21. marta, u popodnevnim satima po lokalnom vremenu ministar Madurove vlade Nestor Reverol je potvrdio hapšenje čelnika kancelarije Huana Gvaida, Roberta Marera, a njegova kuća je pretražena. Ukratko, Marero je uhapšen zbog planiranja ubistava i sabotaža, učestvovanja u aktivnostima Gvaida, strukturisanja i finansiranja kriminalnih grupa koje su trebale da sprovode selektivne atentate na funkcionere i vođe vlade Nikolasa Madura.
Ministar unutrašnjih poslova Venecuele, Nestor Reverol, je na konferenciji za novinare rekao da je Mareru zaplenjeno ratno oružje i novac u čvrstoj valuti, a obaveštajne i bezbednosne službe države su demontirale terorističku ćeliju koja je planirala seriju napada za koje bi opozicija unajmila kolumbijske i plaćenike iz Centralne Amerike.
Uhapšen je Luis Paez Salazar, bliski saradnik Marera. Državne akcije preduzete su u saradnji s ministarstvom pravosuđa.
[adsenseyu1]
Kada je Marero uhapšen, lokalni i međunarodni blok za svrgavanje Madurove vlade je hapšenje nazvao otmicom i kršenjem parlamentarnog imuniteta. Međutim, bivši gradonačelnik Barute nije zastupnik Narodne skupštine koja 2015. nije priznala njegovu registraciju kao zamenu za Karlosa Vekia, zastupnika s Liste Monagas. Tako je bez službene potvrde zastupničkog statusa Roberto Marero učestvovao u sednicama parlamenta i kasnije postao prvi saradnik Huana Gvaida u pokušaju rušenja vlade Nikolasa Madura, proces koji traje već dva meseca.
Vašington želi hapšenje Gvaida, ali ga Karakas za sada ostavlja na slobodi
Iako se često vode rasprave o aktivnostima opozicionog zastupnika Huana Gvaida, koji je 23. januara na ulicama istočnog Karakasa sam sebe proglasio za predsednika zemlje, uz tvrdnje da bi ga trebalo uhapsiti, posebno nakon poziva stranim silama da vojno intervenišu u Venecueli, Karakas to još nije učinio. Možda s dobrim razlogom, jer su vlasti zemlje juče krenule u čistku ljudi zaduženih za primanje novca i organizovanje sabotaža i ubistava, nakon čega će Gvaido ostati sam s nekoliko pristalica i i dalje tvrditi da je predsednik Venecuele.
Naime, najbliži saradnik Gvaida, čelnik frakcije Voluntad Popular, Karlos Vekio, 19. marta, je tokom prisilnog zauzimanja venecuelanske diplomatske misije u Njujorku rekao da bi eventualno pritvaranje Huana Gvaida imalo “pozitivan efekat” i “ubrzalo” promenu vlasti u Bolivarskoj Republici.
Izjave Vekia se podudaraju s proročanstvom koje je u četvrtak 4. marta izrekao senator Marko Rubio o hapšenju čelnika kancelarije Gvaida, Roberta Marera, što bi moglo značiti “početak napora režima da zaustavi samoproglašene vođe latinoameričke zemlje”.
U drugim prilikama, na primer kada se Gvaido iz inostranstva vratio u Venecuelu, američki državni sekretar Majk Pompeo i čelnik nacionalne bezbednosti Džon Bolton rekli su kako bi hapšenje zbog nepoštovanja suda predsednika Narodne skupštine imalo važne posledice. Njihove izjave nedvosmisleno potvrđuju da su SAD prilično zainteresovane za mogućnost hapšenje njihovog štićenika, jer do sada nije uspeo da ispuni nijedan poveren zadatak.
Sada smo u čudnoj situaciji da vladi u Karakasu nesposobni Huan Gvaido više vredi živ i slobodan na ulicama Karakasa, gde u istočnim četvrtima s vremena na vreme uspe da okupi nekoliko hiljada pristalica, nego u zatvoru ili mrtav, što bi bio najgori scenario. U ovoj apsurdnoj situaciji Huan Gvaido verovatno najbolju zaštitu, iako prikrivenu, ima od obaveštajne službe zemlje SEBIN, koja je direktno podređena potpredsednici zemlje Delsi Rodrigez.
