Podvodni kabl kompanije Rostelekom, jednog od najvećih ruskih telekomunikacionih operatera, oštećen je u Baltičkom moru usled spoljnog udara, saopštila je kompanija za RIA Novosti.
Prema dostupnim informacijama, trenutno su u toku radovi na sanaciji štete, a iz kompanije su naglasili da incident nije imao uticaj na korisnike usluga.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ovaj slučaj samo je još jedan u nizu incidenata vezanih za oštećenja podvodne infrastrukture u Baltičkom moru tokom proteklih meseci, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa bezbednošću i stabilnošću telekomunikacionih i elektroenergetskih mreža u regionu.
Kompanija Rostelekom je ruski državni telekomunikacioni operater i jedan od vodećih provajdera digitalnih usluga u Rusiji. Osnovana je 1993. godine kao naslednik sovjetske telekomunikacione infrastrukture.
Rostelekom pruža širok spektar usluga, uključujući fiksnu i mobilnu telefoniju, internet, digitalnu televiziju i data-centarske usluge. Takođe, kompanija je ključni igrač u razvoju digitalne infrastrukture u Rusiji i održava veliki broj podvodnih i kopnenih kablovskih mreža koje povezuju Rusiju sa ostatkom sveta.
Rostelekom je u vlasništvu ruske države, a glavni akcionar kompanije je Ruski fond za direktne investicije (RFPI) i druge državne institucije. Zbog strateške uloge u sektoru telekomunikacija, Rostelekom je pod pažnjom ruskih vlasti i učestvuje u mnogim nacionalnim projektima vezanim za digitalizaciju i sajber bezbednost.
Baltičko more postalo je žarište problema sa podvodnom infrastrukturom u poslednjih nekoliko meseci. Serija incidenata, uključujući presecanje ili oštećenje optičkih kablova i energetskih vodova, podigla je pitanja o bezbednosti ovih vitalnih komunikacionih i elektroenergetskih linija.
Jedan od prvih ozbiljnijih incidenata dogodio se u novembru 2023. godine, kada su presečeni:
- telekomunikacioni kabl C-Lion1, koji povezuje Finsku i Nemačku,
- kao i kabl između Švedske i Litvanije.
Lokalne vlasti su tada navele da sumnjaju da je za incident odgovoran kineski teretni brod Yi Peng 3, što je dodatno zaoštrilo odnose između evropskih zemalja i Kine.
U decembru 2023. godine, zabeležen je još jedan ozbiljan incident – isključen je dalekovod EstLink 2, koji povezuje Finsku i Estoniju, zajedno sa čak četiri optička komunikaciona kabla.
Tri od njih povezivala su Finsku i Estoniju, dok je četvrti išao od Finske ka Nemačkoj. Ova oštećenja izazvala su poremećaje u komunikaciji i električnom napajanju, a uzroci još nisu u potpunosti razjašnjeni.
Nakon toga, u januaru 2024. godine, latvijski portal LSM, pozivajući se na Letonski državni radio-televizijski centar, izvestio je o oštećenju podvodnog optičkog kabla između Letonije i Švedske.
Serija incidenata u Baltičkom moru otvorila je brojna pitanja o uzrocima i mogućim namernim aktima sabotaže. Iako zvanične istrage u većini slučajeva još nisu završene, analitičari i eksperti za bezbednost ističu nekoliko mogućih faktora:
Namerni akti sabotaže – Mnogi analitičari smatraju da oštećenja nisu slučajna i da bi mogla biti deo hibridnog rata u kome se cilja na kritičnu infrastrukturu. Podvodni kablovi su izuzetno ranjivi, a njihovo presecanje može izazvati ozbiljne komunikacione i energetske poremećaje.
Greške trgovačkih brodova – U pojedinim slučajevima, trgovački brodovi, naročito oni sa velikim sidrima, mogu slučajno zakačiti i preseći podvodne kablove. Međutim, s obzirom na učestalost ovih incidenata u poslednje vreme, mnogi sumnjaju da su svi slučajevi posledica nesrećnih okolnosti.
Prirodni uzroci – Iako se prirodni uzroci, poput podvodnih zemljotresa, mogu uzeti u obzir, stručnjaci ističu da su šanse za to veoma male, s obzirom na geografsku lokaciju Baltičkog mora i dubinu na kojoj su kablovi postavljeni.
Incidenti sa podvodnim kablovima u Baltičkom moru dolaze u trenutku rastućih tenzija između Rusije i zapadnih zemalja. NATO i Evropska unija su pojačali svoje prisustvo u regionu, a Rusija je takođe preduzela niz vojnih i ekonomskih mera kako bi osigurala svoje interese.
Oštećenje Rostelekomovog kabla dodatno pojačava zabrinutost Moskve u vezi sa bezbednošću svoje telekomunikacione infrastrukture. Rusija već duže vreme ulaže u razvoj sopstvenih telekomunikacionih sistema kako bi smanjila zavisnost od Zapada i potencijalne spoljne pretnje.
S druge strane, NATO je sve više fokusiran na zaštitu podvodne infrastrukture u Baltičkom i Severnom moru, jer se sve češće pominje mogućnost da su ovi napadi deo šire strategije hibridnog rata.
Oštećenje podvodnog kabla kompanije Rostelekom u Baltičkom moru deo je šireg problema bezbednosti podvodne infrastrukture u regionu. S obzirom na sve učestalije incidente, jasno je da se podvodni kablovi i energetski vodovi u Baltičkom moru nalaze pod ozbiljnom pretnjom.
Ostaje da se vidi da li će Rusija preduzeti konkretne korake u vezi sa zaštitom svoje podvodne infrastrukture i da li će međunarodne istrage utvrditi stvarne uzroke ovih incidenata.
U svakom slučaju, geopolitičke tenzije u Baltičkom regionu nastavljaju da rastu, a budući incidenti bi mogli dodatno destabilizovati situaciju u ovom strateški važnom području.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se