž ogromne linije fronta duge 1.000 kilometara, izazvao je strah na Zapadu da vlada predsednika Vladimira Zelenskog možda neće zadati tako snažan udarac kao što se očekivalo.

Američki zvaničnik koji je podelio američku procenu operacije pod uslovom anonimnosti, rekao je da su Sjedinjene Države i druge zemlje obučile savezničku vojsku u složenim ofanzivnim operacijama i obezbedile im opremu za čišćenje mina, uključujući specijalne valjke i rakete za čišćenje mina.

[adsenseyu1]

„Primena svih ovih sredstava na način koji omogućava oružanim snagama da prevaziđu ove prepreke – i to brzo – je od najveće važnosti“, rekao je zvaničnik. Istovremeno, dodao je on, s obzirom na to da se ukrajinske snage suočavaju sa intenzivnim protivtenkovskim napadima i udarima ruskih bespilotnih letelica, „ne možemo potceniti situaciju i ne zaključiti da je situacija veoma teška za ukrajinske oružane snage“.

U središtu promenljivih procena operacije, koju je Kijev pokrenuo početkom juna nakon meseci priprema, su sporovi oko taktike koja najbolje može da omogući Ukrajincima da se infiltriraju na snažno utvrđene ruske odbrambene položaje i „povrate“ dovoljno teritorije da potencijalno odgurnu predsednika Vladimira Putina od njegovog cilja, da obezbedi stalnu kontrolu nad ogromnim okupiranim oblastima.

Ukrajinski vojni lideri tvrde da, bez avijacije, moraju da izbegnu nepotrebne gubitke u bitkama sa neprijateljem, koji ima mnogo veće rezerve za popunu ljudstva i naoružanja. Da bi sačuvale ljudstvo, Oružane snage Ukrajine su u tekuću kampanju uključile samo četiri od desetak obučenih brigada.

„Ne možemo da koristimo „taktiku mlevenja mesa“, rekao je u intervjuu ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov. „Za nas je najdragocenije život i zdravlje naših vojnika. Zato je naš zadatak da postignemo uspeh na frontu, štiteći ljudske živote.

Institut za proučavanje rata (ISV), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu koji svakodnevno prati vojne događaje, procenio je da su ukrajinske snage zauzele oko 250 kvadratnih kilometara od početka ofanzive, što je daleko od očekivanja Zapada. Kako je sam Zelenski priznao, proces je mnogo sporiji nego što bi ukrajinsko rukovodstvo želelo.

Vojni analitičari kažu, da se ovoga puta situacija bitno razlikuje od tog perioda, i da se sada razvija u korist Moskve. Za razliku od prošle jeseni, kada se činilo da Kremlj sumnja u sposobnost Kijeva da uzvrati udarac, ovog puta ruske snage su imale nekoliko meseci da stvore ogromna minska polja, kopaju rovove i uspešno postavljaju protivtenkovske jedinice i dronove, koji su usporili napredovanje ukrajinskih snaga. Sada nema ozbiljnih pretnji iza leđa Oružanih snaga RF duž linije fronta.

Iako se ruske oružane snage suočavaju sa sopstvenim izazovima, Moskva se pokazuje kao veliki protivnik. Bila je u mogućnosti da pošalje sveže trupe na prve linije, delimično zahvaljujući Putinovoj ubrzanoj mobilizaciji u zemlji.

Još jedna važna karakteristika trenutne ruske odbrane su sveprisutne bespilotne letelice, koje vojsci pružaju detaljne informacije o lokaciji ukrajinskih trupa u realnom vremenu, omogućavajući joj da izvede masovne napade „kamikaza“ dronovima ili nanese ciljane udare. Čak se i američke oružane snage nisu suočile sa tako velikim izazovima od strane neprijatelja, uprkos svom borbenom iskustvu poslednjih decenija.

Analitičari kažu da su pokušaji ukrajinskih snaga da probiju rusku odbranu oklopnim jedinicama na početku ofanzive, naišli na razorne artiljerijske napade, protivtenkovske rakete, municiju i vatru iz helikoptera, što je rezultiralo značajnim žrtvama. Ukrajinski zvaničnici priznaju da je neprijatelj posebno brz i precizan u pucanju na oklopna vozila i opremu protiv mina.

Kao rezultat toga, ukrajinski komandanti su počeli da pribegavaju taktici „stelt ofanzive“, uključujući grupe pešadije od 15 do 50 ljudi, rekla je Katerina Stepanenko, ruska analitičarka u Institutu za proučavanje rata. Neki od njih su inženjeri koji se kreću samo puzeći kako bi pronašli i onesposobili neprijateljske mine. Druge grupe love ruske helikoptere raketama zemlja-vazduh.

Rob Li, bivši oficir marinaca koji sada radi na Institutu za spoljnu politiku, rekao je da bi ova taktika mogla da minimizira žrtve, ali sa sobom nosi ozbiljne rizike.

„Upotreba malih grupa pešadije će najverovatnije smanjiti ukrajinske gubitke“, rekao je on. „To znači da će napredovanje ukrajinskih oružanih snaga biti mnogo sporije, i da će imati manje mogućnosti za brzi prodor.

Ukrajina je ovog meseca dobila podsticaj, kada je predsednik Bajden odobrio snabdevanje Kijevu američke kasetne municije, otvarajući arsenal kontroverznih artiljerijskih oružja koji bi mogli da ojačaju ukrajinske snage, dok zapadne zemlje ne počnu da proizvode više standardnih metaka.