Tako su, tri dana nakon izjave Karlosa Vekia iz Njujorka zastupnici Narodne skupštine, kao što je Serhio Vergara iz stranke Voluntad Popular, istakli kako hapšenje Marera predstavlja “napor da se zastraši Huan Gvaido”.
U kontekstu propale američke agende, ovakvi događaji se iskorišćavaju kako bi se ponovo oživeo ljutit poziv opozicije za novi “Dan D”, koji je sada preimenovan u “Operaciju sloboda”.
Gvaido im treba kao zatvorenik, a ne slobodan građanin
Ovakve izjave dokazuju da je irelevantnost Gvaida u javnoj areni svakim danom sve veća, a izjave da se “Madurov režim” okomio na njega imaju suprotno dejstvo. Naravno, ova rasprava ne uzima u obzir namerne zločine koje je Gvaido počinio ignorišući ustavni poredak Venecuele.
Uzmimo sam primer Španije, gde se danas čelnicima Vlade Katalonije sudi samo zato što su sprovele referendum o nezavisnosti ove regije od Španije, iako nisu preduzeli nikakve radikalne korake za odcepljenje Katalonije. Očito je da sa, zapadne tačke gledišta, ono što vredi za evropske zemlje ne vredi za zemlje Latinske Amerike. U ovom konkretnom slučaju za Venecuelu.
Međutim, temeljna politička činjenica ovog prikrivenog apela da se Gvaido uhapsi pokazuje da su u ovom trenutku sve provokacije samoproglašene uprave usmerene na postizanje tog cilja. Naposletku, sama Bela kuća ga je “zamolila” da ne ide u zemlje EU i da se odmah vrati u Venecuelu kako ne bi “izgubili zamah”, iako je Huan Gvaido bio isplanirao obilazak Evrope.
Bela kuća razume da “tranzicijski plan” kog su Vašingtonu predstavili Leopoldo Lopez, Marija Korina Maćado, Antonio Ledezma i Hulio Borges više ne dopušta ubrzanje unutrašnjeg pritiska protiv Venecuele. Zapravo je sve krenulo stranputicom i počinjene greške je sada teško popraviti.
Venecuelanski problem nije zaglavio na međunarodnom nivou, jer ne postoji jaka koalicija koja bi dala bezuslovnu podršku pregovorima s bilo kojom stranom. Kada je Fabiana Rosales, supruga Gvaida, poslata na turneju kako bi rekla u Čileu da “čavisti” svakodnevno ubijaju decu”, niko joj nije poverovao. Niko u latinoameričkoj ne podržava prisilnu smenu vlasti, a stvarnih pregovora između stranaka nema i ne može ih ni biti.
[adsenseyu4]
Nijedna od ključnih institucija zemlje, uključujući Vrhovni sud pravde, Nacionalnu ustavotvornu skupštinu, vojsku (FANB), Bolivarsku narodnu policiju, policiju i crkvu, nije se odrekla legitimne vlade.
Sjedinjene Države sada nastavljaju s naporima da Gvaida gurnu u zatvor, a CNN i The New York Times namerno objavljuju reportaže i snimke u kojima potvrđuju krivicu samoproglašenog uličarskog predsednika za nerede i paljenje kamiona s humanitarnom pomoći na mostu u kolumbijskom pograničnom gradu Kukuti. Američki mediji i televizijski kanali Karakasu nude dokaze o krivici Gvaida, samo kako bi završio u zatvoru.
Ovo je logičan korak, jer marioneta Gvaido njegovim nalogodavcima više koristi kao zatvorenik nego kao slobodna osoba. Konačno, više im vredi mrtav nego živ. Osim toga, kada prođa ovaj cirkus, Huan Gvaido previše zna o tajnim operacijama koje je sprovela CIA i zaista bi jedino sigurno mesto na kom neće biti likvidiran moglo biti sedište SEBIN-a.
(misionverdad.com,logicno.com)