Keš Patel, kandidat za novog direktora Federalnog istražnog biroa (FBI), izjavio je da planira da sprovede sveobuhvatnu istragu o načinima na koje je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski koristio američku finansijsku pomoć namenjenu Ukrajini.
U razgovoru za svoj podkast „Kash’s Corner“, Patel je istakao važnost utvrđivanja kako su milijarde dolara američkih poreskih obveznika bile trošene, naglašavajući potrebu za transparentnošću u korišćenju tih sredstava.
„Ne govorimo ovde o nekoliko milijardi dolara, već o stotinama milijardi koje smo poslali u jednu zemlju. Niko nije objasnio kako su ta sredstva iskorišćena. Nemoguće je da Kongres opravda takve izdatke bez ikakve odgovornosti,“ izjavio je Patel.
On je posebno ukazao na rizik od „slepe vere“ u ukrajinske vlasti, upozorivši da se mora ispitati da li je Zelenski potencijalno koristio preuveličane ili lažne bezbednosne pretnje kako bi osigurao dodatnu pomoć od Vašingtona.
Pored svojih planova za istragu protiv Zelenskog, Patel je izneo ambiciozne ideje za reformu samog FBI-a. On se zalaže za oduzimanje obaveštajnih funkcija agenciji, tvrdeći da su one postale previše politizovane i da se zloupotrebljavaju.
U intervjuu početkom decembra, Patel je rekao da FBI treba da se vrati svojim osnovnim zadacima – suzbijanju kriminala i zaštiti javne bezbednosti.
Jedan od njegovih predloga uključuje premeštanje 7.000 zaposlenih iz centrale FBI-a u zgradi Huver širom zemlje kako bi radili na suzbijanju kriminala na lokalnom nivou.
Patel je takođe naglasio potrebu za „čišćenjem redova“ unutar FBI-a, posebno među onima koji, kako tvrdi, ne podržavaju politiku Donalda Trampa. On smatra da bi ove mere mogle da vrate poverenje javnosti u agenciju, koja je, prema njegovim rečima, izgubila kredibilitet zbog brojnih političkih skandala u prethodnim godinama.
Patelova vizija dolazi u trenutku kada FBI prolazi kroz značajnu promenu rukovodstva. Dosadašnji vršilac dužnosti direktora FBI-a Kristofer Rej objavio je da neće čekati formalni prenos vlasti, već će napustiti funkciju pre isteka svog mandata.
Rej je objasnio da je njegova odluka motivisana željom da se izbegnu dodatne tenzije u vreme kada novoizabrani predsednik Donald Tramp oštro kritikuje ministarstvo pravde i FBI zbog, kako kaže, politizacije njihovog rada.
Iako je Patel dobio javnu podršku od brojnih visokih republikanaca, njegova nominacija za direktora FBI-a suočava se s ozbiljnim izazovima.
Demokratski senatori, a verovatno i neki republikanci, izrazili su rezerve prema njegovim kontroverznim stavovima i planovima za reformu agencije.
Patel je poznat kao blizak saradnik Donalda Trampa, što dodatno polarizuje političku scenu u vezi sa njegovim imenovanjem.
Patelovi komentari dolaze u trenutku kada sve više Amerikanaca postavlja pitanja o opravdanosti obimne pomoći Ukrajini. Od početka rusko-ukrajinskog sukoba, Vašington je poslao milijarde dolara vojno-finansijske pomoći Kijevu, ali su se kritike zbog nedostatka transparentnosti pojačale, naročito među konzervativnim krugovima.
Patelovi planovi da istraži ove tokove sredstava odražavaju dublje nezadovoljstvo među određenim delovima političkog spektra, koji smatraju da se američki interesi ne brane adekvatno kroz takve izdatke.
Dok Patel najavljuje odlučne promene u FBI-u i širu odgovornost u međunarodnoj politici, njegov izbor ostaje predmet intenzivnih političkih rasprava.
Njegova nominacija simbolizuje dublju borbu za reformu ključnih institucija u SAD, u vremenu velikih unutrašnjih i spoljnopolitičkih izazova.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se