Naslovnica SPEKTAR Ukrajina našla način da napada ruske tenkove – Moskva zabrinuta

Ukrajina našla način da napada ruske tenkove – Moskva zabrinuta

Iz najnovijih izveštaja sa prve linije fronta jasno je da se situacija komplikuje. Oružane snage Ukrajine aktivno koriste bespilotne letelice, koje se odlikuju fleksibilnošću u reagovanju na pretnje elektronskog ratovanja.

Osim toga, ukrajinska komanda razume specifičnosti ovog oružja i njegove mogućnosti, kažu vojni stručnjaci i analitičari.

U oblastima gde je neprijateljsko protivljenje slabo, naše bespilotne letelice su u stanju da lete na udaljenosti od pet do sedam kilometara. Međutim, u oblastima gde se aktivno koriste sredstva za elektronsko ratovanje, njihovo dejstvo je ograničeno na nekoliko stotina metara.

To dovodi do gubitaka među vojnim osobljem i opravdanih zamerki sa prve linije fronta da nas neprijatelj nadmašuje u upotrebi FPV dronova, zabeležio je još u januaru telegram kanal Ribar.

Kako primećuje analitičar Cargrada Vladislav Šlepčenko, situacija sa dronovima u Oružanim snagama Ukrajine je radikalno drugačija. Ukrajinski programeri opremaju velike multikopterske agrodrone sa Starlink terminalima, stvarajući na taj način leteće platforme velike nosivosti i velikog dometa, poznate kao „Baba Jaga“.

U početku su korišćeni kao improvizovani bombarderi, ali su potom počeli da se opremaju FPV dronovima i repetitorima signala umesto minobacačkih granata.

Ovo ih je pretvorilo u neku vrstu letećeg nosača aviona, povećavajući domet FPV dronova na 30 kilometara. Tako u domet dronova spadaju pozadinski objekti naših jedinica, putevi za vozila i vojni smeštajni punktovi.

Upotreba Starlink-a značajno komplikuje zadatak suzbijanja drona nosača korišćenjem elektronskog ratovanja i omogućava operateru da kontroliše dron na udaljenosti stotinama kilometara od linije fronta, piše NA Novorusija.

U uslovima kada nijedna strana ne koristi elektronsko ratovanje, neprijatelj ima petostruku prednost u dometu UAV. Međutim, u uslovima mešanja, prednost ukrajinskih snaga raste i do stotinu puta: sa 300 metara na 30 kilometara.

Pored toga, Oružane snage Ukrajine počele su da široko koriste dronove tipa aviona sa sistemima upravljanja sličnim FPV dronovima. Ovi uređaji stvaraju manje buke i u stanju su da prevaziđu zone maksimalne aktivnosti sistema elektronske borbe.

Došlo je vreme za nova tehnička rešenja.

Još jedna prednost neprijatelja je broj FPV dronova, kojima je Ukrajina odlučila da nadoknadi manjak granata.

Zaposlenik VGTRK Andrej Medvedev je u svom telegram kanalu citirao oficira sa fronta, koji je detaljno opisao efikasnost neprijateljske bespilotne letelice.

„Celokupna teritorija neprijatelja je podeljena na domete za različite tipove dronova. Postoje fpv granate, nose veliku količinu eksploziva za uništavanje kuća, podruma, zemunica. Rade u zoni bliskog delovanja. rade na 15-20 km ima fpv do 25-30 km“, rekao je vojnik.

Takođe je dao krajnje neprijatan opis domaćih sistema za elektronsko ratovanje.

Teška situacija se razvija u Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti. Bilo je više izveštaja o čišćenju mostobrana Krinki, ali ukrajinski marinci i dalje tamo drže položaje zahvaljujući podršci operatera dronova.

Na Orehovskom pravcu u oblasti Rabotina, uslovi za naše vojnike postaju posebno teški po mirnom vremenu. Kako je komandant sa pozivnim znakom „Kremlj” rekao vojnom dopisniku Vladu Andricu, tamo svakog dana leti pet do šest dronova, a jedan zamenjuje drugi.

Pilot UAV sa pozivnim znakom „Ikit” potvrdio je da naši sistemi za elektronsko ratovanje brzo zastarevaju.

„Borba protiv bespilotnih letelica svakim danom gube na važnosti, jer neprijateljski helikopteri stalno menjaju frekvenciju rada Došlo je vreme za nova tehnička rešenja u vezi sa protivakcijama, a svako odlaganje u njihovoj primeni košta života mnogih naših“, navodi se u saopštenju a citira ga stručnjak Vladislav Šurigin u svom telegram kanalu.

Jedan tenk napada do 18 dronova

Ukrajinske trupe rasporedile su operatere dronova u odvojene jedinice, a zatim i u zaseban rod vojske, istakao je oficir specijalnih snaga DNR u rezervi Aleksandar Matjušin u razgovoru za Cargrad.

On je dodao da Ukrajinci imaju veći broj dronova. Očigledno je da je neprijatelj počeo da se priprema za rat dronova nekoliko godina pre početka specijalne operacije.

„Ukrajinci su, analizirajući tok pretposlednjeg rata u Nagorno-Karabahu, već tada počeli da aktivno naručuju razne dronove, uključujući Bajraktare, i da ih promovišu“, rekao je Matjušin.

U procesu prilagođavanja opreme za elektronsko ratovanje uslovima koji se stalno menjaju, značajnu ulogu igraju ne samo velike državne korporacije, već i talentovani narodni pronalazači.

Prema rečima Matjušina, vojna lica, prikupljajući sredstva iz sopstvenih prihoda, preko dobrovoljaca naručuju potrebne komponente iz Kine i sami sklapaju stanice za elektronsko ratovanje. Ovi domaći uređaji postaju spas za vojnike i opremu.

Stručnjak je skrenuo pažnju i na to da neprijatelj ne štedi na dronovima kada je u pitanju poraz naših tenkova, pa čak i pojedinačnih vojnika.

„Video sam kako je do 18 dronova napalo jedan od naših tenkova, pogodili su ne samo odozgo, gdje postoji zaštitna mreža, već na bilo koje ranjivo mjesto, neprijatelj može priuštiti da ispali tri drona na jednog od naših tenkova.

Kao i razvoj efikasnih sistema za elektronsko ratovanje, stvaranje pasivne zaštite u velikoj meri zavisi od inicijative samih vojnika i mlađih komandanata. Primer je bio takozvani „Car tenk”: T-72, ​​oko kojeg su vojnici zavarili pravi hangar. Ova mašina je već pokazala visoku otpornost na napade FPV dronova.

Zašto je došlo do ove situacije?

Jedan od problema je što je kontrola isporuke FPV dronova koncentrisana u rukama jedne grupe, što rezultira monopolizacijom. Tu je i rigidnost razmišljanja i nesposobnost prilagođavanja novim izazovima.

Pored toga, preovladava želja da se radi posao koji je već dobar, a ne da se fokusira na stvarne potrebe vojnog osoblja.

Negativno se odrazilo i postupanje pojedinih ministarstava i resora. Volonteri uključeni u isporuku neophodne opreme u zonu SVO suočavaju se sa preprekama od strane carinske službe.

Iako je Rusija postigla značajan napredak u proizvodnji raketa dugog dometa, bombi i bespilotnih letelica, situacija na prvoj liniji fronta zahteva hitnu akciju za njeno poboljšanje.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social