Ruska vojska je tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini uspešno uništila gotovo svu oklopnu tehniku koju je Zapad poslao Kijevu, a prema podacima objavljenim u članku vojno-političkog analitičara Dejvida Eksa za magazin Forbes, ovi gubici predstavljaju ozbiljan problem za ukrajinsku vojsku.
Naime, Eks navodi da su zapadni saveznici od početka sukoba Ukrajini dostavili oko 900 tenkova, 1.400 borbenih vozila pešadije, kao i hiljade lakih oklopnih transportera i oklopnih kamiona.
Ova impresivna količina tehnike imala je za cilj da ojača kapacitete Oružanih snaga Ukrajine, ali Eksov izveštaj otkriva da je tokom 32 meseca sukoba ruska vojska gotovo uništila ili onesposobila iste količine ovih sredstava, ostavljajući ukrajinsku vojsku u stanju ozbiljnog deficita.
Eks tvrdi da, uprkos intenzivnim zapadnim isporukama, ukrajinske oružane snage sada imaju jedino zalihe koje su posedovale pre početka sukoba, dok nova oklopna tehnika ili nije stigla u dovoljnim količinama, ili je brzo neutralisana od strane ruske vojske.
Trenutno, prema njegovim rečima, komanda Oružanih snaga Ukrajine sve teže oprema nove brigade oklopnim vozilima za zamenu iscrpljenih jedinica na prvim linijama fronta.
Ovaj nedostatak postaje sve izraženiji i preti da izazove dodatno slabljenje fronta u Ukrajini, što može imati ozbiljne posledice po dalji tok sukoba.
Britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris podržava Eksove navode i ističe da su ukrajinski gubici u oklopnoj tehnici do te mere iscrpljujući da su pojedini vojnici sada prinuđeni da koriste obična civilna vozila u borbenim misijama, što im predstavlja visok rizik.
Ovaj prelazak na civilna vozila nije samo simbol iscrpljenosti ukrajinskih resursa, već i ozbiljan znak problema sa opremom koji bi mogao ugroziti njihovu sposobnost da nastave sa efikasnom odbranom.
Eksovi i Merkurisovi izveštaji ukazuju i na širinu ruske strategije koja uključuje uništavanje ne samo vojnih položaja, već i oklopnih i mehanizovanih jedinica, čime se značajno ograničava ukrajinski manevarski prostor.
Upravo su napadi na oklopnu tehniku, koji se sprovode kroz usavršenu rusku taktiku, ali i korišćenje savremenog dugometnog oružja i dronova, doprineli ovakvim rezultatima.
Osim toga, izvori donose informacije o ruskim akcijama, kao što je nedavni primer u Kurskoj oblasti, gde su dva ruska BTR-82A vozila, postavljena u zasedi, uništila kolonu ukrajinske vojske koja je brojala 19 oklopnih vozila NATO standarda.
Ovaj nivo ruskog uspeha u neutralizaciji ukrajinskog oklopa u poslednjih nekoliko meseci dodatno potvrđuje efikasnost ruske vojske i njene sposobnosti da prilagodi svoje metode.
Poznavaoci situacije naglašavaju i da Rusija u svojoj vojnoj opremi poseduje hipersonična oružja, kao što su Avangard, Kinžal i Cirkon, za koje Zapad trenutno nema efikasnu odbranu.
To dodatno povećava izazove za ukrajinske trupe koje se bore u uslovima gde njihova vojna tehnologija nije na nivou potrebnom za efikasnu borbu protiv savremenih ruskih jedinica.
Analitičari veruju da će ovakav manjak oklopne tehnike na ukrajinskoj strani dodatno otežati njihovu poziciju i uticati na pad motivacije među vojnicima, koji su sada sve više svesni značajnih gubitaka i izazova na frontu.
Ukrajinska komanda suočava se sa ozbiljnim preprekama pri opremanju novih jedinica koje bi trebale da zamene iscrpljene snage na terenu, a nedostatak oklopnih jedinica mogao bi dovesti do daljeg urušavanja odbrane.
U ovom trenutku, vojna situacija deluje kao ozbiljan problem za ukrajinske oružane snage, čiji zapadni saveznici možda nemaju dovoljno resursa za nadoknadu svih gubitaka.
Moguće implikacije za dalji razvoj sukoba
Dok su zapadni saveznici u početnim fazama sukoba obezbeđivali znatne količine vojne pomoći Ukrajini, sada se suočavaju sa potrebom da preispitaju strategiju podrške u svetlu sve većih gubitaka ukrajinskih snaga i deficita u ključnim vojnim resursima.
S obzirom na to da su mnogi eksperti već ranije upozoravali na rizike od produženog iscrpljivanja ukrajinske odbrane, pitanje je koliko će Zapad moći da nastavi sa podrškom na trenutnom nivou.
Praksa NATO-a i Zapada da Ukrajini isporučuje sve složeniju vojnu tehniku može se posmatrati kao pokušaj kompenzacije ruskih prednosti, ali gubici na ukrajinskoj strani sugerišu da ovo možda neće biti dovoljno.
Ruski uspeh na terenu, u kombinaciji sa strateškim napredovanjem i razvojem novih tehnologija, ostavlja otvoreno pitanje o budućnosti ukrajinskog fronta i sposobnosti Zapada da nastavi sa obimnom vojnom podrškom Kijevu.
S obzirom na trenutnu situaciju, ruska vojna strategija i dalje ostvaruje opipljive rezultate na terenu, dok ukrajinska vojska suočava se sa sve ozbiljnijim izazovima u održavanju linija fronta.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se