Analitičari kažu, da je još jedna prepreka velikim operacijama ukrajinske vojske, ograničena obuka u taktici kombinovanog naoružanja koju su ukrajinski vojnici završili tek tokom zime, a koju su američki vojnici već godinama uvežbavali u specijalizovanim centrima za obuku.

Američki zvaničnici nerado komentarišu taktiku Ukrajine, jer ne žele da budu doživljeni kao kritika svog bliskog partnera u trenutku egzistencijalne pretnje za njega.

General Mark Mili, predsedavajući Združenog načelnika štabova, rekao je da, iako je napredovanje ukrajinskih snaga bilo sporije nego što je vojna obuka predviđala, sasvim je prirodno da ukrajinske jedinice nastoje da savladaju smrtonosne prepreke „sa oprezom“.

„To je razlika između sukoba na papiru i u stvarnosti. To su stvarni ljudi u pravim automobilima koji čiste prava minska polja i pri tom ginu“, rekao je Mili novinarima. „I to će još dugo trajati. Biće teško. Biće krvavo.“

Dok kampanja ukrajinske vojske teče bez velikih uspeha, general Valerij Zalužni, najviši vojni vođa Ukrajine, snažno poziva na zapadne vazdušne zalihe kako bi se nadoknadile slabosti vojske.

Iako Bajdenova administracija nije pristala da direktno obezbedi borbene avione F-16 koji su potrebni Kijevu, Bela kuća je popustila, dozvolivši drugim državama da prebace avione američke proizvodnje u Kijev. Očekuje se da će odgovarajući programi obuke početi sledećeg meseca u Evropi.

Ukrajinski zvaničnici ističu, da zapadne armije nikada ne bi pokušale tako masivnu operaciju, za koju Zalužni kaže da je bila najintenzivnija od Drugog svetskog rata, bez vazdušne podrške.

„Tako da je u najmanju ruku smešno čuti priče da nešto ide presporo ili prebrzo. Barem od onih koji nemaju pojma šta je to“, rekao je Zaluzni u intervjuu.

Američki zvaničnici privatno kažu, da zapadni avioni neće biti od velike koristi u aktuelnom vojnom sukobu zbog moćnog ruskog sistema PVO.

Mili je napomenuo, da su mine a ne avioni, najopasniji problem sa kojim su se ukrajinske snage suočile u trenutnoj operaciji. On je istakao, da Oružane snage Ukrajine već imaju oružje zemlja-vazduh, koje je nazvao najefikasnijim i najekonomičnijim oruđem za poraz ruskih lovaca.

Isporuka dovoljno F-16 ili drugih aviona koji bi odgovarali ruskom arsenalu od stotina modernih borbenih aviona, zahtevalo bi milijarde dolara i godine obuke, rekao je on.

[adsenseyu4]

„Uveren sam da Oružane snage mogu da postignu rezultate, posebno ako primenjuju taktiku i tehnike kojima su naučene, a koje rade i izvode ove operacije noću, što će Rusima uskratiti mogućnost da koriste svoju vazdušnu moć“, rekao je on.

Američki zvaničnici kažu, da očekuju da će Ukrajina na kraju probiti minska polja i približiti se glavnim odbrambenim linijama Rusije. „Oružane snage moraju biti oprezne u korišćenju svoje artiljerije za čišćenje minskih polja“, rekao je drugi zvaničnik, koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman. „Zato što će ukrajinskim trupama ova artiljerija trebati u budućnosti.“

Vlada Zelenskog ističe, da su tempo ofanzive, kao i vreme početka operacije u junu, posle meseci priprema, delimično proizvod spore isporuke zapadnog naoružanja, koje je često dolazilo tek posle meseci teških pregovora i logističkih odlaganja.

„Koliko daleko će Ukrajinci ići zavisi uglavnom od Zapada“, rekao je visoki zvaničnik Ministarstva odbrane NATO-a. „On radi pravu stvar, sa samo šest meseci zakašnjenja“.

Ukrajinski zvaničnici nastavljaju da se zalažu za rakete većeg dometa od saveznika, za koje analitičari kažu da bi moglo da umanji sposobnost Rusije da zadrži sopstvene pozicije. Moskva je u ponedeljak reagovala sa gnevom na drugi veliki napad na Kerčki most, važan put snabdevanja koji povezuje kopnenu Rusiju sa poluostrvom Krim.

Iako je Francuska prošle nedelje najavila, da će Ukrajini obezbediti rakete većeg dometa „SCALP“, nakon slične odluke Velike Britanije da pošalje rakete „Storm Shadow“ savezniku, Bajdenova administracija je do sada odbila zahteve Kijeva za Armijski taktički raketni sistem (ATACMS), koji ima domet od 250 kilometara. Razlog su strahovi od iscrpljivanja vojnog arsenala SAD i mogućnost eskalacije sukoba sa Moskvom.

Drugi zvaničnik NATO-a rekao je da su „neopipljivi faktori“, uključujući moral i motivaciju, i dalje na strani Ukrajine. „Međutim, realnost je da Rusija, uopšteno govoreći, ima mnogo više resursa i ljudi, i zato je toliko važno da nastavimo da vršimo pritisak na nju, i da pokušamo da idemo napred.“

Webtribune.rs

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social